1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    жено да не се правиш паметна туку да си фатиш патот на гинеколог или пак ако си била што ти рекол да правиш не се прави сама на себе доктор да не си го чешиш газот после крварење + болк а во рана бременост е знак за можен спонтан јас имав вакво искуство затоа те советувам да си купиш утрегостан и да си ги пиеш или пак вагинално да ги користиш
     
  2. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Не одлучувај НИКАКО САМА Минеее, штом ти рекол да одиш веднаш да одиш, што има врска дека е вагинално ехо, бременоста е многу рана и нема да може ништо да види со обично ехо. Веднаш станувај и оди. А утрогестан е подобро да се ставаат одоздола, а не да се пијат. Ајде трк на лекар и те чекаме после да ни кажеш! Ај те молам срцка убава, не се плаши, стани и одете да видите! :hug:
     
  3. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Незнам зашто сите толку се плашат од тоа вагинално ехо, има многу што одолговлекуваат прегледи баш поради тоа што вагинално се прегледува, не е до толку страшно тоа, најбитно е се да е како што треба па како што сакаат нека не прегледуваат, се работи за бебенце гревота е да се прескокнуваат такви работи ради тоа што малку е незгоден прегледот :^)
     
    На bela-imela и loki.c9 им се допаѓа ова.
  4. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    и мене докторот ме прегледуваше вагинално до 13 недела мислам да не ве излажам така поубаво се гледасе бебето. нема ништо страшно
     
  5. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Ne me razbravte dobro,,ne deka e nezgodno ne e dobro za bebeto sekoja nedela da odam na vaginalno eho posto sepak toa e zracenje,,ednas mesecno e dovolno,,jas i se javiv na maticnata i taa mi rece da mirovam i da pocekam edna nedela i da gi pijam utrogestan,,,dokolku mi se pojavi svezo crvena boja togas odma da odam no dokolku se smiri togas dobro e,,posto ova moze da e iscedokot od starata krv,,,i mislam deka mi se smiri eve od preska nemam no ke vidime...
     
  6. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    ти си знаеш најубаво како се чувствуваш, и јас имав болки ама тоа е затоа што матка почнува да се шири. поздрав
     
    На ana.tinkerbell и blagica1991 им се допаѓа ова.
  7. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Lele se nadevam deka e taka
     
  8. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Нема секоја недела да одиш на вагинално ехо, само сега може да те види да не има нешто внатрешно што предизвикало розевко да се појави, за да сте сигурни, а не да нагаѓате. Нема ништо да му биде на бебето од еден сигурен преглед, има многу што отишле еднаш, па ги вратиле за 5 дена пак да дојдат и пак ги гледале преку вагинално.
     
    На Veki1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi mozela taka,smirena da sedam doma.Sekoj somnitelen iscedok ili krvarenje pogotovo vo rana bremenost moze da e indikator na spontan ili nekakva infekcija.I ne gledam nisto strasno,nitu pak stetno vo vaginalnoto eho.Sepak se raboti za zivotot i zdravjeto na edno malo sustestvo,i tuka nema nikakvi otstapki.Pravec na ginekolog!
     
    На bela-imela, pepita82, loki.c9 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Nemam krvarenje imam samo 2-3 kapki rozeva boja i tolku
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    кој те излажал дека ехото е штетно???
    ај не си наоѓај самата изговори а роова боја може да бидееднас два пати и да плисне црвена крв па тогаш ке видиш гарант и утрегостан немаш земено сеуште лелеле ептен сте неодговорни бре не дека те напаѓам неко сакам да ти ги отворам очите имав и јас спонтан и знам како е и колку е болно поболно и од самиот пораѓај е чистењето после спонтан
     
  12. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Eve denes nemam nisto samo vcera nekolku kapki rozeva boja i tolku
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. danfi

    danfi Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,posleden ciklus mi bese na 5 fevruari.Po ocekuvaniot termin da dobijam nekade okolu 2-3 mart,napraviv test koj bese negativen.Potoa za edna nedela na 14 mart testot pokaza pozitiven,napraviv uste eden istoto i toj go pokaza.Na 18 bev na lekar i doktorot mi rece ima edna crna tocka zaostanato krvarenje e ne si bremena.Demek testovite ne bile tocni.Napraviv usteeden pak pozitiven.Dali od pregledite ili neznam od sto pocnav po malce da krvaram od roze do kafeav iscedok.Otidov kaj drug lekar i mi rece bremena si ,taa crna tocka pokazuva bremenost.Mi dade inekcii progesteron stavav nekollu dena,pa pauza dva dena...sega vo ponedelnikot pak bev na lekar i mi rece deka taa tockata sto navodno e bremenost od 4mm porasnala 8.8mm sto znaci raste.Mi rece sega vo cetvrtok pak da otidam na inekcija i da vide sto se slucuva.Ama jas osven crn krug drugo nistyo ne gledam...dali nekoj imal vakov slucaj.Neznam mnogu sum zbuneta.Ili seuste e rano da se vidi plod vo gestaciskata kesa.Pisete ako nekoj nesto znae/....Vi blagodaram :(

    [mod-kirilica:c6tbn1k6][/mod-kirilica:c6tbn1k6]
     
  14. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Krvarenje vo bremenost

    Не дека јас некој стучњак ама...мислам дека е рана бременост.Најди си саглам доктор најубаво да ти објасни.
     
  15. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Krvarenje vo bremenost

    Jas da vi kazam feminki preeka prokrvarev i toa ona crvena boja sum 6 nedela,,,,celata se stresiv so trcanje otidov kaj ginekologog vaginalno me pregleda i mi rece deka e se vo red i mi stavi inekcija progesteron 250mg i strogo da mirovam mi rece ,,a dokolku ne prestane krvarenjeto povtorno ke stavam inekcija,,,,taa rece deka kaj sekoja vtora zena se slucuva da prokrvari,,,gospod da cuva
     
  16. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Труднички муабети

    Dali na nekoja od vas vi se slucilo vo 6 nedela da prokrvari jas preska prokrvaviv i toa mn premnogu se uplasiv i odma na ginekolog me proveri vaginalno i rece deka so bebeto e sve vo red ne znase zosto krvaram i mi stavi inekcija progesteron 250mg,i se nadevam deka kese smiri :(
     
  17. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Труднички муабети

    Mine ne se plasi stom si primala progestan sega lezi i odmaraj samo do wc i nestanuvaj i jas bev taaka isto no mene maticniot mi dade ednas nedelno po Edna inekcija i utrogestan navecer i da nestanam o krevet ne panici samo
     
  18. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Значи јас не знаев дека сум бремена.. кога прокрварив ( кафеав исцедок кој траеше 2-3 дена ) сигурно бев 5-6 недела, бидејќи во 8 недела дознав дека сум бремена. Не се испаничив бидејќи не знаев дека сум бремена. Откогаш не сум прокрварила а веќе сум 20 недела.

    Крварењето во бременост ме плаши... бидејќи ме потсеќа на губење на плодот ( не дај Боже! ). Една моја познаничка мислејќи дека крварењето е во ред си стави влошка, за после два дена да оди на гинеколот да види зошто крвари и да и кажат дека го изгубила бебето... не сакам да се плашиш или тревозиш.. само биди внимателна. Има и такви кои крварат 9 месеци... кај секој е различно.. само биди внимателна и пази се премногу!!! Не се нервирај, не кревај ништо потешко од 1кг, одмарај се, спиј многу, уживај, мисли позитивно... биди среќна :)

    И НЕ ИМ ДОЗВОЛУВАЈ ДА ТЕ ПРЕГЛЕДУВААТ ВАГИНАЛНО!!!!

    Брачеда ми три бебиња изгуби од тие вагинални прегледи!!! :envy:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.325
    ^
    Зошто бре ширите вакви дезинформации дека од вагинален преглед може да дојде до спонтан.
    На кое ехо ќе те види во рана бременост, м?
    Решив да се дистанцирам од темеите за бременост и мислам дека не погрешив.
    Секакви глупости ќе прочиташ.
    Ја паничете жената без врска, а конкретно твојата познаничка кога прокрварила требала веднаш да иде на лекар, а не да става влошка.
     
  20. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    Ах бре мајки , па мора вагинало да се прави прегледот кога е рана бременоста
    Јас немам искуство со крварење во бременоста и на поЧетокот ме гледаа само вагинално

    Него да не дошло од нешто друго до спонтан :^) :^) во слуЧајот кај твојата братуЧетка М?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.