1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    Браво за неа што ти излегла во пресрет во овој стресен период. И јас сум здравствено лице и знам дека ако ја работиш оваа струка за плата а не ја сакаш одиш на работа ради реда, подобро седи дома и остави некој што чувствува елан и со љубов работи тој да оди. И овде пациенти кога ќе дојдат сум знаела да ги свртам сите броеви од по аптеки што имам контакти само да се најде лекот да не мора човекот во пандемија да ги шета аптеките.
    Утешува фактот што веќе си во поодмината бременост и ризиците да се деси нешто непосакувано се минимални. Мислам статистички гледано повеќе такви фатални случаи имало до 12та недела а тебе тој период ти е поминат. Одмор и релаксација мила, дозволи си да уживаш во бременсота, после следи бебче па обврски околу него, копнееме по тоа но овој раат труднички нема да го имаме. Бебе си сака се.
     
    На Meckicja и Tsukinory им се допаѓа ова.
  2. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    @Lina*1 добро а не ти кажаа од што е крварењето?
    И како смее така да те плаши, кој е он да дава проценки дали ке се задржи плодот или не, тоа само Господ решава и никој друг.
    Неписмени доктори:x
    Јас бев со огромно крварење во матката, од 6та недела како тебе, месец дена константно крварев па еве фала му на Бога меше расте, ја терам 13та недела.
    Не губи надеж :hug:
     
    На BelaAmor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ne ne mi kaza prasav rece ne se znae ke vidam ako ke prestane ovie denovi ke zakazam pregled vo nekoja privatna klinika koja bi mi ja preporacale
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Site Dr se takvi koga se ima krvarenje vo bremenosta za zal oti nemozat mnogu rab da smenat oti terapijata e taa samo progesteronska podrska
     
  5. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Еве сум пак јас. Денес имам пообилно крварење. Мислам дека ништо не бива од работава. И плус не го виде на ултразвук. Можеби е вонматерична бременост. Ги изгубив сите симптоми на бременост што ги имав. Ако Господ така сакал така нека биде. И Утрогестанот не помогна. Можеби и е нешто друго што не беше во ред. Како и да е.
     
  6. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas I ti sme vo ista situacija, Jas ne mozam da se siram otkako mi go kazaa toa
     
  7. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Тешко е навистина. Еве од вторникот на ваму сум како дух. Одам и работам без да мие тука мозокот. Ама полека го прифаќам нештото. Што ако е хромозомска аномалија на плодот? Организмот сам го детектира и го отфрла. Можеби треба малку да ја следиме природната селекција. Еве докторката ја прашав и ми рече да го прекина Утрогестанот и да оставам се да оди по патот по кој тргнало. Во Четврток на контрола и да видиме. И пак ми рече ако е за тебе ќе остани, ако не ќе го отфрли организмот. Па ќе видиме, да не нагаѓам сега што ќе биде. Макар што мислам дека 99% нема да биде. Здравје Боже, после тоа ќе испитам и хормони па да видам дали ми се ок. Ќе видиме. Можеби па ќе видам срценце да бие :l:
     
  8. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Daj boze. Mene krvarenjeto kako da mi pominuva veke jas sum vo ponedelnik na kontrola se molam da bide vo red
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Дај Боже нека биде се во ред! :l:
     
  10. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Па не би рекла дека сите доктори се така крути и безобразни, во тој момент на паника и страв уште тоа фали да и го кажеш на бремена жена дека шансите се мали. Имаш сталожени доктори од мајка родени и кога не е добра работата ке те утешат, се додекс не се сигурни дека не ја бива, не ти прават дополнителен стрес.
     
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da ima I takvi dr ama retki se tie za zal jas imav tri spontani abortusi I znam oti e taka ti kazuvaat vo oci ma kolku i da e bolno za zal
     
  12. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Значи јас сеуште сум на Утрогестан но веќе добив крварење како менструација. Да прашам дали има некој искуство. Некако веќе се помирив со фактот дека бебето ќе го изгубам, но ме интересира дали тоа што не ми сопре крварењето од Утрогестанот е знак дека Прогестеронот не бил причината за ова што ми се случи. Доколку беше си мислам ќе се сопреше и ќе беше ок.
     
  13. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    За жал не секогаш прогестеронот помага.
    Штом крвариш обилно прекини го и оди на лекар. Да видат дали се чистиш. Не би чекала ни ден
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Јас на почетокот мислев и дека не сум бидејќи чекав да ми задоцни а идпадна ден порано да ми дојде и локва крв да имам се разочарав наредниот ден имав само кафен исцедок направив тест и испадна позитивен наредните два месеца си добивав во близина на датата,на ехо не ни можеа да видат од кај е крварењето и еве скоро и пред пораѓај сум што се вика :) затоа не секое обилно крварење значи спонтан или дека нешто лошо се случува:)
     
    На NewMommy и Ognena* им се допаѓа ова.
  15. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Може ке ти помогне моево искуство,после цела недела терапија со утрогестан состојбата со крварењето само ми се влошуваше, докторот ми рече не ти делувале и ми препиша дабростон. Со дабростонот веќе имав резултати.
    Инекции прогестерон депо примаш ли?
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Не примам инекции. Ама во вторникот на ехо не виде ништо. Не можеше да потврди бременост. Јас имам болки како менструални и веќе како да имам добиено. Не знам што да речам. А тестот беше позитивен.
     
  17. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    А не виде ни задебелување на матка, гестациска кеса? Оди што побрзо на второ мислење, да знаеш на што си. Ако има бременост да си ги почнеш и инекциите со време многу спасуваат. Ако недајбоже е вонматерично исто несмееш да чекаш. Претходната бременост ми беше вонматерична, имав како менструални болки и јаки грчеви, буквално од време на време како со нож да ме сечеше во пределот кај јајниците, не е шала, мене ми се јави внатрешно крварење ми прсна плодот во каналот од јајникот, заради несовесен доктор кој ме прати дома да си причекам една недела па ке се покажел плодот.
    Најдобронамерен совет закажи уште утре на приватно, таму ке ти посветат внимание и ке ти кажат точно што е проблемот, ако не си во можност барем на ГАК.
    Со лесно
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Мами, направи уште еден тест, спореди го со тој од некни. Вака си во неизвесност.
     
  19. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Јас 2 ден денеска кај што имам кафеав исцедок. Утре сум на контрола и ке побарам да ме боцкаат. На колку дена се става инекција?
     
  20. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Зависи од индикацијата, може секој втор ден или еднаш до два пати неделно.