Крводарителски акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 3 октомври 2013.

 1. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.145
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  Над 50 кг. Треба да се има.
   
 2. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Поздрав
  Донирав крв при крај на месец јули оваа година . Кога можам повторно да донирам ?
   
 3. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.145
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  За мажи е после 3 месеци, а за жени после 4 месеци може да донираат.
   
  На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Фала многу
   
 5. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  75.002
  Пол:
  Машки
  Дали тетоважите имаат некаква врска со дарување крв?
   
 6. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Jas imam tetovazi ...pa daruvav. Samo mislam treba da pomine 6 meseci ili edna godina od koga ti e pravena tetovazata
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  75.002
  Пол:
  Машки
  Поминато е 2-3 год од последната тетоважа.
   
 8. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Можеш слободно
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  75.002
  Пол:
  Машки
  Благодарам
   
  На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  9.718
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас имам 18 години и прв пат сакам да донирам крв следната недела во вторник. И сега сакам да се информирам од оние кои имаат веќе искуство со тоа, тие кои имаат донирано за тоа дали има некои последици после тоа на пример, да боли раката или да има некои проблеми со тоа.
   
 11. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  6.827
  Пол:
  Женски
  Нема никаков проблем. Возможна е локална болка но не е задолжотелно.
  Самите доктори ќе ти кажат само да внимаваш и да не креваш тешко и да пиеш многу течности.
   
 12. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.614
  Допаѓања:
  19.562
  Пол:
  Женски
  48 кила имам,можам ли да дарувам?но премногу јака крв имам.
   
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.989
  Допаѓања:
  294.396
  Ако нема крводарителска акција а сакам да дадам крв , дали Трансфузиологија работи и попладне?
   
 14. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  6.827
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема да можеш. По правило треба да имаш повеќе од 55 кг.

  @referentka не би можела да кажам со сигурност бидејќи секогаш одам наутро, но мислам дека можеш и попладне.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.614
  Допаѓања:
  19.562
  Пол:
  Женски
  55 do 60 e za maski
   
 16. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.013
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Женски
  Кога може да се донира крв? Треба да се чекаат крводарителски акции или може на пример денес да дадам?
   
 17. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  11.203
  Пол:
  Женски
  Кога сакаш можеш да даруваш крв.
  Транфузиологија работи до 18.00 а Даре Џамбас до 17.00 часот.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.256
  Пол:
  Женски
  Колку време од тетовирање треба да помине, за да може да се донира крв?
   
 19. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  75.002
  Пол:
  Машки
  Мислам најмалце беше 6 месеци.
   
  На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  6.827
  Пол:
  Женски
  Ако не се лажам, една година.
   
  На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.