1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крводарителски акции

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 3 октомври 2013.

  1. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    upload_2020-6-14_15-43-58.png

    Според нивниот прашалник, најверојатно 1 година.
     
    На DevilGirl212, Ambitious и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  2. Ivauva

    Ivauva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Каде има крвидарителски акции периодов? И дали пирафи короната може на Клиника да се дарува?
     
  3. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Сакам да станам крводарител и со тоа да помогнам на многу луѓе кои им е потребно. Имам 18 год. така што до сега не сум дарувала крв. Дали може некој да ме упати во процесот и дали требаат некои документи или крвна слика? Инаку имам огромен страв од игли и боцкање, но сакам да го надминам. Ако може и некој совет за ова. :D Се извинувам ако не е соодветно за во оваа тема, ако има друга ваква тема ве молам упатете ме.
    Инаку да додадам дека од скоро пијам антидепресиви и би сакала да знам дали тоа има нешто врска.
     
    Последна измена: 18 јули 2020
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Нема ништо посебно однапред што треба да направиш. Кога ќе има крводарителската акција (порано и во средните школи одеа за оние кои се четврта година, јас така почнав) отиди и таму ќе ти објаснат се. Ти пополнуваат картонче а сега има и онлајн мислам документ со лични податоци и си во систем. За крвна слика, пред секое дарување има краток медицински преглед за притисок и ти зимаат капка крв од прст за да го проверат мислам железото ама не ме фаќај за збор. Пополнуваш пред секое дарување и прашалник и ако се е во ред, тоа е тоа.

    Не знам што подразбираш под огромен страв. Мене како мала исто ми беше страв, бегав од вакцинирање ама некако со крводарувањето никогаш не ми беше проблем. Не се најпријатните 10-15 минути на светот ама од моето искуство медицинските лица се прекрасни. Секогаш има пријатна атмосфера, ти прават муабет, сосема се опушташ. Јас би ти рекла само немој да гледаш кога ќе те боцкаат и кога ќе ја вадат иглата, или воопшто не гледај кон боцнатата рака. Некои луѓе ги фаќа паника. Секако ќе знаат дека ти е прв пат и сигурна сум дека ќе направат да ти биде пријатно.

    За антидепресивите, на почекот кога го пополнуваш прашалникот има прашање за дали примат некоја терапија. Кажи им, и точно кој лек и ќе ти кажат дали има или нема проблем. Јас еден период пиев лекови за алергија и за инсулин, ми рекоа со нив не е проблем зашто секако се филтрира крвта и нема никакво влијание. Ама прашај, ова е специфично.

    Не е за секој давањето крв и дури да излезе од Х причини да не станеш крводарител самото тоа што сакаш да пробаш е за почит. Со среќа :):):)
     
    На Снегулк@23, g8lQQk, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. FightaminC

    FightaminC Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој каде можам да дојдам до информации за крводарителските акции каде и кога се прават? Пример за месец август кога и каде има Благодарам однапред
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Во Институтот за Трансфузиона Медицина крв може да се дарува секој работен ден од 08-18 часот и во сабота од 08-14 часот.

    Во Даре Џамбаз крв може да се дарува секој работен ден од 10-17 часот.

    Дарителите крв можат да даруваат на акциите организирани со мобилни екипи, чиј распоред се објавува на web-страната на Институтот.

    До колку сте во добра здравствена состојба крв можете да дарувате на повеќе места. Изборот зависи од Вас, а за информациите каде се наоѓаат мобилните екипи низ Републиката можете да се информирате на веб-страната на Институтот, како и во јавните гласила ( радио, телевизија ).

    Информации за распоредот на крводарителски акции можете да добиете и на телефон:
    00389 (0) 2 32 26 923 локал 125 при Институтот за трансфузиона медицина на Република М акедонија.
    Службите за трансфузиона медицина се наоѓаат во кругот на општите и клиничките болници низ градовите во Р. Македонија,така што до колку сакате можете да дарувате крв и на тие места.
     
    На Снегулк@23 и FightaminC им се допаѓа ова.
  7. FightaminC

    FightaminC Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу!!! :l::D
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    3.324
    Пол:
    Женски
    Се дарува на клиника на ррансфузиологија и покрај короната
     
  9. Emm!!

    Emm!! Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2022
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    21
    Здраво, денес планирам да дарувам крв прв пат, инаку скоро наполнив 18 години, па прашањето ми е дали можам да дарувам иако не си ја знам крвната група?
     
  10. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    3.324
    Пол:
    Женски
    Да можеш
     
    На Emm!! му/ѝ се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски