1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Супер :inlove: за два дена провери пак и ќе видиш дека ќе биде многу повисока , само не се нервирај и биди смирена , сепак прашај ги за крвта што ја имаше дали да користиш утрогестан макар и како превентива .

    Еве нешто сега најдов за да бидеш малку по мирна :)

    Насочувачки нивоа на hCG за време на бременоста

    hCG нивоа по недели од првиот ден на последниот менструален период (ПРМ), или во гестациски недели

    • 3 недели од ПРМ: 5 - 50 mIU/ml
    • 4 недели од ПРМ: 5 - 426 mIU/ml
    • 5 недели од ПРМ: 18 – 7 340 mIU/ml
    • 6 недели од ПРМ: 1 080 – 56 500 mIU/ml
    • 7 - 8 недели од ПРМ: 7 650 – 229 000 mIU/ml
    • 9 - 12 недели од ПРМ: 25 700 – 288 000 mIU/ml
    • 13 - 16 недели од ПМП: 13 300 – 254 000 mIU/ml
    • 17 - 24 недели од ПМП: 4 060 – 165 400 mIU/ml
    • 25 - 40 недели од ПМП: 3 640 – 117 000 mIU/ml
    • не бремени: <5.0 mIU/ml
    • Во менопауза: <9.5 mIU/ml

    Овие вредности се само насочувачки – кај секоја жена нивоата на hCG можат да се зголемуваат различно.
     
    Последна измена: 6 февруари 2018
    На Dg051292, @Verba, cinderella5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Damnna

    Damnna Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки нова сум во форумов си имам мака и сакам да прашам доколку некој го има истото искуство или доколку некој знае би ми било драго ако ми објасни и сподели со мене . 7 недели сум бремена пред 2 дена имав некој вид на крварење не беше обилно крварењето не беше препратено со болки туку само неколку точки со некаков исцедок(бело прање) но темно кафеаво, бев на гинеколог ме прегледа кажа дека не е ништо страшно да не кревам тешко, ми препиша утрогестан 200 mg и ми кажа за 15 дена на контрола еден ден ги користев вагиналетите и ете сега пак истото ми се случи но овој пат е светло розево не знам што да направам најважното што е ниту јас прашав што е причината за крварењето ниту докторката ми кажа секое идење во тоалет имам страв дека нешто страшно ке видам
     
  3. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi, vo denesno vreme sekoka vtora ako ne i sekoja ima prokrvaveno..dali malku mnogu roze kafeno i slicno. Stavaj utrogestan i miruvaj..lezi..ne se dvizi mnogu..ako mozes zemi boleduvanje od rabota..
     
    На Damnna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Ја имав 6 и 7 недела. Ми рекоа дека од вгнездувањето пукаат капичарчиња и од тоа се појавува како сукрвица. Земај си ја терапијата,одмарај колку можеш повеќе,не кревај тешко,ако не дај боже ти се појави обилно крварење тогаш на др.
     
    На Damnna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki imam edno prasanje bremena sum na pocetok od vcera vlegov vo 6 nedela ama imam celo vreme nekoe krvarenje vcera stana bas crveno i poveke ne tece ama dovolno da mi izmacka malku na uloska i bev na gak me pregledaa se bese ok so bebeto i nema nisto somnitelno megjutoa od kako si dojdov vecerta povtorno se zasili pak imam crveno svetla krv na brisenje eve sj prodolzi i denes pojam utrogestan vcera se bocnav so progesteron mi rekoa da lrzam ama mnogu mi e strav duri vo vtornik sum na kontrola nekoj so vakvo iskustvo
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.505
    Допаѓања:
    144.209
    Примај си ја терапијата и станување само за до вц.
    Ќе помине. Мисли на точкичето кое секој ден се повеќе ќе наликува на бебе. :)
     
    На malecko87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Od prv den ne sum raat sekoj den nesto mi se desava me fati virus so kaslanje i sega pakrvarenjevo bas kako dobieno me e bojava i me vadi od koza deka i sega moram da nosam uloska samo daj boze neka bide dobro se ke istrpam ti blagodaram mnogu na odgovorot me opusti
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A da si odes pak na ginekolog da vides sto ke ti kazat
     
  9. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Bev mila denes i sreka sto otidov mi najdoa nekoe parce isfrleno vo grloto na matkata zaglaveno i toa celo vreme mi pravelo ktvarenje go izvadi doktorot rece deka nesto kako del od obvivka endometrium visok bilo isfrleno go prati na ispituvanje ubavo me iscisti i fala mu na Boga se zapre krvarenjeto a so toa go vidovme e bebusot si porasnal i mu slusnavme srcence denes sum posebno srekna se osvestiv deka ke stanam mama
     
    На najjacha, cresa-jagoda, kukla21 и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Babi1995

    Babi1995 Нов член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo imam redovna menstruacija ama poslednive dva meseci dobivam i imam po dva dena ama epten malcee po nekoja kapka, napraviv test za bremenost iskoci negativen, dali e mozno da ne e tocen testot?
     
  11. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Можеби не се работи за бременост најдобро појди си на гинеколог
     
  12. Dg051292

    Dg051292 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da se konsultiram so nekoi poiskusni od mene denes mi e 16 den od transfer na 12 den beta pokaza pozitiven brojkata na beta bese 214.5 deneska nesto mi se pojavi rozevo taka crvenkasto neznam nekolku kapki vr molam za sovet dali e toa normalno
     
  13. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Sigorno primas utrogestan ili krinon gel, neznam dali primas i plus progesteron inekcii prasaj go doktorot za da ti ja pojaca progesteronskata podrska i samo miruvaj ovie denovi stanuvaj samo do wc... Mi se desavalo i mene i pominuva
     
  14. Dg051292

    Dg051292 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Primam prolutex inekcii i crinone gel
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Znaci pokriena si, sega samo odmaraj
     
  16. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Da bidam iskrena i jas imav na pocetokot, podocna imav i obilno krvarenje od stvoren hematom. Denovive site sto gi poznavam vo rana bremenost site mi kazaa deka imale krv..taka da ne panici..provitav deka prolutex primas bidi smirena i jas gi prinav istite..miruvaj poveke jas od krevet ne stanav
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите..јас сум 9 недела и 3 дена бремена..вчера ми се јави крварење о не беше мн обилно,докторот ми препиша Утрогестан 200 да ставам по едно навечер.До крајот на денот немав ништо,ставив и Утрогестан и легнав.Сега станувам и иманм една точка крв и при бришењето имав ама не нешто обилно...Се плашам мнгу,само некој црни мисли ми се вртат..Инаку со бебето на прегледот вчера се беше во ред...Кажете некоја утеха
     
  18. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мила јас сум 6 плус 4 авеке од саботата сум со крварење мислам на бришење само не ми тече бев неколку пати на преглед со бебушот се е во ред а крварењето неможат да видат од што е нема причина ке си лежиш само до тоалет и назад примај утрогестан и се ке биде добро
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на утехата мила
     
    На malecko87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Женски хелп! 21+2, за прв пат сега забележав мн малку на дол.веш како лигава бледа крв... ова ми се случува првпат! Испаничена сум мн. Пијам само магнезиум, аспирин, фолна, пре мама и боцки клексани... е сеа мн седев пред греалка се топлев... има ли место за паника, да почекам до утре ил на лекар правец?