1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крводарителски акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 3 октомври 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Темава нека биде за објавување на масовни крводарителски акции, и тоа дел и помош за некого.

  Ѕвездено небо и крводарителска акција во чест на Тоше
  Петтиот музички хепенинг „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ обожавателите на Тоше Проески ќе го организираат в недела, 6 октомври, од 19.30 часот на плоштадот „Македонија“.
  [​IMG]
  - Дојдете да ја исполниме неговата желба, секоја година да не има во што поголем број. Заедно да се сеќаваме, пееме и да го славиме животот на нашата најголема музичка легенда Тоше Проески. Тагата никогаш нема да запре, но неговата големина секогаш ќе ги грее нашите срца, соопшти фан-клубот на Тоше.

  Ѕвезденото небо се одржува секоја година на 5 октомври во сеќавање на последниот концерт на најголемата македонска музичка ѕвезда, одржан на 5 октомври 2007 година на Градскиот стадион во Скопје. Оваа година е поместен за ден подоцна зашто в сабота во центарот на Скопје ќе се одржува манифестацијата „Бела ноќ“.

  Во Домот на АРМ в сабота од 9 до 18 часот ќе биде организирана и крводарителската акција „Јас штотуку спасив живот, а вие?”, на која ќе има изложба на уметнички слики со ликот на Тоше од младиот уметник Александар Поповски.

  - Хуманоста не смее да биде наша обврска, хуманоста треба да стане наше задоволство и духовна храна. И овојпат да покажеме дека во Скопје и Македонија живеат граѓани кои на дело ја изразуваат својата хуманост следејќи го примерот на нашиот Тоше, апелираат обожавателите.
   
  На Anee111 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. blagorodnicka

  blagorodnicka Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Итно е потребна крв од група А негатив, контакт 077 679 815!!
   
 3. minniemaus

  minniemaus Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Утре има крводарителска акција во училиштето, мојата крв е 124, некои поискусни да ми кажат како е после тоа?!
   
 4. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.474
  http://www.itm.org.mk/mk/MS_23.html
   
 5. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.667
  Допаѓања:
  52.051
  Пол:
  Женски
  Jas imam se rasprasav,mi rekoa nasle krv.. No utre pak ke se javam da prasam. I ve molam kontaktirajte me dokolku vidite deka se bara nulta negativ
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. besafetested

  besafetested Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2015
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  17
  Jas imam B negative
   
 7. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  14.002
  Пол:
  Женски
  Можеш било кој ден да донираш, секогаш има потреба од крв, секој ден се оперираат луѓе, се пораѓаат жени, на болни им треба крв... Не мора да се чека некој посебен повик или акција.
   
  На MamacitaBuena и iloveyou29 им се допаѓа ова.
 8. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.667
  Допаѓања:
  52.051
  Пол:
  Женски
  Се јавив ми рекоа дека имаат доволно крв од таа група,и дека било лажен аларм :)
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ms.Mitrova

  Ms.Mitrova Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Луѓе дарувајте крв, дарувате некому живот, но си и дарувате сами на себе !
   
  На realGirl и LollySky им се допаѓа ова.
 10. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.792
  Допаѓања:
  46.391
  Луѓе јaс сaкaм a дoнирaм крв, нo не знaм кaј требa дa oдaм. Сегa не знaм дaли ќе мoже бидејќи имaм 16, нo кoгa јa прaшaв брaтучедкa ми, ми кaжa декa декa би мoжел сo oглед нa висинaтa и тежинaтa. Кoлку е тoчнo oвa не знaм. Некoј пoзaпoзнaен сo ситуaцијaвa дa ме упaти мaлку. ×D
   
 11. Ms.Mitrova

  Ms.Mitrova Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Пред се годините ти се пречка, но можеш да отидеш во одделение за трансфузологија на клиниките секојдневно примаат заинтересирани странки за давање на крф најубаво ке ти кажат. Точно е дека се мериш според висина тежина притисок шеќер во крфта и ред дуги параметри. Јас лично прв пат дадов крв на 17 години самоволно.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Твитер повторно организира крводарителска акција, овојпат ќе биде на 26 Март (Сабота) од 11-17ч, во Кинотека :)
   
  На kjukli и Ketchup им се допаѓа ова.
 13. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.792
  Допаѓања:
  46.391
  Кaде се нaoѓa Кинoтекa?
   
 14. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Спроти гимназијата Никола Карев во Карпош, улица Никола Рустински.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  Пишува горе и Библиотека Браќа Миладиновци, Библиотека другарче, да не се збуниш, тоа е тоа. :D

  Јас се надевам ќе биде се во ред со мене деновиве, па ќе можам да дарувам крв. Многу ми е криво што за роденденот на Тоше се разболев. Најсимболична дата ми е таа.

  Инаку јас никогаш кога сум дарувала крв не сум ги исполнувала условите, имам 50 кила, и понизок притисок, но крвта ми е одлична, па тоа никогаш не било проблем.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 16. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Познавам човек кој е редовен дарител на крв,ама знам и дека има покачен холестерол....дозволено е тоа?
  Има 55 години и веќе 20 години е дарител.
   
 17. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски
  Пред неколку дена прв пат дарував крв, прекрасно е чувството да знаеш дека ќе спасиш нечиј живот. Не застанувам тука.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  133.158
  Пол:
  Женски
  Основни анализи се праат пред давање, така да штом не е спречен, не пречи
   
 19. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Да се надеваме дека е така:D
  Мене ми беше малку чудно:)
   
 20. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  133.158
  Пол:
  Женски
  Така е, се зема крв, се става во реагенс, спрема реакцијата во реагенсот се проценува дали може да биде донирана или не. Се потполнува прашалник, а те прегледува и доктор.
   
  На anaja1 и meckicka им се допаѓа ова.