1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крај на светот - Последните времиња

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 13 април 2011.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.264
  Претпоставувам дека некогаш сте размислувале и на оваа тема, доколку не сигурно сте биле во нечие друштво во кое се разговарало за тоа, реклами и вести во медиумите...
  Кое е вашето гледиште и мислење на оваа тема од православна гледна точка? Според вас дали се ближи крајот на светот? Што мислите за природните катастрофи кои секојдневно се случуваат, нетрпеливоста и војните, новата ера на чиповите, омразата помеѓу луѓето, со еден збор како што се кажува во самото Свето Писмо, оладувањето на љубовта? Колку православните христијани се засегнати од се тоа, а исто и целиот друг народ без разлика на која вероисповед припаѓа?

  Конкретно, од моја страна според овие знаци мислам дека сме на прагот на се тоа. Ви ги препорачувам овие клипови да ги видите, па да прокоментираме. Претпоставувам дека нема да ви биде проблем тоа што се на српски јазик :) .  http://www.youtube.com/watch?v=smW0ZVoE ... 562C85E2AE

  http://www.youtube.com/watch?v=6jX895ZN ... re=related

  Апел до модераторите: Се надевам дека нема да биде избришана оваа тема или преместена на друго место како „Другата наука„. Поздрав :hai:
   
  На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.576
  Кога нема да ме мрзи ќе напишам неколку цитати од религиска книга за крајот на светот од христијанското гледиште.
  Воопшто не ме засега, од една страна технологијата и науката ми стануваат еквивалентни на религијата,така да секој ден измислуваат нешто ново, па да видиме како ќе им оди врз контролата на природните појави.
  Но,јас мислам крајот на светот најдобро е да му го препишиме на глобалното затоплување.
   
 3. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.264
  Како што кажав според знаците и можеби сме на прагот, но најглавно е тоа што Господ знае кога ќе биде тоа. Некои твредат дека тоа ќе биде 2012 година, како што и напомена Ashling, за глобалното затоплување. Ако пак би зборувале од православна гледна точка и што кажува Светото Писмо околку ова прашање, очигледно е дека никој не го знае тоа. Ни Ангелите Божји не го знаат денот и часот на Второто Христово доаѓање. МОжеби тоа ќе биде за брзо време, а можеби и во многу подалечна иднина.

  Според светите отци на православието како што напоменува и самиот отец Тадеј, почетоците за завршетокот на светот датираат и од 6 век. Гледано од страна и е вистина. Од тој период започнуваат војните, умножувањето на идолопоклонството, офанзивното отстапништво од Православието. Но, единствено молитвата на малиот број на праведници ги спасувало сите.
  Како во Стариот Завет, разговорот на Авраам со Господ и неговото прашање дали Господ би бил толку суров да ги уништи сите кои живееле во Содом и Гомор иако во него би се пронашле барем 50 праведници. Сепак Господ ветил дека ако најде толку нема да го направи тоа, за на крај да излезе дека од тие 50 кои биле првично, останале уште Лот со семјството.
  Исто така и со потопот на земјата за време на живеењето на Ное, колку останаа, само неговото семејство, неговата жена, синовите и нивните жени.
  Поентата ми беше, дека сепак од тоа време па наваму постоеле и постојат молитвени застапници за целиот народ. Можеби и денес се 10 на број, можеби и помалку, ама сепак постојат.

  Искрено кажано, тоа што треба да биде ќе биде, тоа што треба да дојде ќе дојде, а ние сме немоќни тоа да го сопреме.

  Важно, кој претрпи до крај ќе биде спасен. Она што ни преостанува е верата во Бога, љубовта кон Бога и ближните, а пред се трпението за да издржиме до крај и да не отстапиме од Господ.
   
  На Betty*, Majski.Cvet, Natasha2012 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  искрено мое мислење за крај на светот посебно од библиска гледана точка е куп сран*е( се извинувам за изразов) крај на светот да да...
  нели во библијата писуваше крајот ќе биде 19... така нешто беше колку што гледам уште сме живи. Ма си нема врска тоа што пишува. Како тоа жити се војните почнале од 6 век зар пред 6 век немало војни :o :o :o што е со пелопонеските војни, персиско-грчките војни и.т.н. сите тие се бајаги време пред Христа. Спомнуваш потоп знаеш ли колку потопи има запишано пред тој потоп на Ное 90% од библијата е копија на некои стари текстови и митолошки приказни. Митолошката матрица им е иста само се менуваат иминјата и околностите. Сакам да кажам не верувајте не се што ќе прочитате или барем немојте да бидете пристрасни кон тоа што ќе го прочитате анализирајте малку :)
   
 5. Mackaaaa

  Mackaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  26
  По мое мислење мислам дека ке нема да е крај на свет но понекогаш кога подлабоко ке размислаш кога ќе се сетам на тоа малце ми е страв од тоа што ќе се случи :?:
   
 6. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Искрено кажано, тоа што треба да биде ќе биде, тоа што треба да дојде ќе дојде, а ние сме немоќни тоа да го сопреме.
  Баш и затоа не се грижам, нигде нема да стасаме со помислата еве утре ќе е крај на светот... животот треба да ни тече како и обично, да уживаме во него.Јас се трудам да живеам правилно, верувам во Бога и се трудам колку што можам да бидам подобра личност.
   
  На Duksi5 и Elmedina им се допаѓа ова.
 7. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Едно е сигурно ке биди како господ ке речи
   
  На Betty* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека стварно ќе дојде крај на светот али не од тој аспект како што предвидувале туку од се ова што се дешава земјотреси , цунами , загадување , радиација и се останато што следи со тек на времето ...
   
  На anastasija85 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  изгледа принцезофд.. со многу тешка и обемна анализа дошла до заклучок дека се е сра*е :D па сега нас не советува да проанализираме малце :D
  1.во библијата не пишува дека крајот ке е 19.. год така да немој да измислуваш како тебе што ти одговара или си слушнала од некој некаде шо си праеле муабет :D не се ова предвидувањата на нострадамус или пророштвата на баба ванга,за библијата зборуваме..во неа нема наведено година кога ке дојде крај на светот.ако те интересира седни прочитај..
  2.ако за тебе библијата преставува збир на прикаски,за некого таа преставува света книга.и немој да велиш дека-нема врска тоа што пишува.можеш да кажеш-според мене не е точно или нема врска..за многу луге на овој свет има врска :) впрочем од кај си компетентна да го кажеш тоа така,да не си жива уште од времето на Христа,па знаеш? ;)
  ако ти не веруваш тоа е твој избор твое право,ама немој да му велиш на некој што верува дека верува во прикаски.
   
  На Miss.Ricci, ribce27, softqueen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.270
  Од религиска гледна точка не верувам во крајот на светот. Меѓутоа сите сме сведоци на природни катастрофи, вулкански ерупции, се почести земјотреси итн.
  Имам чувство дека токму тоа ни укажува дека тука некаде треба да дојде крајот.
  Искрено многупати во главава од досада си имам свртено апокалиптични сценарија. Знаете она како на филмовите, како одеднаш се се руши, сета земја се тресе, паѓаат метеори итн.
  Но сепак не верувам во сето тоа поради едноставна причина што не е возможно наеднаш да заврши се. Освен ако земјата не влезе во таинствениот облак во меѓуѕвездената енергија како што сметаат повеќето експерти.
  Тогаш може да настане тотално пореметување на се живо и ќе биде вистински пекол, а најверојатно според датата која ја добиваме на некој многу чудествен начин сето тоа ќе се случи многу скоро.
  Маите и инките ни оставиле дата, но и ни врежале одредени иницијали и цртежи за да ни покажат како би можеле да се спасиме, но пустото не се тие виновни што незнаеле дека ние ќе бидеме толку ,,проста'' нација. Велам проста, бидејки е повеќе од очигледно дека тие биле многу понапредни од нас (да не ме разберете погрешно). Знаеле повеќе за сончевиот систем на кои координатни точки да се постават објектите со одредена цел. Без разлика дали медицинска или во чест на некој бог, да ја докажат неговата висост.
  И уште една важна работа! :!:
  Тие верувале во богови, но не ми се верува дека го правеле сето тоа без причина. Морале да имаат одредени докази како и за се останато. Бидејки сепак тие можеби ги знаеле повеќето тајни на галаксијата а ние што се вели сеуште незнаеме дали постои живот надвор од сончевиот систем....
  Ај забегав со моите размислувања и скрос заминав офф топик :D
  Кратко и јасно - крајот на светот е веќе околу нас. Тоа ќе биде најверојатно прогрес кој полека ќе не обиколува :)
   
  На nicole-anne му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Не размислувам многу на оваа тема, едноставно не сакам да сум преокупирана со ова затоа што кога треба да се случи-ќе се случи.
  И не верувам во сите тие предвидувања на кои секојдневно налетуваме. Живеам за моментот, сепак животот е еден и треба да го живееме најдобро што можеме-секој ден. :!:
   
 12. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.662
  Пол:
  Женски
  10 пати до сеа е крај на светот па дај више да умреме или нека не вадат вакви афери! ]:)
   
 13. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Само ГОСПОД знае и никој друг.
  Ниту верувам ниту пак размислувам и се замарам за тоа!
   
 14. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  4.381
  Пол:
  Женски
  Нити непостоечкиот такозвани Господ ќе се симне тука доле нити демони што непостојат ќе шетаат по земјава ништо! НЕ е крај на земјата на светот или што ти знам!Крај е на еден циклус низ кој самата планета Земја си поминува низ промени...бреее до кога со ова полнење на мозок и манипулирање на народ? Сто пати умревеме до сеа и планетава ја снема :swear:

  п.с. за тие големите верници (не е навреда ова) не верувам ама ич во Бог па слободно Луцифер нека ме вари у казан и нека ме меша со голема дрвена лажица за мешање ан ајвар :!:
   
 15. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.264
  Секој што си прави, за себе си си’ прави.
   
 16. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Крајот на светот ќе настане кога сонцето ќе прекине да врши фузија и фисија и нема да има повеќе толкави количини водород. Simple as that. Проста физика.

  Од религиска гледна точка -грешници, молете се!
   
 17. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Додека владее Чак Норис на земјава ништо не смее да се случи.....крај на светот ќе е ко ќе кажит Чак Норис! :D
   
 18. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  13.391
  Само не ми е јасно каква врска имаат несреќите со крајот на светот? |(

  Ко порано да немало несреќи.. Сите знаеме, од секогаш ги имало и секогаш ги има. Ако дојде крајот на светот, сите идеме, така да, доека можам живеам ко што сакам.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Не знам шо уствари се замарате со такви работи?
  Ма, не си го трошам времето мислејќи на тоа.
  Ако дојде - ќе дојде. Нема бегање.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  76
  не размислувам многу на оваа тема аи не верувам бидејќи досега повеќе пати веќе требаше да дпјде крајот на светот