1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Фала ти те гушкам.утре решив пак да одам на лекар.би требало да сум накај 7 ма недела незнам дали може абдоменално да види дали има с.акција. незнам да не претерам со прегледи али кај 3 различни доктори отидов.Инаку и јас зимам аспирин.евентуално мислам да не почна од прегледот дека баш беше по саат време штом се вратив дома а малку болен беше.незнам може се филмам
     
  2. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Може да е и од аспиринот, кај некој жени реагира така. Ако е така не се плаши само ќе го редуцирање, може да е хематом ски крварење. Ајде чекаме убави вестти
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Daj boze.Ali ako e i hematom bar nekoj neka go zabelezi bar da znam sto e ne vaka prasalnici,zatoa nemozam da cekam 2 nedeli ke se skrenam,moram utre.
     
  4. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Знам ккао ти е, на секое одев во вц и се бришев со тоалет, ништо не можеше да ми го одземе вниманието. Оди утре да си бидеш раат, и секако барај прогестерон ска поддршка.
     
  5. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    4.065
    Здраво, јас имав прв пат во 8 ма недела и одма трчав на дежурен имаше срцева реакција и се си беше океј, ми рекоа да го прекинам аспиринот. го прекинав неколку дена па се видов со трансфузиологот и он ми рече да го продолжам, вчера пак имав сеа сум 10та недела ми, пак испаничив и отидов на дежурен-бебе си е се нормално. примив инекција и ми дадоа да пијам и да ставам навечер вагинално устрогестан, меѓудругото дека имам мал хематом и да го прекинам пак на кратко аспиринот па да го продолжам,а јас боцкам и клексани затоа што сум со тромбофилија.еве ме денес продолжува исцедокот и искрено избезумена сум веќе и не знам што да правам ми иде секоја недела да идам на контрола за да бидам сигурна дека се е во ред :/
     
  6. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    4.065
    Извини, јас и ти сме со истата терапија, а и слични работи ни се случуваат, на колку ти го редуцираа аспиринот?
     
  7. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    И јас исто како тебе бев ич да не се секираш, и јас сум со клексан и аспирин. Отидов кај Нино трансфузиологот во Систина и ми рече да почнам да го пијам 2 пати неделно а ми беше препишан секој 2 ден. Така и направив додека да се смири. Сега го пијам секој 2 или 3 ден. Немој да се секираш истото и јас го поминав. И јас до 10 недела. Веќе после тоа се си беше во ред.
     
  8. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Па пиев 2 пати неделно додека се табилизораше крварењето. Сега го пијам на 2 или 3 дена кога како. Се чисти организмот и ова крварење не е страшно. Истото го поминав јас дури како мензид. Не се секирај одмарај, лежи утрогестан или дабростон. Јас од тогаш прекинав вагинално само пијам и се е во ред. Пробај и ти да пиеш.
     
  9. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    4.065
    искрено ме смируваш со одговориве. Јани вика аспиринот не предизвикува крварења, а гинекологов вика дека предизвикува и кога ќе имам крварења да го прекинувам. немам мир, а се мислам тек до крај шо ќе праам
     
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    И јас одам кај Јани, ама се консултирав и со нино од Систина. Штом го редуцирав одма ми се смири, не велам дека јани не е во прво. Ама клексан и аспирин тоа се два разредувачи на крв. Мене само така ми прекина
     
  11. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Исто и јас не сум мирна,посебно дека сум многу рано,страв ми е дали правам се.Лежиш нонстоп?Денес бев на дежурен доктор бидејќи примав прог. депо и таа ми кажа да продолжам со аспиринот.Јас не примам клексани а од една страна имам мутации.мене ми рекоа само метилирана што исто не го разбирам зошто на некои им даваат а мене не.А од исцедокот крај нема незнам дали е од аспиринот.исто ми доаѓа не секоја недела него на 2 дена да одам.
     
  12. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Јас сум со ин витро и ради мутации си пиев метилфолат а кога ми се појавија тие крварења аспиринот ми го укинаа се боцка фраксипирин ради покачени д димери дури да ги средам сега кога имав крварење во 20 недела ништо не примав освен утрогестан 100 2х1 и редовно магнезиумот го пијам
     
  13. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    4.065
    Почнав да лежам откако се појави исцедокот пак. прво се бунтував, али сепак по консултација со доктор отворив боледување. ми препорачаа да лежам барем две недели, лежам два дена веќе се укочив во грбот не сум навикната ама барем се смири. јас го прекинав аспиринот сеа за сеа. инаку чим си со мутации се надевам дека се имаш консултирано со трансфузилог? многу е важно и со кој. ти го препорачувам Јани
     
  14. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    I jas ke lezam 2 nedeli.si zemav odmor od rabota.se nadevam ke e dovolno.kako se stiga do jani i kolku se ceka.jas bev na transfuziolog vo remedika,mi rece samo.metilurana.jas zemav aspirin na svoja raka za cirkulacija.pred godina dena imav spontan i mislam aspirinot mi smeni ovoj pat mnogu.sega mi go prekinaa i malku se zagriziv.ama pa kafeavovo ne prekinuva eve skoro 10 dena i pokraj inekcii i utrogestanot.najverojatno ne e do endometriumot.ili do postelkata ili do grloto.ili pak infekcija. koj znae.jas se ukociv isto pocna se da me boli.ne sum naviknata.se izvinuvam za fontot
     
  15. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    4.065
    мислам дека е најпаметно да лежиш додека се смири. јас имав спонтан пред 9 месеци, прва бременост ми беше. не пиев ништо освен фемибрион. после тоа ги напраив сите испитувања, сменив матична. сега сум покриена со терапија и искрено многу помирна. за жал до Јани мн тешко се стига. матичен гинеколог не може да ти закаже термин за кај Јани, треба да му кажеш на општиот матичен лекар да ти закаже , обично колку што знам на почеток на месец пуштаат термини треба да ги чека за да фати, мојот доктор така прави , или евентуално да пробаш преку луѓе . ти кажувам пошо јас прво се консултирав со Кочо и он ми рече дека нема потреба ни метилирана да пијам , среќа мојата нова докторка не му придаде многѕ значење на мислењето на Кочи и ми го препорача Јани. сега од почеток сум на клексани. ако успееш да дојдеш до него носи ги резултатите од генетските мутации. се надевам ти помогнав колку толку. и пробај психички да мислиш позитивно , јас сум исто паничарка ама мора да мислиме позитивно
     
  16. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Браво.Камо среќа да дојдам.многу е битно што викаш да си покриен со терапија.чудно што има толку различни размислувања на оваа тема кај докториве
     
  17. Love&bebe

    Love&bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Denes zabelezav krv, ispaniciv mnogu
    6nedela sum so ivf vrateni se 2 embrioni za srceva reakcija sum duri za Edna nedela. Od komentarite procitav deka e mozno od aspirinot jas go zemam sekoj den na sabajle isto I prolutex inekcija, navecer krinon gel a isto se bockam 1dnevno so fraksiparin. Tek sabajle ke odam kaj maticnata nz kako ke izdrzam se nadevam ne e nisto strasno bolki nemam samo kako gasovi I krkovenje
     
  18. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Оди на дежурен, зошто да чекаш до утре?
     
    На Love&bebe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Abe mozes da odes veke na eho odi na dezuren
     
    На Love&bebe му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Love&bebe

    Love&bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    zdravo
    vcera pravev eho e zabelezan samo 1 sakus znaci krvarenjeto e od 2ot sakus. uste imam kafeavo se nadevam so dr.sakus ke bide se vo red.Ispitav i beta pokazuva bremenost nad 40.000 e vrednosta.Vo ponedelnik sum za srceva reakcija.dali nekoja ima vakvo iskustvo so 2 embrioni vrateni da zavrsi so spontan na edniot pa da bide se vo red do kraj.