1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    а како се проверува тоа?
     
  2. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    На твое место би проверила прво колку е прогестеронот преку крв, дали воопшто има потреба да стават инјекции. Ако има потреба, гинекологот ќе ти каже како ќе ти ги дозираат.
     
  3. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Еве направив тест и скоро е негативен. Да не речам негативен. Едвај се гледа линијата која претходно убаво се гледаше. Готово е. Барем знам дека е готово. И тоа е некој спокој. За жал тоа е крајниот исход
     
  4. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ох, жал ми е. Знам колку ти е тешко и сакав многу нешто да ти напишам за утеха, ама освен да ти кажам дека сé е тоа Божја волја и дека кога треба да биде, ќе биде, немам друго:hug:.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hely97

    Hely97 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки сега доаѓам од преглед и сум 8ма недела, докторката ме гледаше вагинално не на ехо, кажите ми ваше искуство дали вагиналното е штетно?
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто штетно
     
  7. Hely97

    Hely97 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Читав најразлични искуства, и сега не знам што е најдобро :/
     
  8. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    32 недела сум, веќе 2-3 дена во секретот гледам како конец бледа крв, многу малку, на бришење немам ништо, пред една недела бев на контрола се беше во ред, цервикс 31 мм, скроз затворен.... Некој вакво искуство дали е нормално?
     
  9. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    A имаш крварење?
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас сум 8ма денес бев на преглед, докторката ми рече ќе пробаме абдоминално ехо, ако не се гледа убаво ќе одиме вагинално.
    Не ме гледаше вагинално зошто се виде се убаво, ама чим така ми рече значи не е ништо страшно.
    Плус од тука девојки кажуваа дека до 10та недела, некои до 12та ги гледаат вагинално.
     
    На Hely97 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hely97

    Hely97 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Не немам никакво крварење
     
  12. Sandrus17

    Sandrus17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Dobrovecer jas sum nova na forumot bremena sum. 6 nedeli i dva dena denes slusnavme srceva reakcija no mi. Protece kafeavo doktorot mi.prepisa utrogestan i progesteron e sea sakav da prasam dali e podobro da gi stavam. Vaginalno utrogestan ili oralno da gi. Pijam? Vi blagodaram sekoe dobro
     
  13. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Нема простор за паника. 30та недела сум сеуште секој преглед ми е покрај абдоменален и вагинален. Доколку има потреба ке те гледаат и вагинално.
     
    На Hely97, Lovebug01 и Fatalnata им се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Поубаво е да ги ставаш поголем е ефектот али ако ти тече доста кафено подобро пиј ги додека да се намали после тоа ставај ги али ако ги пиеш можно е да ти паѓа притисокот и да ти се врти такво дејство имаат да не се уплашиш :)
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Мислам додека имаш кафеаво да ги пиеш, а кога ќе престане продолжи вагинално. Јас кога прокрварив матичниот ми даде исто утрогестан, го ставив вагинално ми рече може, а имав уште исцедок, ама кога се слушнав со докторкава што ме води ми рече дабростон да пијам 3х1 и решив да ја послушам неа, плус зошто не можев да го поднесам мирисот на исцедокот што се јавуваше од вагиналното користење на утрогестанот, тогаш почна многу да ми се лоши, а пак за пиење прочитав лоши искуства со вртоглавици и слично, па така се префрлив на дабростон. Тука членките пишуваа додека има исцедок кафеав да се пие, ама најубаво консултирај си се со докторот.
     
    На Sandrus17 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  16. Sandrus17

    Sandrus17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Па не ми тече многу онака само коа ќе се избришам а докторот ми рече како сакам јас денес испив едно и од сабајле не ми протекло пак Поздрав
     
  17. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Zdravo deneska mi e 16 den od transfer minatiot petok ispitav beta i bremena sum ama deneska na toaletnata na brisenje imav kako konec nesto i so malku rozova krv se isplasiv mnogu vo petok treba da odam da povtoram beta.
     
  18. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Pozdrav. Bremena sum 5 nedeli 3 dena skoro seko den po malce krvaram kafeavo vcera prokrvarev temna krv se slusnav so dr. Mi Dade dase bocnam progesteron 250 I mi perkina aspirin utre sabajle sim na pregled lele preplasena sum deneska mi perkina krvarenjeto malce na brisenje Imam kako kafeavo ama vcera temna krv dr sumlja na aspirin deka sum prokrvarela ama do utre do pregled kako ke cekam dali nekoj imala vakov sluvcaj bolki vo stomakot Nemam samo vo kicmata
     
  19. prvaB

    prvaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Не пиј аспирин никако, тој доведува до крварење.. сега од инекцијата ќе ти престане, лежи одмарај шо повеќе, исто утре може да ти дадат и Дабростон таблети, тие се за стегање на матката да не дај боже дојде до спонтан.. Само одмарајј и се ќе биде во ред, не се секирај, Господ е голем :)
     
    На xhon kenedi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Стомакот е нормално да боли првите недели. Добро е што од прогестеронот се смирило и сега само се дочистуваш. Темна/црна/кафеава крв е стара крв нешто што мора да се исчисти и не треба да те плаши се додека не е свежа. И јас пиев аспирин и кога почнав почесто да вадам по некоја капка стара крв ми го прекинаа. Пробај да се сталожиш и смириш горе доле над 50% од жените имаат по малце крв во почетокот. Матката се шири и капилари пукаат. Ќе те види на преглед докторот и ќе те советува. Прашај за Утрогестан и магнезиум. Тие ги смируваат болките и ја опуштаат мускулатурата да не доаѓа до крварење. Со лесно. И пиши како ќе поминеш. А во меѓувреме мирувај одмарај и не мисли лошо.

    Можно е да е од имплантација појави конче крв со слуз. Со среќа, ти посакувам позитивни вести.