1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крај на светот!

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од tammy1991, 22 февруари 2010.

  1. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Да, има знаци на пореметување во природава, ама сепак крајот на светот да е блиску - нема шанса. Јас не верувам во вакви глупости.
     
  2. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    :D :D
     
  3. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    уплати си 50 000 долари за да се спасис. Нели правеле некое подземно спасувалиште хахаха :lol:[/quote]

    Ами како ке собираат пари ако не со скривалишта и разни др. глупости. :lol: Не знаат што веке да измислат. Глупости...колку пати до сега требаше да има крај на светот и ниеднаш не се случи. И што ми беше најсмешно , тогаш кога за првпат го пуштија тој акцелераторот во вселената почна да се зборува дека ке напраел црна дупка што ке ја проголта земјата за неколку дена и ајдееее право сите во паника... А капак на се беше што на интернет имаше една страна (демек од американски научници отворена) и часовници на неа, го одбројуваа времето до крајот... И што се случи??? ...ништо ... хахахаххаха Свашта по светов.... :lol:
     
  4. Lovely8

    Lovely8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Abe ja znam mislam pred nekolku meseci imase emisija na discovery za kraj na svetot, posle se zaintersirav i surfav na net malce i doznav kao se sozdava nova planeta mn pogolema od zemjata koja nema izgradeno svoja oska i taka odi niz vselenata pa vo 2012 pri krajot mislam kje se sudri so zemjata i bidejki taa e mn pogolema kje ja srusi na zemjata ..
    sepak mislam deka naucnicite toa go pravat za da ima povekje sloga vo svetot deka site se ispokarani inaku zosto na krajot na site emisii velat SAKAJTE SE, RADUVAJTE SE, I PROSTUVAJTE..
     
  5. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Не верувам дека 2012 е крај на светот..Според мене тоа се глупости :) Па ќе видиме што ќе биде ;)
     
  6. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Ново предвидување за крај на светот :^) Сега на 21 Мај 2011 :?:
    http://tocka.com.mk/index6.php?ID=35162
    КОјзнае уште колку дати ке сменат |(
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Staredad

    Staredad Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Не може да има крај на светот, но може да има крај на оваа наша цивилизација.
    Ок, и планетата ќе ја нема некогаш, се што има почеток има и крај, но тоа ќе биде по неколку милијарди години кога сонцето ќе се излади, што значи дека имаме време за уште по едно кафе... :D

    А цивилизацијата...тоа е друго прашање и малку е несериозно да се даваат точни дати околу евентуална пропаст.
    Оние причини кои денес можат да доведат до крај се малку, настрана непредвидливи работи како астероиди и комети, најблиску е снемувањето на нафтата и финансиските деривативи кои еден ден ќе ја колабираат светската економија.
    На пример Сер Исак Њутн предвидел крај на оваа цивилизација во 2060, Артур Кларк и некои други писатели на научна фантастика кажуваат за постепено одумирање 2060-2096 а најјезиво во својата прецизност е она на “белата вештерка“ Урсула Саутел а.к.а “Мајка Шиптон“ од средновковна Англија...што коинцидира со Њутн и останативе, горе долу...

    Carriages without horses shall go,
    And accidents fill the world with woe.
    Around the world thoughts shall fly
    In the twinkling of an eye.
    The world upside down shall be
    And gold be found at the root of a tree.
    Through hills man shall ride,
    And no horse be at his side.
    Under water men shall walk,
    Shall ride, shall sleep, shall talk.
    In the air men shall be seen,
    In white, in black, in green;
    Iron in the water shall float,
    As easily as a wooden boat.
    Gold shall be found and shown
    In a land that's now not known.
    Fire and water shall wonders do,
    England shall at last admit a foe.
    The world to an end shall come,
    In year two thousand and sixty one.
    :devil:
     
  8. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Неможе сонцето да се излади.
    Сонцето уште многу милијарди години ќе расте и расте што на крај ќе експлодира и повторно ќе се направи „бело џуџе„.
    Значи во никој случај сонцето неможе да се излади, туку баш спротивно, тоа се повеќе ќе расте и ќе се загрева.
     
  9. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Мене почна сериозно да ме заплашуваат новостиве... :x се плашам искрено :)
     
    На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Staredad

    Staredad Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Јасно, само што опишување на сончевата еволуција и формирањето на бело џуџе ми беше скроз оф-топик па само напишав “излади“ што и ќе се случи секако, тоа не значи дека ќе замрзне :D туку тој остаток (кепецот :D ) нема да има доволна температура за да може да поддржува живот на планетите.Што значи и земјата ќе се “угаси“ и ќе дојде крај на светот.

    Има време да се слушне нешто од РЕМ... :D

    Освен ако науката не стигне до можност да прави копи-пејст на цела планета... :rofl:
     
  11. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    А зошто ќе има крај на светот зошто некого мрзи да пишува календари :D :D :D пре верувам дека ќ слезат марсовци и дека ќе се дружиме онака на кафе работа ние кај нив ти е кај нас отколку крај на светов :D :rofl: :rofl: јас додека газам овде нема крај :D
     
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски

    хахаха абе мн јака ти хахах дај боже,ти само гази и понатака(ние сме со тебе)за да опстоиме сите :D
     
  13. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Прво беше на 21.12.2012, сега читам ќе било на 21.05.2011.
    И секој кога ќе му текне си треска датуми.
    Еј нека иде се у трету пи*ку матер.
    Кога ќе умреме, ќе умреме.
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Во случај во 2012 да е крај на светот, нека сите дојдат во Македонија. Таа е 10 години назад па ќе поживеат уште малку :D
     
    На moni24, sanjaeva, esperanca и 3 други им се допаѓа ова.
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не се плашам јас од крај на светот, ако дојде нека дојде. Само ми е жал за моево малечко што уште не дошло на свет :worried:
     
    На glamour-lady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Секако дека не е точно!
    3емјата постојано се менувала и ќе се менува во наредните милијарди години.
    Моментално луѓето сите природни непогоди ги поврзуваат со крај на светот.
    Дури и да биде крај на светот тоа сигурно нема да е 2012, уште колку дати имало во историјата демек крај на светот па ништо еве уште сме тука. Кој може да го предвиди тоа ?

    We may not be able to predict the end of the world but one thing is for sure, we can end this world.
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    Кога ке се каже крај на свет не е сфатено буквално дека ке згасне живиот свет , туку е сфатено како менување на денешниот живот кое е предизвикано од елементарни непогоди како што се земјотреси ,поплави, помори и сл. Тука настанува менување на целиот ритам на живеење ,преживувње , борба за опстанок , а исто така од друга страна и напредок на техниката и усовршување на целиот систем. :)
    Јас барем тоа така го сфакам и мислам дека постепено ке започнува нов и поразличен живот на некој начин ,но тоа нема драстично да го осетиме туку постепено и неосетно ке навлегуваме во такоов живот ;)
     
    На interesna и angelce1 им се допаѓа ова.
  18. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Јас многу се плашам од крајот на светот [​IMG] Често сонувам дека има цунами... Голем страх имам од силните земетроси, катаклизми, поплави и други слични, кои се дешават из светот, и слава му на Господ, дека кај нас нема вулкан, опасност од цунами, не сме на опасна сеизмична плоча како кутрата Јапонија... Ако, пак не е гаранција. Абе што ни е пишано ... тоа нека биде...[​IMG]
     
  19. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Ги слушам луѓето, се делат, се расправаат, светот ќе пропаднал во 2012, светот немало да пропадне во 2012... СВЕТОТ ЌЕ ПРОПАДНЕ! ЌЕ ДОЈДЕ КРАЈОТ НА СВЕТОТ! Само никој не може да знае кога ќе се случи тоа. Според мене постојат неколку причини заради кои би можело да дојде крајот на светот:

    1. Војна - радијација, морталитет...
    2. Природни непогоди - земјотреси, цунами...
    3. Снемување на природни ресурси
     
  20. Angel4e123

    Angel4e123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    86
    Нема да е крај на свеееееееееееет!Не е крај на свеееееееет !!! Сеее ќе поминее!! Итн.... :D