1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крвави очи

Дискусија во 'Лице' започната од emi20001000, 20 јули 2011.

  1. emi20001000

    emi20001000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Во последно време почнаа да ми крварат очите изледда ми е од базенот кажете ми што да употребам :)
     
  2. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Да не ти е од осата што те касна?!
     
  3. emi20001000

    emi20001000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Незнам :/
     
  4. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Могуче е, могуче, оди брзо на лекар да се провериш... Да не ти истечат очите :worried:
     
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Па на нога ја каснала. Не и од осата, од хлорот и е. :) ( Ја открив Америка :) )
    Можеш да ставиш дексаметазон неомицин, тие се и за очи и за уши. Или купи си Визин
    [​IMG]

    Или оди во аптека и прашај ја аптекарката.
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Прокулин капките веднаш ги освежуваат очите и чудно е, но одма го снемува црвенилото. Сигурно се надразнуваат од хлорот во базенот, но црвенило се јавува и од умор, и од долго гледање во монитор.

    Капките не се скапи и ги има во сите аптеки.
     
  7. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Најсигурно ти е да појдиш на очно и таму ќе ти кажат што ти е сигурно имаш некоја инфекција оти и мене едно време така ми беа црвени и сум имала инфекција и ако имаш инфекција ќе ти препишат капки и маст
     
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Доколку вашите очи се повремено крвави, превентус.мк ви препорачува одредени трикови кои можете да ги направите во удобноста на вашиот дом...

    Лед – користете го како ладна облога, ставете го во крпа, затворете ги очите и држете ја облогата 5 минути на секое око, барем двапати дневно.

    Вода - капки вода брзо ке го отстранат чувството на чешање и црвенило. Капки вода можете да ставате неколку пати на ден за да ви помогне чешањето.

    Краставица - ова е најстариот и најпознатитот лек против подочници. Ладно парче од свежа краставица ставете го на очните капаци и оставете ја да делува 15 минути.

    Зелен чај - ставете 2 кесички зелен чај во врела вода и извадете ги по 2 минути. Потоа врекичките ставете ги во фрижидер за да се оладат. Потоа ставете ги на капаците и држете ги 15 минути.

    Спиење - мирен сон е дефинитивно најдобриот лек за крвави очи.

    Крвавите очи најчесто поминуваат брзо, но доколку се подолго време зацрвенети, нормално е да се обратите на лекар.
    Но најдобро е да отидеш на лекар........
     
  9. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Ако си претерано на компјутер тогаш можно е и од тоа! :worried:
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јас па мислам дека Прокулин е спасот!Секогаш ми помагал.. :)
     
  11. Kiki_

    Kiki_ Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој каде можам да го најдам Солкосерил гелот за очи? Во Зегин го немале повеќе од два месеца. Ве молам итно ми е.
     
  12. FlOrIjA01

    FlOrIjA01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    8
    Купив прокулин и чудно ми е дека јас сама треба да го дупнам шишенцето, а во упатството пишува да не се допира отворот до никакви површини... Може некој да ми објасни?
     
  13. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Во последно време дечко ми го има овој проблем.
    Цело време му зборувам да оди да си ги провери очите, ама никако да отиде.

    Работата му е таква што постојано е пред компјутер па има шанси да е од тоа.

    Но кога би зел очила за одмор на очи и да ги носи додека е на работа може да си ги заштити очите, нели?
     
  14. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мее болат очиве ми имаат речено дека премногу ми се суви и дека е од мн седење на ком а и така е епа сега капки сакам да зеам дали прво треба да одам на очно па тој да ми каже или смеам да си ги земам од аптека фала мн позз☺
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    3.269
    Кога одам на плажа, и ќе се намачкам на лице со крема а таа ќе се измеша со морска вода, ми се јавува една тешка болка, чешање, црвенило на очи до степен кога морам да се вратам од плажа и да седам во темна просторија. Дали некој знае што би можело да помогни во оваа ситуација? (Освен прокулин кој последниве два пати, не ми помогна како претходно).
    П.с. Дали стварно треба да се менуваат прокулинот на месец дена?
    Фала
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Мене ми се крвави секогаш после туширање саат време, не ме печат ама од водата ми стануваат како да имам плакано 2 часа.
    Од солената вода исто, прво почнуваат да ме печат ако не излезам да се избришам почнуваат да ми се вцрвуваат.