1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. NIKA@

    NIKA@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    731
    Пол:
    Женски
    Здр девојки пак јас (facepalm) денес сум 21н * 3 д. Сакав да прашам кринон гелот што го исфрлам вагинално инс некоја темно кафено жолта боја , кога го прашав матичниот ми кажа тоа ми е од тоа што имав кафен исцедок пред извесно време , арно ама некогаш(кско денес ) кога ке видам на секојдневна исцедок кој е во боја се префркнувам:drunk: како денес досега сум немала толку обилно исфрлање на гелот па мидлам дека тоа што видов на декојдневна е уствари кринон гелот. Ваше мислење :wasntme: ?
     
  2. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Здраво, ептен сум нова и на форумов и во бременост, па простете ако утнам нешо :) Вчера направив три теста и сите излегоаа позитивни (со бледо розева црта), меѓутоа пред 4 дена имавме сексуален однос и имав крваење како да сум добила (не знаев дека сум трудна па си помислив циклус е) гинекологот ми е рече рано е за ехо и ми даде утрогестан 200мг. едно навечер. Правев бхцг, рез е 58. Испаничена сум ептен да не има настанато спонтан, ве молам некој со слично искуство, а да напоменам не крварам ама имам кафеавки точки од време на време.
     
  3. Cvet Cvet

    Cvet Cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki bremena sum 5+4 nedela i vcera malku krvkoga se brisev i blagi bolki kako za dobivanje premnogu se usplasiv pokriena sum terapija bidejki sum so ivf dali e strasno? Pozz
     
  4. NovaMamaToBe

    NovaMamaToBe Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Доколку е малку, не би требало да е страшно. Но сепак пријави кај ивф докторот, можеби треба да се појача терапијата. Јас имав кон 9, 10та недела, ми појачаа со пролутекс.
    Со лесно ❤
     
    На Cvet Cvet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cvet Cvet

    Cvet Cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Blagodaram! ❤️
     
  6. Нора123

    Нора123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Поздрав
    Бремена сум 5 недели и три дена, денеска имав крварење кафеана боја
    Многу сум загрижена
    Барам ваша помош
     
  7. prvaB

    prvaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Темно или светло? Имаш на гаќи или само на тоалетот? Земи утрогестан или дабростон, бема штета од нив само може да ти помогнат. Исто така консултирај се со доктор. Ама немора да значи дека одма е лошо. Има разлика во исцадокот, викаат дека може и да е стара крв и дека е нормално.
     
  8. Нора123

    Нора123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Темно кафеава, две капки на гаќи болки немам само тоа
    Благодарам за одговор
     
  9. prvaB

    prvaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа е нормално, сепак ќе видиш што ќе ти каже докторот, но мислам дека немс место за паника. Само позитивни мисли и со Господ напред :*
     
    На Нора123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ≈ Moyocoyotzin

    ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.178
    Пол:
    Женски
    Јас сум со полип и сум 15+5, и мене ми рече гинеколохот дека мозем да се јави оскудно крварење и да не се вадам од памет од полипот било, ради пукање на капилари како што разбрав.
     
  11. V.Atanasova

    V.Atanasova Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    64
    Zdravo devojki
    Pravev tes za bremenost mi izleze pozitiven,po moe treba da sum 4ta nedela a ne sum bila na ginekolog. Sabajlevo zavelezav crveno koga se brisev i imam bolka vo polovinite. Dali da odam na ginekolog nz sto da pravam
     
  12. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.612
    Допаѓања:
    4.065
    да оди, ако има бременост може ќе треба прогестеронска подршка... да не глумам доктор најубаво консултирај се со лекар
     
  13. Aleks4e123

    Aleks4e123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2021
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Јас сум 20та недела, минатиот понеделник прокрварев завршив на гак една вечер хоспитслизација, ми препишаа прогестерон депо 5 инекции на 3 дена (утрогестан и магнезиум пијам од почеток). Синојка (после една недела) повторно прпкрварев, и тоа многу повеќе, полна влошка како добиено, на гак ми рекоа многу ниска постелка и затоа сум крварела... иначе сум на строго мирување од почеток. Сега веќе и до вц ми е страв да одам :(
    Ве молам за ваши искуства, многу сум исплашена!
     
  14. V.Atanasova

    V.Atanasova Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    64
    Jas su peta nedel.Vcera prokrvarev mi rekoa deka plodot e vgnezden i matkata zatvorena. Ne znaat od sto e krvarenjeto. Mi stavija inekcija progesteron depo i pijam apcinja Dabroston. Denes koga se brisam imam mnogu malku temna krv. Vo cetvrtok povtorno treba da ptimam inekcija. PAa ke vidime. Da se molime se da e vo red
     
  15. KNade

    KNade Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    И јас сум исто како тебе, 6та недела. Моментално во хоризонтала и мирување по препорака на докторот дека мора мирување 10 дена па после на контрола. Имав крварење не толку обилно, а сега само на тоалет има многу малку кафеав исцедок. Како си моментално, дали имаш сеуште кафен исцедок, што друго ти кажа докторот? Поздрав
     
  16. V.Atanasova

    V.Atanasova Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    64
    Da uste imam no ne mnogu,ginekologot mi rece ne e strasno samo treba da miruvas. Uste primam progesteron i dabroston.
    Jas vcera bev na pregled i mi rekoa da odam posle 28 den. Nz dali ovoj period e dolg da ne treba da odam porano. Tebe kako ti zakazuvaa?
     
  17. KNade

    KNade Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Со лесно нека ни е на двете. Штом ти рекол да мируваш, мирувај. Мене грбот од лежење ме боли ама тоа е тоа. Конкретно за крварењето не ми даде ништо, а од почеток на бременост земам прогестрон вагинални. Се додека не прекине крварењто да мирувам... За една недела сум на контрола. Незнам ни кога да очекувам да прекине знам само дека многу се нервирам и затоа барам искуства некој да сподели, дали има место за паника.
     
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Паника левел 100...
    Синоќа на бришење стара крв кафеаво.
    На дежурен ми дадоа утрогестан да пијам, на ехо све во ред.
    Сабајлево уште повеќе кафеаво како лигаво. Брисеви чисти.
    11та недела
    Што е ова, ќе побудалам од грижи...
     
  19. KNade

    KNade Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Штом ехото е добро, само лежи и одмарај. Што ти кажа докторот?
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Za zal prokrvarev zavrsiv vo bolnica, so plodot e fala bogu se vo red problem so placentata, bila malku izvrtena i pri rastenje na plodot doagjalo do pukanje na kapilari 13n.sum mi prepisaa magnezium 3X2 i nekoj hormonalni tableti koi se stavaat vaginalno. Od krevet stanuvanje samo do wc prvite 5 dena i zabrana za rabota.


    NEKOJA SO IST ILI SLICEN PROBLEM DA MI KAZE STO KAKO