1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. M1a2c3a4

    M1a2c3a4 Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, jas sum nova na forumot iskreno se zbuniv malku citajki, pred dva dena pravev test mi se pojavi vtorata linija bleda a gi imav site simptomi na bremenost no utredenta dobov silni menstualni bolki i krvarenje mislam temna krv (kako partali) no toa traese eden den t.e vcera a denes koga se izbrisam samo kako mal kafeav iscedok dosega ne mi se slucilo takvo nesto a veke 5/6meseci probuvame so mazot mi neznam sto da pravam ponedelnik ke odam kaj maticniot
     
    На Jetche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Направи пак тест, треба да е појака ако има нешто.
    Ама крварење со партали темни мене не ми стои на добро.
     
  3. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo bremena sum 7-ma nedela iako plodot ne izgleda za taa nedela nekoja zadocneta bremenost mi kazaa veke dva dena krvaram ama ne kako menstruavcija tuku na toaletnata se zabelezuva prvata den epten malku kako roze boja bev na doktor rekoja deka e se ok da mirovam I mi dadoa vaginaleti utrogrstan denes pocna potemno crveno duri I kako parcija ispaniciv I pak na doktor mi rekia da ne panicam deka zasega e ok ili ke bidi ili ne krvarenjeto si prodolzuva ne znam sto da pravam ne mi dadoa nikakvi ineksii citam pogore ima slicni slucaevi ve molam za sovet
     
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Како тоа и парчиња ти испаѓаат и докторот ти вика или ќе биде или не така како да е сеедно нешто?
    А да одиш на друг доктор најитно, треба да те боцнат плолутекс или прогестерон депо според мене.
    Утрогестанот по колку го примаш? Вагинално или орално го примаш?
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Kako toa neli ti dadea progesteron depo ako ne odi pak kaj drug dr
     
  6. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Bev dva pati kaj dva razlicni doktori se pogodija na smena I istoto go kazaa a utrogestanot go zemam vagonalno od momentot koga se javi krvarenje denes eve tret den
     
  7. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Ne mi ni spomnaa za takov lek
     
  8. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Оди приватно кај некој доктор.
    Само еднаш утрогестан примаш или три пати?
    Денес како е крварењето престана ли?
     
  9. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Isto e krvarenjeto bev I kaj drug doktor mi go zgolemi utrogestanot od dva na tri pati I mistavija progesteron
    Krvarenjeto isto bev I na drug doktor mi go zgolemi utrogestanot od dva na tri pati I ineksija progesteron mi stavija pa sakav da ve prasam nekoj sto ima primano normalno li e tolku da boli cela noga mi ja vkocani od bolki I koleno I muskul I kolk
     
  10. Eda82

    Eda82 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas sum nova na forumot a redovno ve citam. Inseminacija pravev na 5 juni, bremenost imam potvrdeno od ginekolog ama od sabotata pocnav da krvaram, najprvo rozeva boja, vcera veke potemno a denes uste sabajle kako parce zasirena temna krv mi padna. Mnogu sum isplasena, bev na ginekolog i mi kaza dabroston 2x1, i mi stavi inekcija progesteron depo.
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2019
  11. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Утре влегувам во 11 недела, а вчера ми се појави кафеав исцедок. Немам цело време, но секое одење во тоалет се појавува на хартијата. Бев вчера веднаш на лекар и ми кажа бебето е ок, ми стави Прогестерон инекција и ми зголеми Дабростон од 2 на 3 таблети дневно. Ми рекоа аспиринот веднаш да го прекинам. Денес бев кај матичната и истото ми го потврди, дека бебето е супер, ќе престане крварењето (изгледа е од аспиринот). Ама многу се плашам :(
     
  12. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Istiot slucaj sum me interesira kako ti deluva progesteronot te boli li seuste ineksijata I ti namali li krvarenjeto mwnw cela noga me kluka
     
  13. Eda82

    Eda82 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mene me bolese samo dodeka mi ja stavase inekcijata, doktorot kaza deka tie inekcii bolat. Krvarenjeto uste go imam

    Dabrostonot od koga go pies? I mene mi rekoa da go prekinam aspirinot
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2019
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Боли малку на пуштањето дека е погуста ама до толку како што кажуваш не.
    Ти имаат некој нерв погодено, лошо те имаат боцнато.
     
    На Eda82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Утрогестан и прогестерон е исто дечки. Не стварајте паника кај жената за џабе. Штом користе утрогестан значи е покриена со терапија
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Па не е исто ако примиш дупла доза прогестерон (нели и утрогестанот е прогестерон)
    Јас сум со друг проблем кој ми се подобри откако почнав да примам инекции Прогестерон депо,а 1 месец скоро сум со утрогестан.

    Јас не осетив голема болка при ставање на инекциите туку од после ме печеше местото и ми се здрвуваше кукот ноќта при спиење, ама поминува не е страшно.
     
  17. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално е бидејки е маслена инекција. Јас примав скоро цела бременост и секогаш после инекцијата ногата ми беше како здрвена и ме болеше газот. Таман ќе ми поминеше газот доаѓаше време за нова и така цело време. Често се случуваше и како чвор да ми се направи, посебно ако побрзо ми ја стават инекцијата, па масирав после за да се разбие и ставав облоги. Едно време толку ми беше смачено, плачев пред да идам да примам инекција. Ажа кога е за доброто на бебуш се се издржува :inlove:

    @forumce точно е дека и едното и другото е прогестерон но постои разлика. Утрогестанот го ставаш и што упие-упие, другото се исфрла. Се користи како поддршка на бременоста.
    Прогестерон депото се користи кога има компликации и е потребна поголема и константна прогестетонска поддршка. Со депото прогестеронот останува во организмот 7 дена и постепено се искористува, буквално како резерви, што значи организмот има резервен прогестерон во секое време.
     
    Последна измена: 25 јуни 2019
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Дали ставаше облоги од борова вода-ациди борици? Бидејќи имам слушнато дека тоа помага?
     
  19. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Да. Во случај ако снемав ставав разредена ракија, но ациди борици е најдобро.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Дабростонот го пијам од прв ден кога дознав дека сум трудна, бидејќи имав два спонтани во минатите 5 години. Докторката ми рече да го пијам до 18 недела.