1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

 1. elenileni

  elenileni Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Zdravo,bi ve zamolila za sovet dokolku nekoj znae poveke za mojov slucaj...
  Bremena sum 7nedeli i denes primitev na gakite deka mi se pojavile 2 kapki nekakov sekret-kafeav,dvapati vo denot vo razmah od 4saati.Inaku denes poveke pesacev pa si mislam da ne e poradi toa? Seuste ne sum bila na pregled,pa ve molam da mi odgovorite dali e nesto seriozno ili e normalno? Pozdrav,Leni
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.021
  Допаѓања:
  198.931
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е нормално да се јавува мало крварење во текот на раната бременост и тоа не е ништо страшно. Ама секако треба да одиш на лекар, за да утврдиш што е причината за крварењето. Поздрав!
   
 3. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Не се секирај Лени, не е ништо страшно, се случува и менструација да добиеш, па сепак тоа ништо да не значи. Може да ти е и од пешачење, хормони и.т.н. Но, сепак ние сме само лаици, уште утре да отидеш на доктор па тој ќе ти ја каже вистинската причина. Сепак мислам дека нема потреба од страв! Поздрав и до тебе, па пиши ни утре како си поминала на доктор :)
   
  На Osmica88, Tarzan—ica и valjaaaaa им се допаѓа ова.
 4. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  И заборавив да ти пишам, мислам дека темата мора да биде напишана со македонска подршка...
   
 5. elenileni

  elenileni Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Fala vi mnogu,mi olesnivte a za utre zakazav-PRVIOT PREGLED ZA VREME NA BREMENOST :? kE VE ISVESTAM ;)
   
 6. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Здраво Лени! Се надевам дека не ти е ништо сериозно. Мојата мајка кога била бремена со мене до 4ти месец нон стоп крварела и тоа мн повеќе од тебе, всушност мислела дека има редовен месечен циклус и немала појма дека е бремена. Па еве ме мене после 20години здрава права. Сепак најубаво е да посетиш лекар сепак стручно мислење си е стручно мислење
  поздрав
   
 7. kavcura

  kavcura Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  elenileni istoto i na mene mi se desi i doktorot mi kaza deka e normalno deka se e vo red i mi prepisa utrogestan 200 da mi sopre toj sekret taka da ne se ispanicuvaj se e vo red ! Pozdrav :)
   
  На ireta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kapince

  kapince Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo jas sum nov clen na forumov.denes mi e den pred menstruacija.imam pozitiven test uste pred edna nedela.strav mi e od spontan abortus.imam nekolku kapki kafena krv,se plasam da ne mi dojdi utre? ;(
   
 9. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Јас сум бремена веке 8 недели се случи неколку пати да ми се појави точка крв измегу белопрањето пред некоку дена приот пат бе[е кога имас сексуален однос а два пати без.Денеска ми се случи да имам кафено со мало парче на улошката кога отидов во тоалет,одма посетив гинеколог ми направи преглед и ми реце дека се е во ред со бебето а пошто имам раничка на каналот се предпоставува дека е заради тоа, счмо да одмарам не ми даде никакви лекарска како што се гестагенски препарати Дабрестон итн што имам прочитано од други форуми. Дојдов дома и ми престана сега повторно бев во тоалет и гледам повторно белопрањето ми е кафено.Незнам што да правам сега за сега добро се чувствувам само со малце паника што е нормално дали е се во ред ?

  П.С имам уште едно прашање не е бш поврзано со оваа тема извинете .Мене последната менструациија ми беше на 6 септември а на 15 септември примав три вагиналети Канестен пошто имав мала инфекција која одма ми помина дали би имало некаков проблем од вагиналетите пошто после сум останала бремена...?

  Поздрав и фала на разбирањето
   
 10. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  3.961
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно, но ако продолжи неколку дена - посета на гинеколог, сепак стручно мислење си е стручно. И на мене ми се има случено, но слабо кафено крварење и без болка, а после 1 ден само помина и еве сега имам 2 годишно момченце.
   
  На positive vibes и annel им се допаѓа ова.
 11. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Нека се живи и здрави , само малце ми беше чудно што не ми препиша ништо докторката а еве сега повторно ми се случува да имам кафено а сега незнам што да правам докторката ми е прва смена а и не сум во Македонија туку во туга земја и малце е различно одколку дома.


  А тоа со канестен вагинелетите дали ке има некаков проблем што ги примав а после се показа дека сум бремена или не е ништо страшно

  Поздрав
   
 12. lanaa

  lanaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  здраво,јас сум нова на форумов.имам еден проблем,не можам да останам бремена 4 год бидејки имам полицистични јајници и последниов период одам често на прегледи и сега пијам терапија метформин и овие два дена имав прокрварено како розеникаво кафеав исцедок а тоцно ми се појави после една недела откако имавме односи со мажот ми и тоа траеше само два дена и го снема.сега не знам дали се работи за бременост или станува збор за несто друго.ако знаете несто пишете ми обавезно
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.021
  Допаѓања:
  198.931
  Пол:
  Женски
  Направи си тест за бременост, можеби си забременила. Кај некои жени се јавува таков исцедок кога се всадува оплодената јајце клетка во матката ;) :)
   
 14. lanaa

  lanaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  fala mnogu,se nadevam deka moze da se raboti za bremenost,ke pravam test
   
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Јас да не се заречам немам крварење, ама многу се плашам да не ми почне, бидејќи веќе месец дена кашлам и многу се чувствувам напнато во пределот на матката. Не пијам антибиотици, пробувам да се излечам природно , ама не ми успева. Некој совет???
   
 16. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Колешке, пробај да пиеш една лажица зејтин со третина лажица шекер кога ќе кашлаш многу. Не е ништо штетно а ја смирува кашлицата. Моментално само тоа ми текнува!


  Инаку како сте со бебушот? Мојов послушен на мајка е :)
   
 17. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Бебушот е срцуш, не прави никаков проблем, уште мајка му да е здрава и ќе биде се ок :)
   
  На Njanje и blond им се допаѓа ова.
 18. ireta

  ireta Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  еве и јас синока ја имав истата мака како еленилени,бремена сум 7 недели и
  после односот ми се појавија неколку траги од бледа кафенискава тецност веднас се јавив на мојот гинеколог и отидов после еден цас на ехо преглед,востанови дека со бебето е се во ред и ми преписа утрогестан од 100 мг. 2х1 и денес се е во ред, а се надевам дека така ке биде и понатаму ;)
   
 19. Biba22

  Biba22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Советувам посета на гинеколог во вакви случаи, јас 2 дена после позитивниот тест за бременост имав кафеав исцедок кој полека се интензивирае но остана кафеав. На крај се воспостави дека се работи за вонматерична бременост...во вакви случаи колку побрзо реагирате, толку подобро, Затоа , со верба и без паника, на гинеколог, тие ќе кажат што е и како е, може и да е безпотребна паника, но подобро е верувајте да се спречи отколку дасе лекува....
   
  На Pcelka544 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sanjia

  sanjia Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  bi ve zamolila za sovet :) bremenasum veke 7 nedeli i nekolku dena no povremeo mi se javuva kafeniskvo kravarenje no ne mnogu okolu 3-4 kapki doktorkata ne mi dade nekoj poseben sovet tuku samo da lezem i da miruvam i mi dade utrogestan apcija za pienje.Prethodno imav 2 spontani abortusa no togas nemav kafeniskavo kravarenje tuku odma iskravaruvav ;( mozeli nekoj da mi kaze dali imal kafeniskavo kravarenje i go izgubil bebeto ??? i dali ova e normalno mi e strav da ne go izgubam poftorno :(
   
  На Voinstvena му/ѝ се допаѓа ова.