1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. mmmmmmmmm

    mmmmmmmmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    здраво.јас сум 9 недела бремена и денеска имав болки во стомакот легнав да се одморам и кога станав имав кафеав исцедок.пред 3 недели имав проблем ми се појави крваренје и примав 3 инекции прогестерон и утрагистан200/2*1 кога бев на контрола др ми ги продолзи утрагестанот уште 3 недели.многу сум уплашена денеска што ми се појави кафено.утре ќе одам на др на преглед и се надевам дека ќе поминам добро :)
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne grizi se,ke bide se vo red :) utrogestanot mora da go stavas redovno.po potreba gin.moze da ti ja zgolemi dozata.I gledaj sto poveke da lezis i odmaras narednive nekolku nedeli,dodeka da pomine rizicnioto tromesecje.
     
  3. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Лелеее и јас го поминав истото и знам колку е тешко...Како што ти кажа Каталина,мораш многу да лежиш,буквално цело време, да одмараш, и редовно утрогестанот да го ставаш. Јас би те советувала да ги примаш инекциите уште некоја недела. да не ти ги прекинува докторот. Јас до 20-та недела ги примав а Утрогестан сеуште користам а сум 36-та недела.
    Ќе помине се, само смирено... Пиши ни како си.
    А од што ти беше крварењето? Ти кажа ли докторот?
    Поздравче
     
  4. mmmmmmmmm

    mmmmmmmmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Докторката ми кажа дека имам одлепување затоа крварев.Денеска бев на ДР и ми кажа дека бебето е добро и се залепило тоа делче, ме буцна една прогестерон,ама уште имам кафено незнам колку време ќе имам таков исцедок.Кај тебе за колку време престана да тече кафено.Многу сум уплашена ,ама кога ги прочитав вашите коментари малку се утешив.
    Поздравце
     
  5. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас срценце крварев неколку пати во текот на бременоста, а кафеаво имав од почеток до 15-та недела. Ми рекоа на клинка дека после 15-та недела ќе ми помине, и така и беше. За секој случај матичната ми ставаше инекции до 20-та недела, и после се си беше во ред. Тие критични недели (од почеток до 15) ги прележав ептен, и се се заврши добро.
    Мило ми е што тоа делчето ти се залепило, сега мирувај, и ставај утрогестан, и не се надевај дека кафеавото одма ќе престане. Треба да помине некој период, но добро е што ова другово се средило. Кафеавкото е засирена,стара крв, и тоа е подобро и да си истече.
    Пиши ни пак како си, јас ти посакувам се да ти помине како лош сон, и да почнеш да си уживаш во бременоста,како што и заслужуваш. :*
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    ^ Јас прокрварував и во поголемите месеци. Првото прокрварување ми беше некаде 4-5 недела, само што дознав дека сум бремена. По 2-3 недели пак, ама обилно крварење. Со утрогестан се среди се. Одмарање, никако кревање тешко, :!: без секс и без нервози!
    Кај мене причината беше плацента превиа и ниско носење на бебето.
     
  7. ivdar

    ivdar Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво пред све да ви ги цеститам новогодисхните и божикните празници
    вака во кратки црти...9та недела сум бремена по пат на инсиминација мегјутоа ми се појави крварење пред недела ипол отидов на дежурен ми рекоа дека имам хематом од 14 мм кој не е толку страшен мегјутоа треба да одмара и ми преписаа прогестерон секоја недела сега во петокот бев пак на контрола ми рекоа дека бебето е во одлицна состојба меѓутоа хематомот се проширил на 33x24 мм што е прилицно голеем и поголем од бебето ми препорацаа да одмарам до 13та недела да не мрднам од кревет само до wc и јас тоа си го практикувам сега за сега одлицно се осекам немам крварење но ме мачи прашањетоа дали би можел хематомот да се зголеми и да предизвика спонтан???ви благодарам однапред.имајте пријатни празници...
     
  8. zajche

    zajche Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Да ти кажам ивдар дека јас имав хематом кој се појави во 12та недела, е незнам колкав беше не ми кажа док. но со леженње едне месец буквално станување замо за вц се реши проблемот и веќе во 18 недела немаше ниакква трага од хематомот.еднаш неделно примав инекција прогестерон а потоа продолжив со утрогестан вагиналети.
    Така да не се секирај само строга дисциплина и со зголемувањето на плодот плацентата ке се залепи за зидот на матката.
     
  9. zajche

    zajche Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Мешенца сакам да прашам дали имал некој проблем како мојот јас токму ќе решам еден се појавува друг и веќе да му се здосади на човек.
    Нели имав крварење ви 12та недела причина хематом(одлепување на плацентата од матката)и го решив проблемот и се си беше ок, си влегувам во 21ва недела, и еве вчера кога станувам од спиење и во вц што да видам крв колку сакаш.Веднаш на доктор среќа мојот матичен беше прва смена, и на ехо ништо нема се си е нормално никаков хематом.Ајде и еден вагинален преглед кој меѓудругото беше многу непријатен и болен до сега никогаш не ми било така.
    Ми рече дека крварењето е од грлото на матката но не ми ја кажа причината за тоа.Ми стави една инекција прогестерон и ми ја зголеми дозата на утрогестан од едно на 2пати по едно зошто нели јас си примам уште од првото крварење,ми рече да лежам а само што почнав да функционирам нормално и еве ти пак проблем.
    Ве молам за совет зошто сум очајна веќе, како проблемите по мене да тргнале.
     
  10. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    7.274
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki, imam edno prasanje za vas- bremena sum eden mesec no nazalost imam kafeav iscedok, dodusa pojke go nemam od sto go imam i e vodest, primam dabroston 4*1 i pregnacare, na momenti imam silni bolki koi brzo mi pominuvaat no togas nemam iscedok samo bolka i toa vo jajnicite. predhodno bev vonmatericno a posle toa imav spontan za koj isto taka imav iscedok no bese mnogu poizrazen i posuv..lezam celo vreme stanuvam samo za vo wc a za jadenje duri i vo krevet jadam ponekogas :lol: ve molam za milsenje ili iskustvo-ponedelnik sum na pregled pa ke vidime
    se izvinuvam za latinicava no nemozam da smenam jazik
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Панделка, имам пишувано многу пати на темава...јас си ги имав истите проблеми, од 8-ма недела па се до 15 си бев со кафеав исцедок и со неколку обилни крварења,па еве сега сум 39-та недела. Не дека сега сакам да те тешам, но сакам да ти кажам дека кај многу жени се јавуваат овие проблеми и се се завршува ок. Но сепак води грижа, и оди на лекар на чести прегледи. Јас примав Утрогестан, и Прогестерон депо инекции до 20-та недела. Исто така до 20-та недела само лежев, ама буквално само лежев, и станував за до веце и на лекар кога идев. Не се нервирај само, не си прави стресови, може само беља да си направиш. Јас цело време си ги држев рацете на стомак, потребна му е таа енергија на бебето.
    И не мисли на тоа што било претходно,ванматерична или спонтан.Секоја бременост е сама за себе. Оваа ќе ти биде успешна. Може исцедок да се јави од банална причина, на пр.мене ми беше многу ниско постелката на почеток и ете си крварев.Ама по бебето не беше опасно.
    А за болките, кој ги немал во првото тромесечје...Мене ми се вриштеше од што ме болеше.
    Главата горе, и се ќе биде во ред.Пиши пак како си :*
     
    На Gabrielle... му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Откако се породив често сака д апишам во темава ама цуцкава го собира сето внимание па ете денес .Крварењето во бременоста е често . Имав 2 бремености во 2 те крварев во првата прокрварев во 6 та недела и мидадоа дабростон плодот почина по 4 недели во 10 та недела , во втората бременост прокрварев во 6 та повторно но когами препишаа дабростон се побунив некако овие апчиња на мене немаа ефект претходно не чувствував подобрување и затоа во консултацијасо друг лекарси зедов утрогестан 200 ми рече две на ден по 1 недела доив кафено повторно јас си зголемив на 3 на ден и пиев 3 на ден се до32 недела иако и двајцава гинеколози ме убедуваа дека нема потреба се изнфрлав пари за таблеткиве едно кутиче 500 ден за 3 дена ( не се жалам се исплатеше ) пиев се до 32 недела и постепено намалував се до 34 кога ги прекинав се породив 6 дена подоцна во 35 н едела родив здраво и живо недоносено дете со одлична килажа 2570 да ги попиев уште една недела мвже покасно ќе се породев и цуцката ќе имаше 3 кг и ќе беше доносена а докторите нема даме отекуваат со се што би можело да се случи ама не се случи ништо дишеше нормално и без кислород од првиот час вистински борец . скоро сум сигурна дека да пиев дабростон ништо па ќе завршеше исто или не дај боже порано да го прекинев утрогестанот Сакам да ви кажам никогаш не се откажувајте кога ќе видите крварење ако ви е сумњив дабростонот бидете упорни со лекарите иако има мн жени на кои им делувал
     
  13. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    вака идни мамички имам другарка која е бремена 13 недела ама имала крварење 2 дена била на доктор тој и рекол дека ништо не и е и дека нема потреба од лекови,арно ама во скопје и дале некој лекови нз какви неможеше да ги прочита од рецптот па утре ке оди на контрола кај матичниот,Тој не и дал ниту фолна киселина така ми кажа таа.Е сеа од што може да е крварењето дали некој има вакво искуство,и се јавувало мн често тоа крварење траело по 2 дена.позз
     
  14. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    Hev нека земе утрогестан 200 вагиналети нема никаква штета од нив. Јас на почетокот имав крварење и ги користев (искрено, од страв уште ги користам на своја рака) А за крварењето на мене ми кажаа дека било стара крв во матката :^) :^) и дека нема опасност за плодот!
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  15. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Feminki da ve prasam vo rana bremenost sum dali vi se slucilo posle 10 dena od kasnenje mens da vi istece rozevka boja vo gakite dali e toa normalno ili treba dase proveri? Sovet,,,se sacudiv :worried:
     
    На Lady in white му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Мине срце, најпрво да ти честитам за бременоста, се најубаво и најлесно! :*
    За розевкото најубаво и најсигурно да се јавиш на гинеколог, јас баш незнам за тоа, затоа прашај си стручно лице.
     
  17. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Ne jas se plasam da ne e nekoj spontan ili da ne ima nekoj problem zatoa prasav da ne ima nekoj iskustvo so ova mn mi e potreben a i ke i se javam na mojot ginekolog,,,malku se uplasiv zatoa prasuvam
     
  18. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Неее да се плашиш, немој ти одма да помислуваш на нешто такво, еве скоро може ќе одговори некој ако имал иста ситуација, јас ти викам само најубаво да се јавиш да си прашаш, а за паника никако сега, треба да се радуваш не бременоста, не да се плашиш срцка, ајде се е добро :*
     
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    тоа крварење во рана бременост што го кажуваш ти како розов исцедок никако да не го оставиш на случајност макар и нека не биде ништо ти да отидеш на гинеколог и да му кажеш се како е па он ке те прегледа и ке ти каже што и како е
    само не оставај така да остане
     
  20. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Se uplasiv malku ne mi e seedno,,,posto imam malku i bolki vo jajnici ,,, nema sto da se pravi ako treba da ostane ke ostane ,,,i sw namojot ginekolog rece da odam dame vidi i da pijam utregreston tamu kako se vikaja po 3 pati na den 100mg,,no ne odam oma zos znam ke bara vaginalno eho a itoa ne e dobro nonstop sepak eho e ,,,,se nadevam deka nisto ne e :(