1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвави очи

Дискусија во 'Лице' започната од emi20001000, 20 јули 2011.

 1. emi20001000

  emi20001000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Во последно време почнаа да ми крварат очите изледда ми е од базенот кажете ми што да употребам :)
   
 2. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763
  Да не ти е од осата што те касна?!
   
 3. emi20001000

  emi20001000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Незнам :/
   
 4. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763
  Могуче е, могуче, оди брзо на лекар да се провериш... Да не ти истечат очите :worried:
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Па на нога ја каснала. Не и од осата, од хлорот и е. :) ( Ја открив Америка :) )
  Можеш да ставиш дексаметазон неомицин, тие се и за очи и за уши. Или купи си Визин
  [​IMG]

  Или оди во аптека и прашај ја аптекарката.
   
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Прокулин капките веднаш ги освежуваат очите и чудно е, но одма го снемува црвенилото. Сигурно се надразнуваат од хлорот во базенот, но црвенило се јавува и од умор, и од долго гледање во монитор.

  Капките не се скапи и ги има во сите аптеки.
   
 7. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  627
  Најсигурно ти е да појдиш на очно и таму ќе ти кажат што ти е сигурно имаш некоја инфекција оти и мене едно време така ми беа црвени и сум имала инфекција и ако имаш инфекција ќе ти препишат капки и маст
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Доколку вашите очи се повремено крвави, превентус.мк ви препорачува одредени трикови кои можете да ги направите во удобноста на вашиот дом...

  Лед – користете го како ладна облога, ставете го во крпа, затворете ги очите и држете ја облогата 5 минути на секое око, барем двапати дневно.

  Вода - капки вода брзо ке го отстранат чувството на чешање и црвенило. Капки вода можете да ставате неколку пати на ден за да ви помогне чешањето.

  Краставица - ова е најстариот и најпознатитот лек против подочници. Ладно парче од свежа краставица ставете го на очните капаци и оставете ја да делува 15 минути.

  Зелен чај - ставете 2 кесички зелен чај во врела вода и извадете ги по 2 минути. Потоа врекичките ставете ги во фрижидер за да се оладат. Потоа ставете ги на капаците и држете ги 15 минути.

  Спиење - мирен сон е дефинитивно најдобриот лек за крвави очи.

  Крвавите очи најчесто поминуваат брзо, но доколку се подолго време зацрвенети, нормално е да се обратите на лекар.
  Но најдобро е да отидеш на лекар........
   
 9. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Ако си претерано на компјутер тогаш можно е и од тоа! :worried:
   
  На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Јас па мислам дека Прокулин е спасот!Секогаш ми помагал.. :)
   
 11. Kiki_

  Kiki_ Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој каде можам да го најдам Солкосерил гелот за очи? Во Зегин го немале повеќе од два месеца. Ве молам итно ми е.
   
 12. FlOrIjA01

  FlOrIjA01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Купив прокулин и чудно ми е дека јас сама треба да го дупнам шишенцето, а во упатството пишува да не се допира отворот до никакви површини... Може некој да ми објасни?
   
 13. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  10.769
  Пол:
  Женски
  Во последно време дечко ми го има овој проблем.
  Цело време му зборувам да оди да си ги провери очите, ама никако да отиде.

  Работата му е таква што постојано е пред компјутер па има шанси да е од тоа.

  Но кога би зел очила за одмор на очи и да ги носи додека е на работа може да си ги заштити очите, нели?
   
 14. Glorcheto

  Glorcheto Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2016
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Мее болат очиве ми имаат речено дека премногу ми се суви и дека е од мн седење на ком а и така е епа сега капки сакам да зеам дали прво треба да одам на очно па тој да ми каже или смеам да си ги земам од аптека фала мн позз☺
   
  На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  2.665
  Кога одам на плажа, и ќе се намачкам на лице со крема а таа ќе се измеша со морска вода, ми се јавува една тешка болка, чешање, црвенило на очи до степен кога морам да се вратам од плажа и да седам во темна просторија. Дали некој знае што би можело да помогни во оваа ситуација? (Освен прокулин кој последниве два пати, не ми помогна како претходно).
  П.с. Дали стварно треба да се менуваат прокулинот на месец дена?
  Фала
   
 16. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  7.916
  Пол:
  Женски
  Мене ми се крвави секогаш после туширање саат време, не ме печат ама од водата ми стануваат како да имам плакано 2 часа.
  Од солената вода исто, прво почнуваат да ме печат ако не излезам да се избришам почнуваат да ми се вцрвуваат.