1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кравјото млеко во исхраната кај бебињата (и децата)

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 26 јули 2017.

  1. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Soprugot ne e za kravjo, dobar e :D me podrzuva on vo se (sega za sega)
     
  2. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Na Drugarka mi bebeto e 3meseci.Pocnala so kravjo domasno.Probav da ja razubedam deka ne e dobro,epten e malo bebenceto.Ne uspeav.Skapo bilo Ad mlekoto.Me naprai luda si sum kupuvala Aptamin na 6dena.Mi presmeta kolku pari sum davala:worried:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Леле Господе која е па она да ти води евиденција,ти си го знаеш својот џеб колку можеш да трошиш можеби за тебе не е скапо,се почести се такви личности што берат туѓо гајле .Јас предвреме сум родена и не сум можела да цицам и баба ми ја терала мајка ми да ми дава кравјо домашно млеко сум имала потоа запек.Подобро козјо млеко да дава.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    A pak baba mi na bracedmi kravjo od raganje so pola shishe sheker covece i zabite ko pocnale da mu rastat mu izrasnale rasipani lelee ccc ama ene go 40god ima i zabite mu se super :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Мене па една ме погледна чудно дека уште сум давала ад, као зошто сум трошела пари, сум можела кравјо од 4 месеци, а ќерка ми има 7 месеци и ќе давам до 12-13 месеци. Некои не си гледаат своја работа, се мешаат во туѓ живот. Снобови.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Of, I mene taka mi vikaat lele pa veke skoro 8 meseci e zosto ne mu davas kravjo pa uste od tetrapak da mu davam vikaat, sto mu davas toa pasocite. Im vikam pa vo tetrapak mlekoto nema prasok sigurno cisto mleko e I tamu ima prasoci ako e taka go mesaat. I sto e najinteresno ko sto vikas ti I budala ke te napravat zosto tolku pari davam kako bozem oni doma mi gi znaat finansiite, uste pointeresno od toa e sto toa ti go kazuvaat idni majki jas samo Im vikam koga ke go rodis ke vidam dali taka ke mislis I ke pravis.
     
    На Annath, ZAHRA, Marija_Magdalena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Јас на моите им давам кравјо ама не од тетрапак туку свежо тазе варено, од 7 месеци, фала Богу супер се. Баш дека не сакав да продолжам со ад, подобро природно отколку вештачко. После почнавме бргу и со исхрана, секое утро им блендирав овошје. Така да, немавме проблеми од кравјото и целата таа галама околу кравјото дека е штетно е само маркетинг.Зборам за свежо кравјо, не пакувано.
     
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Јас ни свежо кравјо не би дала на бебе(зборувам за редовно хранење, а не во кашички да ставам). Адаптираното затоа постои, за бебиња, а кравјо е кравјо. Сепак ова е мое мислење. Скапо е да, ама за дете компромис не би правела.
     
    На mariz, Mia.milicka, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Немаше врска што е скапо, јас за двете купував, ама според мене природно е подобро од вештачко.И не играјте одма на карта дека некој дава кравјо дека му е скапо за свое дете да купува ад.Некој мисли дека е тоа подобар избор.
     
  10. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Тврдам дека поради тоа што е скапо ад, му даваат на бебе кравјо. Ми го кажале тоа. Имам две во фамилија такви. Скапо им е ад, а пушат по три кутии цигари на ден, за тоа имаат. Природно е кравјо ок, но не е за бебиња да се хранат. Тоа ми го кажале тројца педијатри. А отпосле се појавуваат проблемите. Јатрва ми се соочува со анемија кај детето поради кравјото природно.
     
    На Mia.milicka, kukla21, ZAHRA и 3 други им се допаѓа ова.
  11. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    На другарка ти да и кажеш ко ќе му ја провери кс на бебето за некое време ќе си ја треска главата од ѕид.
    Големава моја е полни 3 години и поради одредени проблеми со крвта сеуште пие ад. На НАН4 е пи две шишиња дневно од 160мл. 3 паковања во месецот по 500 ден. За 1500 ден месечно не ни размислувам. Верувам дека едно искачање помалку во месецот вреди за здравјето на моето дете. И мене ми мрчат како не сум ја префрлала на кравјо. Моја работа, они не се тресат место мене на секоја контрола ниту пак ми даваат пари за млекото. Други млечни производи си јаде, умерено, во градинка дали го пие кравјото или не не ми кажале, веројатно да, ама дома кога сум пробала да и дадам не го сака. И ќе терам вака се додека си бара млеко детето.
     
    На mariz, Annath, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Сосема си во право 100%.
    Ад млекото е формула приближна до мајчино млеко и замена за мајчиното и е за бебиња.
    Кравјото млеко е од крава која го произведува за своето доенче теле. Ок да се користи во јашички или напиток некоја капка. Ама како замена за оброк цело шише млеко ми е нон сенс.
    Милион истражувања се напраени и дојажано научно и медицински без разлика природно или тетрапак к.млеко не се дава како оброк зашто доаѓа до анемија, тешко е сварливо за бебешкиот дигестивен систем и највече доаѓа до нетолерантност на цревната флора и подлога за алергии во иднина.
    Ништо нее скапо кога се работи за детско здравје.
    Ќе се скрати на ѓезмиња, шопинг, искачања, цигари и кафе и ќе се дава АД соодветно за месеците ако се нема мајчино млеко.
    Спомна за тие со цигарите, па јас да ти кажам пример на моја најдобра другарка. Ова бепе 2006та г. Млади со 1дна плата и од стрес и секна млекото. За да малата пие АД и двајцата се откажаа од цигари, не излагаа, кога ќе дојдевме гости се извинуваа дека е празна трпеза и само кафе се имаше. Никој не замери и напротив сите бевме воодушевени од нив. Помагавме кој колку можеше и малата пиеше АД до мислам 2г.
     
    На mariz, Lolipop23, Mia.milicka и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    А што ако не сака дете да пие млеко? Мојата до 21 месец цицаше сега е 23 и два месеци се обидувам да проба кравјо и го плука. Мора да пие?
     
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Iako e 879 den ne mi e skapo.Na 6den edna kutija.Taa mi presmeta,4iljadi sum davala za prasok.So dosega jas ne sum smetala kolku mi iskaca za mesec.Edna pa mi vika sum imala zqtoa sum frlala pari.Vikam i da nemam od moja usta ke skratam za nea ke ima za se.Ne ko tebe,nema pari za ova nema za ona.So maz ti za cigari davata po najmalku 200den dnevno.Da zemam da ti napraan jas matematika kolju frlas ti za takvi sranja.Se ova i kazav i se zatna.

    Planiram i jas od 6meseci da prodolzam so Aptamil 2.Se dur treba ke i davam
     
    На mariz, Lolipop23, EuHenIa и 5 други им се допаѓа ова.
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Не немора. Многу бебиња после 1г воопшто никакво млеко непијат. Тука има многу мајќи чии деца нејќеле млеко и не давале воопшто. Знам Сајковски збореше најди го на јутуб, дека млекото е за цицачи т.е. додека дете потполно не почне со целосни оброци и ужини. После дека воопшто нема ни потреба за млеко.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Кога сите педијатри (скоро), а и цел тим од СЗО потврдува дека кравјото млеко е најголем предизвикувач на алергии кај децата, анемија, што се манифестира понатаму во животот и истото не се препорачува во исхраната на децата до 1 година, се уште се сомневате? Да беше само неиздржан муабет или некоја статија на интернет ок, ама СЗО ништо не ви значи? Знаете ли колку студии прават додека да стигнат до констатација? Тоа е тим кој не дозволува грешки, не е маалска амбуланта. И покрај се, уште се удира со глава во ѕид. Не можам да сфатам. И, да, сега на никој ништо не му е. Дај боже и понатаму да не му е.
     
    На mariz, Annath, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И мојот не пие млеко. Цицаше до 17 месеци и од како го одбив не му понудив млеко. Никогаш не фати цуцла и шише, па и да му давам тоа би било од чаша, а така не пие повеке од третина чаша течност. Секој ден јаде млечни производи, најчесто козји, но и кравји. Козјо кисело млеко и сирење секој ден. Понекогаш и јогурт или павлака. Во градинка имаат за доручек пресно млеко, но и таму пие минимално.
     
    На sofi2107 и stevemila им се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    18+ месеци уште давам ад, кој сака и ненормална нека ме прави знсм дека е тој најдобар избор за син ми кога веќе мајчино немам. Ќе давам додека сака да пие, нормално не до школо :D после не давам во никој случај кравјо, јогурт, кисело ќе каснува кога сака и тоа е. Последиците од прераното конзумирање кравјо се гледаат отпосле не за месец два па и три.
     
    На Lolipop23, EuHenIa, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Точно така. Еве мене една ме погледна чудно кога виде дена на моето 7- месечно бебе давам ад, као сум можела кравјо. Кога има ад, да давам кравјо? Нема шанси. Кога гледам на 4-месечни бебиња им даваат кравјо, немам коментар искрено.
     
    На stevemila и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.
  20. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Мене сега кој и да ме слушне на тел. или да се видиме, ако има дете поголемо од моево одма тој муабет ми го прави.
    Искрено досега игнорирам, ама поттикната од дискусијава што ја читам овде, веќе не игнорирам. Убаво и течно ќе им кажам зошто давам ад.
    А колку ли е само трагикомично кога ќе ми потенцираат дека ад е прашок. Не можејќи веќе да престанат да ги жалат моите, исклучиво моите пари. Да не знам кравјото како се дава во млекара ајде де...Ред млеко ред лимонтус, да трае:o
     
    На Igle, stevemila и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.