1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кравјото млеко во исхраната кај бебињата (и децата)

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 26 јули 2017.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.106
  Допаѓања:
  56.324
  Пол:
  Женски
  Кравјото млеко е опкружено со доста контроверзии, дали да се дава, дали има потреба, кога да се даде... Да се дава ли на бебиња наместо ад, иако препораката е не, сепак некои мајки поради одредени причини го даваат. Гледам и на форумов често се провлекува прашањево, па еве тема да се споделат искуства.

  Јас не сум давала, на доење е уште, се мислам дали и потоа да дадам, или сепак нема потреба, доволни се само млечни производи. Какво ви е искуството со децата?

  Темава ќе стои во бебе бидејќи првенствено дилемата е таму, но добредојдени се и мислења за децата. :)
   
  На Lolipop23 и iloveyou29 им се допаѓа ова.
 2. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  46.899
  Пол:
  Женски
  Јас со консултирање на педијатар, воведов кравјо после навршување на една годинка на синко. Лесно го прифати и сега за сега му е супер. Се двоумев помеѓу кравјо и козјо, ама сепак се одлучив за кравјо. Знам дека не е баш корисно, но такви се околностите. Сите знаеме дека од домашно поубаво нема, но кога немам крава ќе давам тетрапак :) Повеќе ќе гледам да го штитам од џанк фуд, пржено и мрсно, газирано.. Млекото и не ми е некоја страшна проблематика, со оглед на тоа дека и во болница ме поддржаа за одлуката..
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.577
  Допаѓања:
  276.490
  Пол:
  Женски
  моите не пијат млеко никакво.Млечни продукти давам ама млеко тетрапак не.Не гледам дека тоа негативно им делува така да така планирам и во иднина на продолжам.Млекото формира шлајм и слуз на плучата и лично не го сметаам воопшто за продукт од кој се има бенефит по здравјето.Башка за анемични деца не е ич препорачливо.

  калциум може да добива и преку други продукти
   
  На Ava.84, kuc и RainBow им се допаѓа ова.
 4. MADO

  MADO Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  3.233
  Пол:
  Женски
  Мамички ме интересира Вашето мислење.Ние сме 16 месеци,пиеме ад млеко.Според Вас кое е најдобро млеко (домашно немам од каде да најдам)
  И уште едно прашање,како почнавте да давате,разредено или не?
  Ви благодарам
   
  Последна измена од модератор: 22 септември 2017
  На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.049
  Допаѓања:
  159.482
  Пол:
  Женски
  Збрегов и словенско Алпи. Неразредено.
   
  Последна измена од модератор: 22 септември 2017
  На azelea и MADO им се допаѓа ова.
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.583
  Допаѓања:
  56.440
  Пол:
  Женски
  Алпи не е словенско, наше е, Алпско е словенско тоа во коцкастата опаковка. Збрегов кога беа со афлатоксините аферата беше на листата со најмногу загаденост.
   
  Последна измена од модератор: 22 септември 2017
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.049
  Допаѓања:
  159.482
  Пол:
  Женски
  алпско долгнавесто, а моментално Збрегов се најдобри тоа можам со глава да ти гарантирам иако немаѓ потреба од тоа нели
   
  Последна измена од модератор: 22 септември 2017
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Јас би давала свежо млеко (секако прво варено), а не тетрапак. На Бучен Козјак ми е некако најблиску до домашното. Не е домашно, ама е стопати подобро од тетрапакот, т.е прашоците што се користат за тоа производство. Во план ми е тоа да го земам за да можам да давам за вечера гриз и палента, оти не се вкусни ако не се варени во млеко.
   
  На LiliBoz, MADO и referentka им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.817
  Допаѓања:
  306.555
  Ако веќе се дава кравјо, мене ми советуваа да дадам свежо (она што треба да се вари пред употреба)
  Тетрапак е премногу за цревата на детето за почеток.
   
  На LiliBoz, MADO и EuHenIa им се допаѓа ова.
 10. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Дома користиме Алпско, големата ќерка само тоа ми го прифати на свои година ипол, бидејќи до тогаш ја доев
  Малата истото го користи, неа до 10 мес ја доев, потоа на ад бевме до 13 месеци
  Пијат и двете, претежно бараат навечер пред спиење, но не инсостирам доколку некогаш не сакаат, бидејќи доволно внесуваат млечни производи.
   
  На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MADO

  MADO Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  3.233
  Пол:
  Женски
  Od kolku meseci planirqs da davas?
  Iskreno vo nedoumica sum dali da prodolzam so ad do 2 godini.
   
 12. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.287
  Допаѓања:
  37.080
  Kaj ima na bucen?
  Barav po nekolku marketi i ne najdov
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Па еве сега сакам да почнам (иако од педијатар имав дозвола уште пред два месеци), пред две недели направи годинка. Не пие млеко никакво, само го дојам, ама јаде кисело млеко и несолена урда. Сакам само да го воведам за вечера, за млечните каши, за да имам повеќе избор, а за пиење нема да давам. Викендов ќе пробам со палента варена во млеко, да видам како ќе ја прифати. Ако не му се допаѓа, нема да форсирам.

  Има во Тинекс сигурно, сум гледала ваму кај што пазариме, ама не е во ќеси, во пластични шишиња е, слично како јогуртот.
   
  Последна измена од модератор: 22 септември 2017
  На wannaBeMomma, LiliBoz и MADO им се допаѓа ова.
 14. EuHenIa

  EuHenIa Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  51.804
  Пол:
  Женски
  Мојава млеко не пие никакво ретко ретко битолско ама ако и го подметнам. Гриз, бисквити и млеко и такви работи јаде со битолско ама кога бара млекце и давам АД. Има неполни 3 години и моментално сме на НАН 4. Не планирам да и го менувам се додека не го отпие сама.
   
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.049
  Допаѓања:
  159.482
  Пол:
  Женски
  Инаку јас зборев за фирма, не за кравјо. Збрегов има и козјо... не знам зашто овде се најде мислењето..
   
 16. augustd

  augustd Популарен член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  11.136
  Пол:
  Женски
  Пие АД, но гриз и правам со кравјо, два пати неделно.
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Па кравјо е најзастапено на пазарот и некако по автоматизам оди мислата накај него. Како што иде зима, нема да има козјо, а овчо е тешко за мали деца.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.817
  Допаѓања:
  306.555
  Јас дадов на 8 месеци.

  До 8 беше на АД.

  Откако ја однесов во градинка и ми рекоа дека несмеам шише од дома да оставам да ја хранат , а дополнително и храната што се служи таму е со кравјо млеко, отидов кај матичната да се советувам што да сторам.
  Како таа ми рече-така сторив (опција кога од најлошите варијанти ќе ја одбереш најдобрата за детето :tmi:)

  Во прво време варено, после роденденот (отприлика на 14 месеци) тетрапак почнав ( неможам да се сетам кое млеко беше), за на крај (до ден денес) да купувам тазе козјо млеко.Зимно време носат смрзнато козјо бидејќи летото неможат да го продаваа, немаат толкав пласман.

  Да едитирам....за среќа немаше никакви нус појави од кравјото млеко (како што знае да има интолеранција, дијареа, надразнување на цревата...).
   
  На BabyStyle, LiliBoz, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  68.807
  Пол:
  Женски
  Јас сум давала варено млеко мислам дека е подобро него трајното млеко ,а за козјо не сакаше ни да го проба .
   
 20. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.287
  Допаѓања:
  37.080
  Moeto e seuste na ad a vo hrana stavam tetrapak. Probav 3 do 4 pati da mu dadam da pie ne go saka. Pa koga ke prekineme so ad verojatno i nema da go pie se dodeka ne projavi sam zelba i sekako ne bi davala poveke od 300 do 400ml na den.
  Momentalno pie ad samo pred spienje po 180ml