1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, ве молам за совет, мислење.... Бремена сум 6 недели, вчера бев на доктор, ми кажа дека се е вред, слушнав срценцето... Но синоќа, кога бев во вц, едно 5-6 капки крв, ко помешано со кафено на хартија... Сабајле се консултирав со докторката, рече пошто веќе нема крварење, болки никави, да ставам само вагинално утрогестон и дека нема потреба од преглед... Денес пред спиење требаше да ставам првата вагиналетка... А сега пак истата сличка со траги од крв на тоалетна... Дали е сериозно, пошто докторкава не го гледа како такво...
     
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Стави вагиналетка? Како што те разбрав си пишала требаше да ја ставиш првата... стави ја и легни си, одмарај, утрогестон се добри, мене ми помогнаа, уште истиот ден
     
  3. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Да ставив, се надевам дека ке биде подобро од тоа... А со оглед на тоа дека веќе слушнав срцева реакција, дали ова крварењево, може да биде симптом дека нешто не е веќе в ред со бебето... Сакам да кажам, пошто докторкава рече нема потреба од преглед.. Се плашам дали е се в ред со бебуш
     
  4. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, се’ е во ред со бебето. Се случува кафен исцедок, го имав и јас во два наврати на почетокот, само што слушнав срце. Се додека е кафен и оскуден, во ред е. Мене ми нагласи докторката да го пијам утрогестанот, не да го ставам вагинално, за да не го иритирам грлото на матката непотребно при ставање. Ефектот е ист без разлика дали орално или вагинално го користиш, така ми објасни. Се’ ќе биде во ред :)
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Може и од прегледот да ти е крварењето, мене кога ми земаа брис во бременост, се случуваше после тоа да имам по некоја капка крв.
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Примај ја терапијата, има многу случаеви кои на почеток на бременост имале кафеав исцедок (меѓу нив сум и јас) па се завршило добро. Не се дроби оти ќе си направиш полошо, прво тромесечје е најкритичен период затоа не мисли на лошо, за да си помирна оти пак нека те види
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  7. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на несебичните одговори мамички... ❣️
     
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила мој совет ти е да појдеш во систина на дежурен ќе те боцнат прогестерон и би требало да помине.Јас не би чекала да стане поголемо крвавење....Советов ти го давам од лично искуство...Секое добро
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Истото ми се случи во 6та и во 7ма,ништо не ми препишаа пошто не било страшно додека е кафеаво и малку. Од тогаш си пијам ц витамин и не се преморувам. Можам да замислам како ти е, јас не знаев кај се наоѓам кога ми се случи. Ама ете, ништо страшно :)
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  10. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    После два дена утрогестан по два пати на ден, една инекција прогестерон, консултација со докторката ( која пак рече нема потреба од ехо), сега на хартија избришав мали парчиња темна крв... Што сега да правам
     
  11. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Јас би отишла на друго мислење. На ехо.
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто е крварењето во бременост, јас до 13 недела два пати прокрварев, ама обилно а вториот пат со огромни парчиња засирена крв, ама на ехо се беше добро и ги износив близнаците до крај без проблеми ниту по нив, ниту по мене.
    Овој пат касно дознавам за бременоста, не користев утрогестан и малку се плашам од претходното искуство со крварење. Се надевам ќе не чува Господ и овој пат.
    Без претерани стресови и редовни контроли.
     
    На butterfly.mk, dunika, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
  13. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Да, тоа ќе го направам, сакам да проверам дали е се во ред со плодот... ❣️
     
  14. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Господ нека е со нас... ❣️
     
    На Thank you God и Abeja им се допаѓа ова.
  15. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Утрово бев на контрола на ехо, кај друга докторка, кажа дека е добро, срцето го слушнавме... Господ сега нека помагаа...
     
    На butterfly.mk, Coco31, Jana06 и 7 други им се допаѓа ова.
  16. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    2.024
    Пол:
    Женски
    Ако имаш можност, строго мирување станување само до ВЦ и користиги утрогестанот како што ти препишал докторот.
    Со лесно.
     
    На Eda82 и love make up им се допаѓа ова.
  17. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Фала ви милички мамички, немате поим колку ми значат и колку се добре дојдени вашите совети
     
    На Eda82, Presrekna и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  18. Thank you God

    Thank you God Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Женски 26+2 сум бремена со близнаци. Денес имав крварење нормална крв ни светла ни темна, бев на преглед докторот рече дека грлото на матката е супер затворено е, се е во ред со бебињата. Крварењето е од грлото ама не е страшно. Ми препиша вагиналети оти има малку мирис, Дабростон и пробиотик па се надеваме дека ке биде добро. Дали некоја имала вакво искуство?
     
  19. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Пред 3 дена правев тест за бременост и ми покажа дека сум бремена. На пат сме со маж ми се враќаме вечер. На галите сега видов кафеава линија и ме боли кичмата. Ми е страв од спонтан. Што да превземам. Утре ќе се јавам кај докторот ама засега што?
    Цела сум во страв. Само една кафеава линија ништо друго засега
     
  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не паничи, многу од нас имале кафен исцедок на почетокот. И јас не бев исклучок. Побарај во аптека Утрогестан таму кај што си, и напиј се (мене ме советуваше докторката да го пијам, не да го ставам вагинално при крварење). Тоа е за поддршка на бременоста, нема штета од него. Можеш и да се јавиш телефонски во Систина и да разговараш со дежурен гинеколог. Ќе објасниш дека си на пат, ќе ти каже совет. Мене советот за ваквиот исцедок ми беше Утрогестан од 200 мг.
     
    На dunika и karibian им се допаѓа ова.