Форумџика на годината 2020

Крводарителски акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 3 октомври 2013.

 1. chocolateheart

  chocolateheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  upload_2020-6-14_15-43-58.png

  Според нивниот прашалник, најверојатно 1 година.
   
  На DevilGirl212, Ambitious и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 2. Ivauva

  Ivauva Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Каде има крвидарителски акции периодов? И дали пирафи короната може на Клиника да се дарува?
   
 3. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  Сакам да станам крводарител и со тоа да помогнам на многу луѓе кои им е потребно. Имам 18 год. така што до сега не сум дарувала крв. Дали може некој да ме упати во процесот и дали требаат некои документи или крвна слика? Инаку имам огромен страв од игли и боцкање, но сакам да го надминам. Ако може и некој совет за ова. :D Се извинувам ако не е соодветно за во оваа тема, ако има друга ваква тема ве молам упатете ме.
  Инаку да додадам дека од скоро пијам антидепресиви и би сакала да знам дали тоа има нешто врска.
   
  Последна измена: 18 јули 2020
 4. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.588
  Допаѓања:
  5.139
  Нема ништо посебно однапред што треба да направиш. Кога ќе има крводарителската акција (порано и во средните школи одеа за оние кои се четврта година, јас така почнав) отиди и таму ќе ти објаснат се. Ти пополнуваат картонче а сега има и онлајн мислам документ со лични податоци и си во систем. За крвна слика, пред секое дарување има краток медицински преглед за притисок и ти зимаат капка крв од прст за да го проверат мислам железото ама не ме фаќај за збор. Пополнуваш пред секое дарување и прашалник и ако се е во ред, тоа е тоа.

  Не знам што подразбираш под огромен страв. Мене како мала исто ми беше страв, бегав од вакцинирање ама некако со крводарувањето никогаш не ми беше проблем. Не се најпријатните 10-15 минути на светот ама од моето искуство медицинските лица се прекрасни. Секогаш има пријатна атмосфера, ти прават муабет, сосема се опушташ. Јас би ти рекла само немој да гледаш кога ќе те боцкаат и кога ќе ја вадат иглата, или воопшто не гледај кон боцнатата рака. Некои луѓе ги фаќа паника. Секако ќе знаат дека ти е прв пат и сигурна сум дека ќе направат да ти биде пријатно.

  За антидепресивите, на почекот кога го пополнуваш прашалникот има прашање за дали примат некоја терапија. Кажи им, и точно кој лек и ќе ти кажат дали има или нема проблем. Јас еден период пиев лекови за алергија и за инсулин, ми рекоа со нив не е проблем зашто секако се филтрира крвта и нема никакво влијание. Ама прашај, ова е специфично.

  Не е за секој давањето крв и дури да излезе од Х причини да не станеш крводарител самото тоа што сакаш да пробаш е за почит. Со среќа :):):)
   
  На g8lQQk, Nausicaa и poi им се допаѓа ова.
 5. FightaminC

  FightaminC Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Да не знае некој каде можам да дојдам до информации за крводарителските акции каде и кога се прават? Пример за месец август кога и каде има Благодарам однапред
   
 6. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  807
  Во Институтот за Трансфузиона Медицина крв може да се дарува секој работен ден од 08-18 часот и во сабота од 08-14 часот.

  Во Даре Џамбаз крв може да се дарува секој работен ден од 10-17 часот.

  Дарителите крв можат да даруваат на акциите организирани со мобилни екипи, чиј распоред се објавува на web-страната на Институтот.

  До колку сте во добра здравствена состојба крв можете да дарувате на повеќе места. Изборот зависи од Вас, а за информациите каде се наоѓаат мобилните екипи низ Републиката можете да се информирате на веб-страната на Институтот, како и во јавните гласила ( радио, телевизија ).

  Информации за распоредот на крводарителски акции можете да добиете и на телефон:
  00389 (0) 2 32 26 923 локал 125 при Институтот за трансфузиона медицина на Република М акедонија.
  Службите за трансфузиона медицина се наоѓаат во кругот на општите и клиничките болници низ градовите во Р. Македонија,така што до колку сакате можете да дарувате крв и на тие места.
   
  На FightaminC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FightaminC

  FightaminC Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу!!! :l::D
   
  На jok му/ѝ се допаѓа ова.