Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

 1. sandra.v

  sandra.v Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  10
  ви благодарам за одговорот!али моето крварење продолжи :(
  али сега е со сукрвица.докторот рече дека се работи најверојатно за инфекција,али резултати дури у вторник.незнам што да правам ;( .поздрав
   
 2. zajche

  zajche Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  Доброутро мамички.Јас се се канам да напишам некој ред за мојава ситуација но овие денови никако да стинам.
  Во вторникот требаше да си одам а редовен преглед и да ги правам испитувањата што се прават во 12 недела.Но не требало така едноставно да биде :( . Станувам вторник утрото за на работа и што да видам крв на гаќите и уште течеше.Тоа беше една бледа розеникава крв.Се испаничив мамички ама многу.Му велам на мм станувај ке одиме на доктор ама еве престана крварењето веднаш па бидејќи докторот ми беше втора смена си викм ај ке го почекам кај него да си отидам на преглед. Си отидов на работа ама цел ден ми беше мислата што се случи зошто така и постојано се проверував да немам уште крв.И немав тоа што бесе утрото тоа беше.
  После работа јас одма на доктор и кога му кажав за ситуацијата ме гледаше на 4Д ехо и виде дека имам некое одлепување од матката и поради тоа настанало крварењето.Ми реше не е ништио страшно но треба да се внимава ама многу и да лежам постојано само за до ВЦ да станувам и дури д јадам во кревет. Ми ставија Прогестерон инекција и ми реце нареднит вторник пак на инекција и да видиме каква е ситуцијата тогаш.
  И сега си лежам јас дома ме гледаат свекрвата и мајка ми која од сабајле која попладне ама многу ми е тешеко да неможам воопшто да станувам,едно од грижи за бебчо мој а друго и досада страшна ке ме утепа.Ама тоа е.
  Ај ве молам мамички ако имла некоја ваков проблем да ми каже како поминала.Јас малку на долго и на широко можеби досаѓам ама сум загрижена.
   
 3. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Чим ти рекле добро е не се секирај јас искрварев пред да влезам во 5ти месец и мене ми ги дадоа истите инекции 5 примив лежев 10 дена дома и пак на работа, па да не се урочам сега за сега се е во ред со бебето. Само штом ти рекле лежи да лежиш дека ако почнеш да се движиш многу може пак да се јави крварење бар мене така ми се случи позз ;)
   
 4. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  739
  јас лежев 5 месеци и бев со прогестрон го скапав креветот од лежење ама се исплати изгурав до 9 месец можам дати кажам само дека работава е сериозна и не мрдај од кревет ако не сакаш спонтан жалам
  што сум дирекна и отворена али ризикот одспонтан постои
   
 5. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  583
  тоа крварење може да се појави во било кој месец од бременоста?
   
 6. zajche

  zajche Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  Фала ви милички за одговорите и не ми преостанува друго освен да лежам.Кога требало и ова да се помине што можам јас ;) но само се да биде добро со моето бебенце.
   
 7. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  739
  да може да се случи во секој момент ако сеслучи недај боже до кај 7 месец имаш ризик од спонтан апосле 6-7 месец имаш ризик од предвремен пораѓај работата не е шала и доста е озбилн аимав јас вакво оделување на постелката лежев 3 месеци и го изгубив бебето во 17 недела а за керками лежев 5 месеци и до 9 ја износив едвај
   
 8. zajche

  zajche Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9

  А да те прашам Ева додека лежеше во текот на тие три месеци имаше ли постојано крварења зошто кај мене само првиот пат како искрварив и до сега фала Богу нема ништо.
   
 9. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  583
  скраја било...пу пу пу :doh: со лесно само да ни е на секоја како дедо боже никој не е... :*
   
 10. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  Труднички муабети

  Како сте мешенца јас денес станав одам во wc и што да видам на гаките ептен светло кафеава мала дамка :sweat: ама се избезумив дали е можно да е крв ;( многу се исплашив сега сум 22 недела во бременоста до денес вакво нешто намаше што може да е тоа :worried:
   
 11. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Труднички муабети

  Не се плаши, сигурно не е ништо страшно, сепак си 22 недела, не си во рана бременост. Јас до 15 недела имав такво кафеаво. Тоа е некоја стара крв, НО во секој случај јави се кај гинекологот, немој така да седиш. Може ќе ти даде Утрогестан, или барем ќе те посоветува што да прваиш. Сега каква ти е состојбата, имаш ли уште такво кафеаво или само таа капка од сабајле? Поздрав
   
  На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  Труднички муабети

  Кај 14 часот пак имав само како дамка,сега нема ништо но утре секако ке одам на преглед се надевам не е нешто страшно малку ме смири твојот одговор се надевам дека во 22 недела нема некоја опасност за бебчето толку почнав да се радувам на бременоста не сакам ни да помислам на лоши работи...Ти благодарам на одговорот па ќе видиме утре што ќе ми кажат на преглед :hai:
   
 13. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  696
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Mislam deka vo ovaa faza na bremenosta,ne e nisto strasno.Sepak kriticnite meseci se pominati,ne grizi se,ke bide se vo red :)
  [mod-kirilica:10ynsa4d][/mod-kirilica:10ynsa4d]
   
  На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dria

  dria Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  20
  Труднички муабети


  Не се плаши на секоја втора рр и се има случено тоа порано или подоцна.Само би ти препорачала колку можеш да мируваш бар до утре до прегледот.а понатаму докторот ќе ти каже.Мисли позитивно.
  Патем поздрав до сите рр.Јас го ситнам деветиот месец :rofl: уште малку и готово.Вчера бев на контрола
  и докторката вели ,зрело е и се спрема за надвор.Да не се плашам пошто може и пред термин а и после важно е дека се е ок.Ама бидејќи јас би сакала природно породуванје це ја чекаме бебушката кога таа сака :*
   
  На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marija27

  marija27 Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  1
  сакам да ве прашам дали е можно да си бремена а ти доаѓа менструација како и секој месец?
   
 16. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  Може некои девојки добиват и до 7 месец од бременоста,еве јас во првиот месец добив и затоа дури на крајот на 2 дознав дека сум бремена :)
   
 17. julijana77

  julijana77 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  сакам да ве прашам ги прочитав сите ваши искуства и гледам дека многу од вас имат кафеав исцедок .е сега мојот случај е таков што ние сеусте не се трудиме да направиме дете па затоа овој месец кога се случи да имаме незаштитен однос со дечкоми јас се напив норлево за ден потоа ,мегутоа недела дена после тоа јас приметив кафеав исцедок кој трае секој ден по малку.ме интерисира дали порано кога не сте биле бремени сте имале вакво кафенкасто крваренје или тоа е нешто што се појавува најчесто ако сте бремени ??? ви благодарам
   
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Јулијана мене пред да бидам бремена, ми се има случено само двапати во животот да имам кафеав исцедок, на средина на циклус. Тоа изгледа беше од овулацијата. Но јас го имав само тој ден, на едно-две бришења. Не секој ден по малце како што е кај тебе. Но мислам дека тебе тоа ти е реакција од Норлевото. Цмокче :*
   
 19. julijana77

  julijana77 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  lele mnogu ti blagodaram ne znam veke sto da mislam i utre ke napravam test iako mi e rano za menstruacijata :* :* :* fala uste ednas za odgovorot
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  739
  не се нервирај јулијана само смирено крварењето во вид на кафеав исцедок во повеке денови ти е несакано дејство од норлевото немаш гајле од бременост уживај