1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кражби во дискотеките

Дискусија во 'Слободно време' започната од Madonna, 13 април 2013.

  1. Madonna

    Madonna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    148
    Вчера еден немил настан ме поттикна да ја отворам темава..
    Имено на мојата ќерка и на нејзина другарка им ги украле сите пари, кои им се наоѓале во џеб од капутите.. Во дискотеката Парадисо.. сега мислам дека се вика Социал/спроти Тренд /
    Случајот е пријавен во станица..и среќа некои од друштвото ги виделе крадците//момчиња постари од 25, 6 години/..па ќе биде полесно за препознавање..
    Навистина сте се запрашале ли колку се безбедни дискотеките и кафулињата каде што излегуваат младите.
    Ја гарантираат ли газдите безбедноста во нивните локали..
    Јас познавам лично неколку од нив/ таква ми е работата/..и познавајки ги како функционираат знам дека од безбедност ни Б нема..
     
  2. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    За среќа досега не ми се случило некој да ме поткраде или да загубам нешто што многу лесно може да се случи на место каде има повеќе луѓе.
    Пари во капут не се оставаат никогаш. Парите или некој вреден предмет секогаш со себе... :!:
    Да, нема безбедност... :tmi:
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    На моја другарка летото и ја украдоа ташната со мобилен,пари ,документи со се во неа,во една од летните дискотеки. Ташната беше на сепарето и веројатно додека сме играле свртени со грб некој ја собрал ташната. Пријавивме и во полиција и ги замоливме дечките од обезбедување ако најдат нешто ,макар и само документите фрлени да не известат,ама беа крајно дрски и дури агресивни кон машкиот дел од друштвото.А,скроз коректно настапивме.Така што немам убаво искуство.
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.775
    Пол:
    Женски
    Кога првпат почнав да искачам по дискотеки, ми ги украдоа новчаникот и мобилниот од џебот на капутот додека чекав ред пред дискотеката. Капутот ми беше малку голем, а џебовите беа отворени, нема патент или преклоп над нив, и не сум ни приметила во гужвата. А намерно земав само новчаник, а не цела ташна за да си го држам во рака цела вечер, демек да не го оставам во капутот во гардероба :fubar:
    Памет за сега, се што е вредно во ташна и ташната секогаш во рака, каде и да одам.
     
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    На моја другарка мината година за Нова Година цела ташна и ја украдоа.
    Да не зборувам колку кражби на јакни и капути има, срамота е!
    Во некои кафичи има закачалки одма под масата, што мислам дека е еден вид на превенција :)
     
  6. kitty267

    kitty267 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    51
    Воопшто нема сигурност. Пред некоја година додека одев сеуште на "junior party" во midnight ми ги украдоа парите и фотоапаратот. Делевме сепаре со некои што не ги познаваме, додека сме играле некој ми ги собрал... пријавив првин кај обезбедувањето воопшто не беа заинтересирани се правеа и наудрени коа реков да проверам на камерата, бидејќи камерата гледаше кон сепарето. Пријавив и во полиција но ништо. Од тогаш ташната до мене и нигде без неа не мрдам :worried:
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.409
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се случило такво нешто, свесна сум за кражбите па си ги чувам покрај мене моите ствари, нема шанси да оставам нешто ни на 2 секунди.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Enko1

    Enko1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2016
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    38
    mene vo alo alo mi go ukradoa kaputot
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Enko1

    Enko1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2016
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    38
    mene vo alo alo mi go ukradoa kaputot
     
  10. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Со здравје да си го носи човекот, поубав да си купиш ти.
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Мене до сега не ми се десило такво нешто. АЛи секогаш кога одам во диско пазам на јакната, новчаникот и телефонот.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Во оддамнешна пирамида во ПП , отидов со кожно џакетче црно ,и си заминав без :D Некоја си се услужи, ама затоа го познав на училиште бев 1ва економско , и отидовме со другарките да седиме во хемиското точила и голем одмор им беше,а тие години по училишта шетавме демек којсме шо сме :D девојчето си шеташе на одмор со ракавите засукани на горе со другарка, ја застанав,ја прашав , рече нејзино, со дозвола отпарав дел каде што имав шијано со петличе внатрешно ,си призна и си го зедов , имавме случаеви новчаниците, патиките за на одмор, кога одев гимнастика ми ги зедоа балетанките за на нозе, на џудо една од србија телефонот тогашен алкател со преклоп портокалово светло и што не, мн примери, на другарками чантата од сепаре, од искуство секое ново палто си го обележувам, и шестари во 8мо ми имаа земано, а да не кажувам за ситниците блок листовите бели ,под клупа ми стоеше, отворам на час нема листа е нема :D Еден куп раб само да не должам темава:D
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.576
    Допаѓања:
    155.681
    Пол:
    Женски
    Премногу параноична сум за кога би била негде да можи некој да ми земи нешто. Сакам се при рака и пред очи да ми е. :| Додуша и не одам многу во дискотеки, а од досегашни искуства местата не се безбедни од повеќе аспекти.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  14. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Не сум имала вакво искуство, а капут ташна и се во неа имам оставено на сепаре никој ми нема ништо чепнато. Тоа само еднаш така оставив, а сега кога одам иако е често се ми е пред очи така сум повеќе спокојна.
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило нешто такво.
    Мислам дека за во диско не треба да се носат многу пари, а и не треба некоја впечатлива голема чанта. Мало плик ташниче, кое ќе го држите во раце, а не да го оставате на маса или на сепаре.
    До кај дошла ситуацијата, да ти е страв палто да си оставиш во диско ццц (facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
  16. mizerija

    mizerija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Мене не ми украле ништо досега кога сум била во диско.Ташната што сум ја земала сум ја чувала со мене,а капутот сум го ставала на закачалките под масата.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.934
    Пол:
    Женски
    За среќа ми се нема вакво нешто случено, најверојатно затоа што секогаш внимавам на личните работи, капутот го оставам на место кое можам да го надгледувам а чантата е секогаш со мене и покрај тоа што на моменти ме нервира. Но на другарка моја и се случи на сред зима во најладното време да и го украдат капутот и потоа девојчето мораше без него да си оди. А само што го купи, неколку дена пред тоа. До кај стигнаа само некои луѓе не ми е јасно...
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.120
    Допаѓања:
    43.662
    Пол:
    Женски
    Пазам на стварите цело време. палто/сако било што и да носам го закачувам на закачалките под масата, ташната на конопој пред мене телефонот во рака.Нигде не одам без ташната и телефонот.На мои блиски вака им се нема случено кражба освен на двајца другари зимоска во Everyday кај Железничка што им ги украдоа јакните со новчаниците внатре.Еднаш отидов на журка со парите во прслук, телефонот во рака и цигарите во џеб.Ако ми фали нешто ќе скренам.
     
  19. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Мене не ми е јасно како може да ви крадат во дискотеките. Во џеб ли ви брцаат?
    Или сами им допуштате да ве крадат?
     
  20. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Јас мислам до невнимание е..ако пазиш каде ги оставаш работите и не претеруваш со пиењето нема да фали ништо. Никогаш ми се нема случено. Телефонот ми е во чантата а таа пред мене или закачена под маса но при рака да ми е да осетам кога би пробал некој да ја откачи и во тоалет ја носам со мене.