Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

 1. positive vibes

  positive vibes Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  @eta @Brpbrp @Sofi.ja Ви благодарам девојки за вашите мислења и совети и дај Боже со Господ напред се да помине во најдобар ред. Ви посакувам Среќна Нова 2020 Година исполнета со многууу здравје, среќа, љубов, успеси, насмевки, радости и остварување на сите ваши големи и мали желби на вас и на сите девојки присутни на форумот а воедно и Среќни Божиќни празници. Од :l: живи и здрави уште многуу многуу години. Ви благодарам и имајте убава вечер. :hug::f::party::inlove::l::sun:
   
  На Brpbrp, Sofi.ja и eta им се допаѓа ова.
 2. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  4.098
  Пол:
  Женски
  Исто и тебе мила, срекни новогодишни и божикни празници и се најубаво :*
   
  На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
 3. luna 88

  luna 88 Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Некој да сподели искуство дали има место за паника, бремена сум сега веќе 6 недела и 3 дена, на 31.03.2020 бев на преглед во 5 недела докторката ја потврди бременоста ама ми рече дека е мало 3.32 мм, и имам хематом и ми даде дабростон 2х1 ... претходно само ме болеше стомак како за циклус ама кога почнав да ги пијам апчињата се се смири и се беше во ред, вчера приметив на бришење на тоалетната хартија розево кафен исцедок и на секое одење во тоалет се повеќе се зголемуваше, денес сабајле ставив влошка и веќе беше црвен исцедок ама не е обилно ама сепак го има повеќе од вчера, не ме боли ништо, пијам дабростон витам.Ц и вода со лимон, фемибион1, провен за бремени, фолна и Б комплекс со фолна. Ме загрижува тоа што претходно немав крварење и после терапијата имам. Кај докторката сум во среда на 15.03 на преглед, ама сега викенд карантин фати и незнам што да правам дали да чекам до понеделник да се јавам кај докторката или да одам на дежурен? Инаку втора бременост ми е, со првата никакви проблеми немав.
   
 4. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.468
  Допаѓања:
  6.217
  Пол:
  Женски
  Odi na dezuren neka te vide mozda ke treba progesteron depo da primas
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Оди на лекар, барај прогестерон депо и утрогестан
   
 6. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  792
  Пол:
  Женски
  Не се грижи, ќе треба прогестерон инекција да ти дадат и може ќе ти ја зголемат дозата дабростон на 3х1. Оди на лекар денес. И јас имав во 5та недела крварење и тоа баш обилно, се смири со оваа терапија.
   
 7. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  1.788
  Завчера прокрварев, веднаш ме примија во болница се одлепила малку постелката од матката ми кажаа. Ме боцнаа депо 2x на ден утрогестан пијам ама еве 2 ден крварење имам уште кога се бришам. Многу се плашам лежам во кревет само до вц одам, а 14 недела сум. Секој совет е добредојден.
   
 8. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Сега во моментов таа е терапијата, лежи цело време. Знам дека е тешко ако можеш и гуска да најдеш деновиве и за мочање да не стануваш. Белким ќе се закачи пак... крварењето не прекинува брзо може да крвариш и до една недела... сетоа она што искрварило треба да излезе...следи дали имаш болки, и би требало да ја смени бојата да биде темно крварењето и да намалува...кога ќе почне да биде кафено, црно тогаш прекинало и се чисти само. Само добра мисла...
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.836
  Допаѓања:
  97.588
  Немам совет. Држи се, лежи и не мрдај од кревет.
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  2 dena imam temperatura i treski, a vecerva imav kako krvarenje kako kafeav iscedok potocno...dali treba da odam brza pomos ili e normalno ve molam za sovet. Inaku vtornik sekako imam zakazano na ginekolog.
   
 11. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Inaku sum 8ma nedela
   
 12. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  792
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема врска исцедокот со температурата. Ако е темно кафеав и ако не е многу, и ако немаш болки, почекај до сабајле и јави се кај матичниот па ќе ти каже што понатаму. Дека сега во болниците и не примаат со покачена температура освен на ГАК мислам... Ти посакувам среќа, со добра мисла само, се ќе биде во ред.
   
 13. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  1.307
  Што направи отиде ли во болница? При ваква епидемија одма треба да отидеш на дежурно особено бремена и особено ако ти е темп над 38 што е лошо во бременоста. Се надевам дека си добро
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Nemam poveke temepratura, bev bev kaj maticniot ginekolog poradi krvarenjeto, mi prepisa 3 pati na den Utrogestan. Nemase efekt i eve eve denes pak bev na pregled mi stavija Progesteron inekcija i dabreston tableti. Mi rece bebeto bilo odlepeno od zidot 4 cm. Toa bese pred 3 casa ama efekt seuste nema duri uste pogolemi bolki imam kako za menstruacija :(
   
 15. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  1.307
  Што значи тоа :|:worried: баш ми е жал што баш сега те фатија трески ако воопшто имало тоа некаква врска со бременоста..се надевам дека ќе биде се како што треба. Ако има некоја искуство ќе сподели сигурно
   
 16. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Maticniot ginekolog mi rece deka trudnicite mnogu brzo mozele da nastinat bidejki imale namalen imunitet, a mene bas togas me navrna pa mislam deka bese od toa. Kako i da e, ova so odlepuvanjeto os zidot bas me zagrizi :(
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  1.307
  Да се надевам некоја ќе го сподели искуството не ми е познато тоа :sweat:
   
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.004
  Допаѓања:
  95.558
  Пол:
  Женски
  Да се пријавам и јас. Од синоќа имам малку крварење. Продолжи и денес. Не е обилно, но доволно да ме шекне. Баш црвена крв .. Бебето какачу е во ред. 9та недела.
  Имам три миоми кои беа мали пред да забременам и матичната рече не се страшни демек, нема да ги чепка. И, ете..се откачило нешто сега, бебе не е засегнато. Се надевам е у право дека ништо страшно не е. Прогрестерон боцкање и Дабрострон ми препиша. Друго не знам.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 19. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.053
  Допаѓања:
  9.672
  Таа е терапијата жапче и плус одмарање повеќе.Штом е бебе во ред крварењето ќе се повлече,само одмарај :)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.004
  Допаѓања:
  95.558
  Пол:
  Женски
  Да, фала ти :) така ќе мора. баш и низ темата читав. Буквално сите страни ги исчитав од синоќа и видов дека тоа е терапијата.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.