1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. NIKA@

    NIKA@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    731
    Пол:
    Женски
    Здр девојки:hai: пред 15 дена имав кафен исцедок т.е само на влошка по мн малце тоа траеше некоклу дена се додека на бришење не видов бледо розево и така успаничена трк на контрола.Др ми кажа плодот ми е доле сместен и пошто мн прета удурал по плацентата .Ми даде терапис 2*1 итрогестан и еднаш пред спиење кринон гел , и мирување. После 15 дена денес пак имав кафени точки а на бришење нема ништо. Утре секако одам кај матичната на преглед но до тогаш има простор за паника или…? :sweat: Инку сум 15+2
     
  2. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Па да удира во плацентата во 15та недела и тоа да прави крварење, малку е бајковито...
    Можеби имаш ниско поставена постелка, можеби е капилар... Оди на лекар. Јас прокрварив во 15та, се јавив на дежурен...
     
    На NIKA@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. NIKA@

    NIKA@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    731
    Пол:
    Женски
    Sekako utre ke odam, inaku nemam krvarenje samo nekolku tocki kafeno imav sabajle koga stanav
     
    Последна измена: 4 јули 2021
  4. NIKA@

    NIKA@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    731
    Пол:
    Женски
    Bev kaj maticnata denes , postelkata mi bila nisko i bebe isto taka , mi dade magnezuum plus da pijam i da odmaram , da ne sum aktivna pa za 2 ned pak na kontrola , inaku i vo cet zakazhav za ushte e edno mislenje pa da vidime dali isto ke mi kazhat i tamu
     
    На Moce19 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mami2

    Mami2 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Дали некоја има искуство со полип на грло на матка во бременост? Бремена сум 16+3 и уште во 9 недела почнав да имам крварење и во 13г.н кога матичната ми зимаше брисеви се виде дека имам полип и дека од тоа крварам. Бебе си се развива супер си одговара за неделите. Матичната ми вели дека нема место за паника дека полипот предизвикува крварење не е обилно повеќе како кафеав исцедок. Една недела ќе немам ништо после тоа пак неколку дена кафен исцдеок. Лежам цело време и се надевам се ќе биде во ред само ме интересира дали некоја има слично искуство.
    Извинете на долгиот пост.
     
  6. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички.
    Јас сум 14 + 4 недела, но синоќа на бришење забележав светло кафеав исцедок. Само еднаш беше, на тоа бришење, се нема повторено, на секојдневната немам ништо, ама бидејќи ми е прва бременост (од инсеминација плус), се вадам од памет, не можам да престанам да плачам. Пијам утрогестан од 200 навечер и сега матичната ми рече да ме видела на ехо денес попладне во 6. Мислам дека ќе умрам до 6, ве молам кажете ми некоја од вас дали имала вакво искуство и колку има простор за паника?
    Ви благодарам однапред, секој збор ми значи ❤
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.510
    Јас имав кафен исцедок и тоа неколку денови по ред, а во една прилика беше и розеникав. Не можам да се сетам кои недели бев, но мислам дека порано од 14та. Примив 2 инекции и пиев терапија Дабростан. Уште по ден или два максимум, ми исчезна исцедокот. Така да, се' ќе биде океј! Не се секирај, само примај тоа што ќе ти препише матичната.
     
    На bybeDkid му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ме смири малкуцка, јас одма на најлошото мислам. Утрогестан мислам ист состав се со Дабростан, можда и дозата ќе ми ја зголемат. Само бебуш да е добро ❤
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.715
    Допаѓања:
    12.813
    Не се секирај јас и кога дознав толку искрварив што викав нема шанси да сум трудна и нервозна бев а уствари испадна најуспешна бременост иако до 4ти месец си добивав секој месец на 28 дена и се вадев од памет. Под терапија си одмарај си лежи мирувај колку можеш и уживај во бременоста :l:
     
    На Bilka5T, tina2018, bybeDkid и 2 други им се допаѓа ова.
  10. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на убавите зборови драга ❤ Се е во ред со бебуш (фала ти Господе), вагинална сукрвица имаше оскудна заради тоа што ставам вагоналети заради кандидата па сум се повредила со ноктот најверојатно. А таква сум си трапавка по природа, едвај ставам вагиналети и ме боли од што лошо ги ставам. Инаку е малце поголемка според мерки, одговара на 15 + 4, а според циклус сум 14 + 4 и плус ми рекоа дека најверојатно е крофничкаааа Не можам да ви опишам колку сум пресреќна, отсекогаш сум сакала девојче ❤ Фала ви на сите на брзите одговори и на убавите зборови ❤❤❤❤
     
    На Meckicja, tina2018, H.VAGA и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Sunshine*baby

    Sunshine*baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    970
    Пол:
    Женски
    received_1174530162957889.jpeg Девојки се извинувам за сликата, но според ваше искуство дали има место за паника? Осма недела сум, вчера примив инекција пролутекс, па не знам дали повторно да одам на лекар бидејќи ми се појавува само на едно бришење во денот...
     
  12. Lady...S

    Lady...S Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2021
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    [
    Како тоа мила си добиваше ? циклус редовно на 28 ден? :$
     
  13. Danicka00

    Danicka00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас бев вака и полошо до 20 недела. Низок плод и ниско поставена плацента. Сега сум 33+5. Примав дабрестон. Слушај само доктор и мирувај.
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.715
    Допаѓања:
    12.813
    Да :)
     
  15. Ajshe@

    Ajshe@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da te prasam vaka mi kasnese 5 dena nokeska mi protece mnogu kafeavo denes pak so kafeavo i malku rozeva krv prasanjeto mi e dali e mozno da sum bremena ?neznam sto da pravam
     
  16. Danicka00

    Danicka00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Здраво, најубаво да посетиш доктор. Јас прокрвавев по утврдена бременост. Дознав во 5 та недела, прокрварев во 8. Дали направи тест по доцнењето?
     
  17. InaKaterina

    InaKaterina Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Срцки, дали по ставање на утрогестан ви се намалува кафениот исцедок, јас од денес го ставам ама некако во паника сум, како да имам повеќе, дали е нормално, инаку три теста позитивни, ама на ехо мн малце скоро ич не се гледаше, па докторот ми рече за две недели да одам пак
     
  18. InaKaterina

    InaKaterina Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки, денес проверив и бхцг, гинекологот ми рече се работи за бременост понатака да следиме, ама многу ме загрижува кафениот секрет и болки повремено како пред добивање....искуства?
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.715
    Допаѓања:
    12.813
    Нормално е кафена крв во прво тримесечие тоа е стара крв. За болки пиј магнезиум директ.
     
  20. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    @InaKaterina Слушни се со гинекологот дали може да го пиеш утрогестанот додека го имаш кафениот исцедок. Јас така кога прокрвавев на клиника ми кажаа да го пијам па откога ќе престане крварењето да го ставам вагинално.