1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креветче за бебе - совет?

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 26 ноември 2010.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Мајки душек купувате заедно со креветчето од истата продавница или посебно?

    Во Симпо имаат попуст неделава, душекот Junior e 2408ден на таа цена ако го има на залиха има 38% попуст, за нова нарачка 25%.
    Bambino aloe vera е 4515ден. за на залиха 30% попуст,за нова нарачка 25%.
    На веб страната има уште еден Bambino, за тој не ми пишале цена, можеби го немаат.

    Нашиот на спална е од Нетам, задоволни сме ни се погоди. Гледам и кај нив има бебешки најдов пост од 2017, 1500денари.

    Пишете ако имате искуство со некој од овие.
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Можеш и посебно.
    Само види ги прво димензиите на креветчето. Стандард се 120х60, ама има и други.
    Немам искуство со душечињата.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Јас го имам тој алое вера од Симпо. Прават по нарачка, мојот е 135/65, бидејќи моето креветче од бебе го користиме сега. Вака задоволна сум, цврст е, доволно тврд.
    Рекоа испорака за 60 дена, ама многу побрзо стигна, за околу 30. Мислам нема да згрешиш ако порачаш од таму.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас имала проблем со монтажно креветче?
    Син ми е 6 месеци, втор ден по ред го оставам во креветчето и го наоѓам со главата заглавена (падната) меѓу душекот и оградата, лежејќи на грб. Досега страните од креветот (оградите) ги туркаше со нозе кога се вртеше внатре, но вакво нешто досега се немаше случено.
     
    На Blertaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Десет и половина и сеуште спие со нас. Спиеме на душеци на земја ради безбедносни причини. Морам да кажам дека сме многу добро наспани и цела соба е направена спална (креветот го размонтиравме и у подрум).
    Муабетот ми е дека креветче и душек за мене беа фрлени пари. Никогаш не спиеше во него. Сега е поголема и тоа креветче и е секако мало. Следното ќе го купам како мини спална кога ќе и ја правам детската соба бидејќи беба спие со сите четири во вис.
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не знам како изгледа ама колку што сфатив од напишаново како да ти е душекот мал за креветчето чим има толку луфта.
    И мојава се врти во сите пози ама главата нема простор да и падне меѓу душекот и креветчето.
     
  7. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Не знам, душекот не ми изгледа за мал, го купивме од исто место од каде што го земавме креветчето. Оградата кога ја турка со нозе или глава се создава тој простор. За силен, силен е за негова возраст, но не очекував ваква несигурност од креветчето...
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    3 деца, 3 години со 4 монтажни..немам вакво искуство.

    Средната е 3 г. уште спие во монтажно некогаш. Нема шанса да избутка душек за да ја пикне главата. Колку и да е силна.
    Едноставно нема простор за такво нешто, душекот е премногу масивен за да го истурка и да се создаде таков простор. Треба душекот целосно да се крене па под душек да се пикне, но не и измеѓу душек и креветче.
     
  9. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно во што е проблемот, досега немам слушнато некој да се жали од ваква работа. Или оградата е премногу растеглива или душекот е навистина мал. Каде што си го заглави главчето набутав постелнина за да не се случи пак. И штом писне веднаш трчам да го проверам, за среќа не се повтори, но не се тера вака.
    Јас ќе прашам во продавницата, но сите што читаат и имаат монтажно креветче нека внимаваат, крвта ми се заледи кога го видов со главата заглавена и падната надолу.
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Штом собира постелнина може имате грешна димензија на душек. Ќе може да сликаш ако си во можност?
     
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Моето дете спие со глават набутана во креветче и плус многу се врти и прета ноќе. Неколку пати се случило да ја растегне мрежата од креветчето и да ја ногата баш во процепот. Не го бутнал душекот ама тоа мрежата да (само никогаш со глава). Додуше ние ретко го користевме монтажното креветче за спиење (само за на гости кај баба и дедо и на патувања) си имаме нормално креветче за спиење. Јас секако монтажното не можев да го поднесам зашто тешко ми беше кревање и спуштање бебе/дете во него.
     
  12. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Нека стане мали од спиење па ќе сликнам да видиш како цело креветче изгледа деформирано од надвор поради постелнината од страна.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Епа како што твоето ја пика ногата, така моето и главата успеа да ја пикне, само ти велиш дека ретко го ставаш во него па за среќа не дошло до тоа. Најверојатно ТедиГреј и Даничап имаат право дека душекот е помал од креветчето, колку и да ни кажуваат дека димензиите на креветчето одговараат со душекот. А доколку е до креветчето, ќе им го вратам да си спијат они во него, таква опасност што ја сметав за најбезбедно место не ми треба.
     
  14. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    IMG_20191220_154652.jpg
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Вака треба да е
    20191220_155314.jpg

    Во ова, како на мојата слика, раче/ноже евентуално малку да се стави(што е иста опасност кај било кое креветче) но нема шанси повеќе.
    А во помалиот, потесниот, дел и таму ли имаш ставано нешто?
    Оти гледам со зелено е иста боја како постелнината но чудно стуткано.
     
  16. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Да, и таму имам ставено, перничка превиткана и чаршавче мало и таму се отвори простор.
     
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Грешни димензии ви дале...
    Нема шанси доколку се точните толкав простор, дупка, да има, за сето тоа да се пикне внатре.
     
  18. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    штитници за креветче од каде купивте? нешто како на сликава
    EC1A8B8A-A5EC-4B9D-A535-25EE82F6E70F.png
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.193
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Мојата е по мерка правена од Detski postelnini Muzicki zelki на фејсбук. Презадоволна сум, ја имаме веќе 6 месеца.
    IMG_20191220_215707_333.jpg
     
    На Scorpio87 и malecko5 им се допаѓа ова.
  20. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Многу се убави
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.