1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Зависи... кај секого различно.
    Јас имав одма од кога дознав дека сум бремена (5-та недела) па до 11-та недела.
    Слушај го докторот, земај терапијата, мирувај и мисли позитивно (fingers)
     
    На Edno denovoj4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Edno denovoj4e

    Edno denovoj4e Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Jas utre sum na kontrola pa kje vidime, najubavo e na ginekolog da ti kazat, ete jas sum imala hematom vekje 2nedeli lezam odmaram miruvam i pijam utrogestan po 4x1 i bev so krvarenje ama nemav bolki, bebushot super beshe, ama poslednava nedela sum samo so kafeav iscedok sto skoro i go snemuva sea kje vidime utre
     
  3. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    24та недела полна 25та почнувам и уште крварам. Таман ќе се истенчи ќе го снема синоќа свежа крв. Бебето ме удираше над бешика силно. Станав сред ноќ цела утроба ме боли и крв. Има ли крај на ова? Веќе ми е страв да речам дека е добро одма врти на лошо за секунда се враќам назад. Господ нека ни дава сила на сите па и на нас.
     
    На Edno denovoj4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Edno denovoj4e

    Edno denovoj4e Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Edinstveno so ni ostanuva e da se molime na gospod, sepak sto e gospod nikoi nee, majkami ednas mi rece i da se otepas od lezenje i se da prajs ko so ti e kazano od strana na doktorot i se da e korektno ako gospod resi poinaku iaka kje bidi ama sepak da nemame negativni misli normalno se raboti za nasata idnina, gledaj prati so kje ti kazat doktorite neka ti pojacat doza na lekarstva ako vekje pies i miruvanje odmaranje na maksimum, gospod neka mi ti e sotebe ❤
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Денес кога дојдов на работа се беше во ред. Отидов кон 9 ипол во тоалет и кога гледам кафеавкаст исцедок. После 10 минути пак одам, пак има и како одам се на поцрвено ја врти бојата. 4+6 сум и требаше утре да одам на прв преглед. Се јавив денес и отидов. Не можеше да види ништо на ултразвук. Не ја виде ни постелката. Ми вели можеби е многу рано, можеби уште не е формирана постелката, а можеби веќе е исфрлена и ова е почеток на спонтан абортус. Не гледаше ни крварење. Не знам што да мислам, ама многу се разочарав. За една недела треба да отидам за да видиме дали има бебе и дали е живо, ако не е дали е исфрлено. Ништо не ми препиша за пиење. Едноставно така да сум оставела самото од себе што ќе одлучи организмот тоа. ;(
     
  6. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Испитај бета преку крв. Ке знаеш дали има или нема бременост.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. prvaB

    prvaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Мојот кафен исцадок заврши лошо,цела недела де ќе се намали де ќе појачи и денес кога бев на преглед ми рече од дабростонот не сум прекрварила што го штител плодот, немаше срцева акција и беше застанат со раст, бев на два гиниколога, го кажаа истото, така требало да биде, не се откажувам, со Господ напред..
     
  8. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo bremena sum 6 nedela pred nekade eden cas mi potece kafeav iscedok bev sega do ginekologija me pregledaa no doktorot mn me isplasi rece gledam bremenost no do sega treba da ima I fetus I srceva reakcija rece deka moze da se ispustam ili da se upravi mi stavi edna inekcija ne znam kako se vika kaza hormonska za ubrzuvanje pomos nekoj so slicno iskustvo se utepav od placenje
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Нормално, ако не е едното тогаш ќе биде другото.
    Не знам што им е на докториве, човечност да се немало

    Скоро секоја втора трудница се соочува со овој проблем.
    Штом си примала прогестеронска терапија мирувај, следи ситуација, ако сакаш испитај бета за сигурно, може имаш зачнато покасно и затоа уште не се гледа на ехо.

    Заради тоа за срцева акција се препорачува преглед после 7-та недела.
     
  10. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e strav seuste imam iscedok a I po malku bolki
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.882
    Кафеавата крв е стара и останата и таа мора да излезе се додека не е свежо црвена лежи мирувај и не се секирај примај си терапија што ти дале и имај позитивна мисла можеби си покасно останата бремена
     
  12. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Ох душичко, еве јас исто сум во слична ситуација. Кај мене воопшто не виде бременост во 5 недела отидов со слабо крварење и мала болка. Не сакаше да ми даде никаква терапија. Дури наредниот ден и се јавив по телефон за да ми даде Утрогестан за да се спречи спонтан абортус. Значи по 24 часа ми прекина крварењето и сега се надевам дека ќе биде се во ред. Ако ти даде и тебе терапија со Прогестерон земај си ја и мирувај колку можеш. Во 6 недела може уште да нема срцева акција на бебето. Значи навистина се безобразни тие докторите. Земај терапија, и глава горе. Многу честа појава било ова, но не знаев додека не ми се случи и мене. Да се надеваме дека се ќе биде во ред и дека Господ ќе ни ги заштити малечките!
     
  13. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Veke ne e kafeav iscedok tuku isto kako menstruacija crvena tece sega ke odam kaj maticniot
     
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    Tsukinory мила, те читам и осеќам заедно со тебе. Биди силна и не дозволувај да ти влезе во психата дека нешто лошо ќе се деси. Слушај ги препораките од гинекологот и мирувај, мисли позитивно.
    Ако имаш и најмал сомнеж во терапијата негова или замени го или оди на второ мислење. Ми е нелогично толку време да крвариш веќе 25та недела, а исправна да е терапијата, да не има некој пропуст. Јас би побарала и второ мислење па ако треба и трето.
     
  15. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Bev sega kaj maticen mi Dade utrogestin od 200mg I mi kaza ako prestane krvarenjeto da odam u ponedelnik na pregled ako ne prestane tie denovi da odam da mi go soprat. I kaza deka sansite da se zadrzi plodot se mali ne znam so da pravam veke
     
  16. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    A kako da go koristam utrogestan oralno ili vaginalno ne prasav a I ne mi kaza doktorot
     
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Jas oralno go zemem bidejki mi e strav poradi krvarenjeto da ne mi ispadni. i na rabota sum ne mozam da miruvam. zatoa oralno. a inaku i mene ne mi kaza doktorkata kako da go koristam
     
  18. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas mislam da trebase vaginalno ke kazea I jas oralno go ispiv
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.882
    ако крвариш не можеш вагинално зашто ќе испадне додека да се смири крварењето пиј го орално кога ќе видиш да е смирено вагинално и да не се плашиш може да имаш вртоглавици пола саат до саат од како ќе го испиеш. Се надевам се ќе испадне добро
     
  20. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на мислите и сочуството. Терапијата е иста и е дадена од уште два други специјалисти еден од ремедика и една од ГАК. Го барав едно време и лекот атосибан и тука прашував за него. Ама тој се дава само болнички и е наменет за поозбилни компликации од моите. Матичната до сега служи само да клима со глава и потврдува тоа што рекле другите и да пишува рецепти. Не ни очекувам поинаков однос, гледам дека нема човечки фактор. Ама затоа сестрата златна што работи со нејзе на приватно ниво се грижи и ми се јавува доаѓа дома ме боцка и и досаѓа на докторката со резултати мислења боледувања за се. Како претприемач е. Без нејзе немаше да ја имам оваа грижа. Да истерам до крај ќе сум и должна цел живот. Еве на одмор е цела ординација а она ми е достапна 24/7.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.