Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

 1. pepelashka90

  pepelashka90 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo . Imam edno prashanje ... Posle kolku vreme od bremenost moze da se otkrie deka sum bremena ? Dali pregledot na krf e najbrziot i najtocniot nacin i posle kolku dena moze da se otkrie vo krf deka sum bremena ??? Blagodaram
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  После 2-3 дена доцнење на циклусот можеш и преку крв и со тест.
   
  На pepelashka90 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pepelashka90

  pepelashka90 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Blagodaram nestrpljiva sum treba da mi dojde za 4 dena no se somnevam deka ima golemi shansi da sum bremena pa me interesirashe dali malku porano moze da otkrijam so pregled na krf :D Sepak blagodaram mnogu
   
 4. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Цела ноќ не можам да заспијам од вознемиреност. Запрепастена сум од тоа што се случи вчера вечерта со мене во ГАК. Бремена сум 8 недели и вчера прокрварев проследено со јаки болки во долниот дел од стомакот. И отидовме на клиника по препорака на матичниот гиниколог да видиме што е. Кај него на контрола бевме во понеделникот и ни рече дека е се во ред, бебенцето си расте срценцето му чука ... И ете не на клиника со мажулето мое и ДР. МАЈА некоја си ке не прегледува -вагинално ехо. ААААА,,рече... јас воопшто не гледам бременост тука..??????????? Потоа откако и покажав наод од матичниот го смени исказот...... е добро де, гледам остатоци од ембрион, почнал да се распаѓа, срцева акција не гледам. Вашето бебе умрело. Одете си дома , кога ке почне обилно крварење дојдете да ве исчистиме. Мислам дека и јас умрев во тој момент на боксот. Плачки колку ти душа сака. Едноставно не можев да станам и да се облечам. Постојано ми се вртеше во глава дека не е можно тоа и и го кажував истото на докторката. Во тој нервен напад на разочарување што го доживеав и јас а богами и сиротото мое мажуле - не реков, не си одам од тука сакам второ мислење!!! И она знаете во стилот на аман оваа полуде му се јавува телефонски на друг доктор... ке ве молам докторе имам една пациентка и кажав дека нема жив плод па се вознемири ке сакате ли да ја потврдите дијагнозата не сака инаку да си оди пациентката. ДА ПОЛУДИШ!!! И од таму на друг ехо апарат со доплер. Кога...еве го бебушот, жив и здрав.. Совршено си се развива...А срценцето си чука ли си чукааааа... Па ја зголемија сликата и прв пат му го видов толку убаво главчето.. И пак пукнав. Пак плачки. Ко да ми се откачи нешто во мене. Од радост... Се прашувам што ке се случеше да станев и да си отидев првиот пат????? Ќе си плачевме , ке си се поткарувавме со мажулево кој е крив ( не дека некој ке беше реално виновен )..ќе си жалевме живо бебенце!! Се прашувам што е потребно денес во МКД да станеш доктор..? Од екстремна тага до екстремна радост... биди јунак издржи го тоа поигрување со твоите чувства!!!
   
  На MarchelineAmaru, MacenceEna и efimija.t им се допаѓа ова.
 5. Sundream

  Sundream Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  43
  Замисли значи колкава неспособност... тцтцтцтц значи господ да не чува од неспособни лекари. За крварењето не се секирај штом плодот е тука. И јас имав обилно крварење во 7 недела ама ете, да чукнам во дрво, ми помина и се е во ред сега. Плодот се развива и јас и мм сме во облаци од среќа. :)
   
  На MarchelineAmaru и efimija.t им се допаѓа ова.
 6. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  739
  Оф што не сме мокни ама во тој момент заслузувала еден самар да и опалиш цел свет да и се сврти а инаку прашуваш како се станува лекар кај нас па се разбира со овие факултетите во бугарија сите лекари станаа
   
 7. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  62.278
  Што не ја тужиш???Знаеме дека најчесто причина за спонтан абортус е стрес,а оваа не да ви предизвикала стрес,бог да чува...Па ова може и на друга пациентка да го направи :envy:
  Имај си лесна бременост и секое добро!
   
 8. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Jас би сакала да те поправам, лекар се станува многу лесно во Македонија кога се мама и тато тука, а посбно ако се “фини“ луѓе. Секоја чест на исклучоците.
  А за Бугарија мислам дека си тотално во заблуда, а тоа може да се увиди со една проста споредба на нивната и нашата медицина. Секоја им чест до каде се стасани. Имам толку многу генерациски познаници кои таму студираат медицина и можам само да ти кажам дека разликата е неверојатна.
  Колку само луѓе од Македонија одат во Бугарија да бараат помош, посебно во областа на гинекологијата. Затоа мислам дека твоите ставови не држат вода.


  ancetupance Mила , Бог да е со тебе и да ве чува, заборави го тоашто се десило , биди силна, и само напред со позитивни ставови. Јас тотално се разочарав од нашите лекари, досега сум била на 6гинеколози во оваа моја бременост, никој не знае од што настанува повременото слабо крварење кај мене , веќе душата ми е потресена.
  Пред два дена бев и на клиника, можам да кажам дека сум задоволна од прегледот, меѓутоа вагиналниот преглед кој ми го направија беше ужасно болен за мене, кој подоцна резултираше со кафен исцедок. Само што успеав да го смирам од претходната недела сега повторно се мачам со истиот проблем, кој верувам дека е резултат на невниманието од страна на докторката, можеби да беше по нежна сега ќе бев ок. Среќа штш сонцето во мешето е добро и ме “тепа“ секој ден, па тоа ме смирува и ми дава надеж.
  Ти посакувам среќна и лесна бременост без нервози. :*
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.792
  Допаѓања:
  160.955
  Пол:
  Женски
  meU, зошто ти правеле вагинален преглед? :^) Секогаш кога ти прават таков преглед и за земање брисеви или за било што друго, се појавува кафен исцедок. Значи е нормално, па немој многу да се плашиш, не за друго, дополнителен стрес не ти треба. Мирувај, не напрегај се, посебно не на жешково, и знај дека исцедокот брзо ќе го снема. Ајде, ќе биде во ред!
   
 10. konstantina6

  konstantina6 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  CCCC lele koja idiotka, ja neznam dali e istata, ama ima edna epten mlada, jas bev vo 13 nedela na 3D eho, i se rasturi praejki si muabet so sestrata za odmori, ova-ona..zbor dva ne razmeni so mene..DA JA TUZIS DUR NE ZELA NEKOE DRUGO DUSICE NA DUSA!!! A krvarenjeto e normalno prvoto tromesecie, i jas go imav pa seuste me bockaat so progesteron, iako mislam deka od samiot pregled malku prokrvarev, ama aj, neka bide, sve za zdravo i pravo chedo...inaku ova mi e vtora bremenost, so prvata nemav vakov problem, ama so prvata samo odozgora me pregleduvaa a ne vaginalno..pozdrav i uzivaj si vo bremenosta, ok? :fubar:
   
 11. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Не знам дали му е тука местото но бидејќи се работи за крварење веројатно пишувам кај што треба . Во четвртокот правев пап тест уште за време на папот грлото на матката прокрвари ( докторот натопи 2 мали тампона на стапче со крв ) . Додека си дојдов дома на гаките имаше локва од кафено со малку црвена крв и околу бело како бело прање до вечерта се смири. Уште додека бев во ординација докторот ми рече ќе се смири дека се работело за вагинална инфекција и дека нема никаква врска со бебето и ми препиша вагиналети полигинакс . Сабајлето ден петок ваљда од тоа што излегуваше со вагиналетата излезе малку коагулирана темна крв па птоа кафено и кај 12 часот се смири . Сакав да ве прашам дали имал некој слично искуство бидејќи имам 1 претходна бременост која заврши како missed со оваа на се се пнаичам . Инаку сум 16 недели трудна што значи малку доцна го правев папот ама тоа е друга приказна :(
   
 12. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Леле ова докториве, ЛЕЛЕЕЕЕЕ. Плачат за ќутек...Никаква нежност незнаат да покажат. Пепуш, јас мислам да не се секираш, може си читла поназад и мене истото ми го направија и едвај денес после цела недела ми се смири тоа кафеавото, првиот ден одма после прегледот имав крв, па кафеаво со некои како парталчиња засирена крв. Еве сега добро е. И кај тебе ќе пројде, има жени кои и не се бремени па при ПАП прокрваруваат. Само не ми е јасно како така на своја рака ти дал вагиналети за инфекција? Од кај му е тоа дека имаш инфекција, алиби му е што те раскрварил? Срам да им е. Мене ми дадоа Утрогестан вагиналети и обавезно магнезиум (и стварно помага и ги смирува болките).
  Сепак мислам дека нема потреба од загриженост, не е ова ретка појава, ама одмарај повеќе и немој само психички да паднеш. И НЕМА ОВАА БРЕМЕНОСТ ДА ЗАВРШИ КАКО ПРЕТХОДНАТА. Веќе до пола си дошла, бебето ти пораснало, она абортуси спомнува ;) Нема шанси за такво нешто. Те поздравувам, ти посакувам се најдобро и пиши ни како си и што има ново. :*
   
 13. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Не верувам дека вагиналетите се дадени на памет, сепак кога отвара докторот и кога гледа се примеќа дали има инфекција или не. Има инфекции кои предизвикуваат спонтан абортус, крварење, па затоа е пожелно да се излечат на време.
  Мене при земање на брисеви не ми потече крв, но затоа при вагиналниот преглед ми течеше два дена.
   
 14. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Ви Благодарам на одговорите и на поддршката најмногу на цел свет барем не сум сама , проверувам почесто се е мирно што фала болгу не ми дава да паднам се галиме со мешето и си лежиме цел ден а и утре тоа ќе праиме секако ве читам па се пишуваме ви посакувам се најдобро
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Ете јас вечерва пак сум со тоа кафеавото и како сукрвица помешано. Ова веќе не се издржува, ќе умрам од секирации, џабе е и терапија и све,нејќе да сопре и готово. Дајте ми некој совет ве молам...
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Што терапија примаш??? Која недела си??
  Јас имам повремено крварење(односно кафенко, не е свежа крв) , за кое вчера ми беше кажано дека е резултат на поместувањето и зголемувањето на плацентата, од што пукале крвни садови. Ова не било штетно. Значи се смета за страшно обилното крварење кое е свежа крв, пропратено со болки во стомакот и кичмата.
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  Silk беше ли на доктор, те виде ли на ехо да види да не имаш некој хематом или некое крварање од некој капилар поради поставување на постелката. Јас во еден друг пост напишав дека исто така ми течеше тоа кафеавото и дека изнервирана од се отидов кај еден другар на мм во систина и тој ме погледна рече дека бебушот е супер и дека самиот исцедок кафеавиот е од тоа што постелката си ја прави својата работа ја шири матката и се поставува на ѕидот од матката за да му направи простор на бебушот. Сигурно е тоа.
  Јави му се на гинекологот нека те ѕирне а во меѓувреме одмарај си пиј си витамини (немој аспирин како мене што ми препиша -јас не го пиев ) утрогестан (си имаш терапија ) и одмарај . Се додека немаш оштри јаки и долготрјани болки во стомакот и додека не менува боја кон свежо црвена не се секирај. Можеби матката е малку поосетлива . Уживај и мисли позитивни мисли на бебушот како расте и како ќе си се гушкате. Поздравче и одмарај :* :inlove:
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  12 недела сум (за некој ден), примам Прогестерон депо инекции по една неделно и двапати дневно Утрогестан. Инаку бев на лекар, матичниот гинеколог ме прати на клиника кога искрварив пред 10 дена, ме гледаа вагинално,па после со вагинално ехо, и докторот (таму што работи на ризична бременост) ми рече дека неможе да види од каде и крварењето, но дека бебето и постелката се во ред. Пијам по 750мг магнезиум за тие болки, после прегледот малце поизразена крв ми течеше ама се смири за два-три дена. Еве сега пак кафеаво. Синоќа како и на црвено да вртеше, денес па жолто-кафеаво. Инаку кога искрварив пред некоја недела ми течеше бистра црвена крв,без парталчиња и болки. После тоа исцедокот ми беше кафеав со едни како конци низ него.
  Поздрав и фала на одговорите
   
 19. Palchica

  Palchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  86
  Не ми се верува какви лудаци работат по институцииве :( И не знам како може да има толку луѓе без совест. Ќе рече некој епа платите такви им се... тоа дали е оправдување? Има луѓе кои учат, се трудат, си ја сакаат професијата и не можат на ред да дојдат од врскаџии (бидејќи според мене човек кој постапува вака нит си ја сака професијата нит учел ко што треба - посветен човек се гледа на километри).. Башка и не можам да сфатам: а бре со луѓе и со здравје...со човечки животи работиш. Има ли нешто поскапоцено од човечки животи.. како може таква неодговорност да се покажува.. Ова све треба да се избрка по итна постапка! Како можат да спијат мирно навечер со вакво однесување????


  За ЕВА11:


  Само да те поправам во врска со факултетите во Бугарија. Тие толку се јаки таму, толку имаат голема литература, добри доктори, јаки професори кои ти обраќаат навистина внимание. Толку многу има да се научи таму што не можам да ти опишам. Они се руска школа - јака школа, така што немој да ги потценуваш :) Напротив, сите што завршија во Бугарија (вклучувајќи ме и мене... иако не станува збор за медицинско кај мене) сите имавме многу големо школо таму - бидејќи таму нема мама/тато, син на овој и ќерка на оној на нас... ние бевме оставени да се бориме сами за себе.. така што сите тие дипломи гарантирам дека се заслужени (за разлика од тие тука што се стекнати за кои немам баш такво мислење за сите баш).
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Незнам кога имаш правено последен пат испитувања , обично викаат дека и некоја инфекција може да биде причина за крварењето.