1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креветче за бебе - совет?

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 26 ноември 2010.

  1. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Ние имаме дрвено, ептен големо и еве ја ќерка ми уште спие во него, а има 3 години. Има тркалца, па мо
    еме да си го возиме низ дома :D а доле има 2 големи фиоки. Прилично е високо и ќерка ми тек сега почна да се прекачува и да се симнува сама од него.
    Јас сум за дрвено креветче.
     
  2. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Ние имаме вакво креветче само е целосно бело со прекрасна постелнина на Бертони многу сум задоволна јогата е добра има фиоки дои додуша не се искористуваат баш многу , има можност за нишкање. Ете сакав дрвено ми делува вистинско бебешко креветче и што е најважно син ми многу го сака.
     

    Прикачени фајлови:

  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ние се мислиме за ова креветче


    Имаме дилема околу димензиите 60 x 120 см или 70 x 140 см.
    Совет?
    Можеби е смешно, ама тешка дилема е.:lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • DREAM.jpg
      DREAM.jpg
      Големина на фајлот:
      78,6 KB
      Прегледи:
      380
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    60 х 120 е стандардна големина и најчесто сите душеџиња се со таа големина како и најголемиот дел на постелнини и останата ствари што одат со креветчето. Со другата димензија посебно нагласување, па име нема, вака сите знаат стандард 60 со 120. И совет за душеџето кое го споменав за креветчето, барајте дебело и тврдо. Најдобра подлога за правилно развивање на грбот. На креветче според мене може да за заштеди колку толку, ама на квалитетен душек воопшто не треба ни да се размислува два пати колку пари е.
     
    На Annath и Mayyya им се допаѓа ова.
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Нашето е баш ваков модел
    [​IMG]
    , оградата од едната страна се спушта, а доле има две фиоки, кои мислам дека ќе ми бидат од огромна корист.
    Димензиите му се 120х60 , а душек купивме од Фатина, 20цм висок, убав е ептен, 1550ден.
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    МеУ колку го земавте кревтечето? И јас таков сличен најдов и да ти кажам право од пријатели на мм кои заmинуваат во странство и продаваат се што имаат по дома и ни го даваат за смешни пари, 60 евра со душек, со јорганче или како се вика тоа околу оградата што се вика, ќе ни подари и ќебенце, алиштенца и плус количка на chicco :)
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Еве го нашето (се надевам ќе биде наше ако не се предомисли продавачот :^))
     

    Прикачени фајлови:

  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    kallias ако мене ме прашуваш ич не се мисли зимај го, ефтино е , а и убаво. Јас го земав од братучетка ми имаше и душече, но сакав ново, затоа и купивме. Зачувано е, ќе си го пребришам и нема потреба од ништо дополнително. Нормано, освен она оградичката што е од материјал, но сеуште немам купено таква, здравје ќе купам понатаму, на почеток и така не се вртат.
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас да ти кажам право немам ама никаков проблем дали е ново или старо, за некои 2 години што ќе го користам зошто ново да купувам кога и старото ќе ми заврши работа, старо се вика, но на изглед е ново, ништо не му фали, како што викаш и ти, ќе си го пребришам и ќе си го користам, зошто да не, новите креветчиња овде во гр. се од 150 евра до 700 евра , зависи какво сакаш, ама кога ќе се подразмислам па за толку кратко време не ми се исплаќа ново да купувам кога веќе можам и старо да си земам и тоа за ногу поефтини пари.
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Се што можеш така да земеш, најдеш, купиш ,зимај и не се мисли. Реално ниту едно дете нема фора и време да ги искористи работите до таа мера за да бидат уништени.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Сега ми рекоа дека може да се нарача само 60х120 см, и го нарачавме, дефинитивно ќе биде тоа.
    Инаку и јас не би имала проблем ако претходно е користено креветчето, но немаме никој близок со веќе пораснати деца, а нашите креветчиња не ги сочувале.
    Пресудно за ова креветче беше тоа што може потоа да се трансформира во биро, а цената е тука некаде како и другите креветчиња.
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Вака креветчиња што се расклопуваат и кои ептен ми фатија око имам видено во Фатина.
    Ова се расклопува после и се користи како голем кревет, малиот станува биро , и ова фиокичките. Ептен функционално, околу 14,500ден , со се душек, мислам беше, мислам дека не е скапо и сигурно би го земала да немав веќе кревет, но сега за понатаму ќе ја мислиме.
    [​IMG]

    Инаку морам да напоменам дека зимавме повеќе работи од Фатина , гарнитура, клуб масичка, лежај и реално воопшто не сум задоволна од квалитетот, но креветчињата им се ептен погодени, не мрднуваат.
     
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    меу каде се наоѓаше ова Фатина ?
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Фатина има карши Воденица Мулино во Капиштец на Иво Рибар Лола улицата.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Братучед ми имаше вакво слично, абе многу му го сакав :D Само што не беше со вини пу туку со некое друго меченце како меченцето ушко :D :inlove:
    [​IMG]
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Една прекрасна идеа за сите мамички со мали бебенца
    [​IMG]
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Прекрасна ,но не и практична :worried: ова гарант е сликано во болница :!:
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Незнам каде е сликана, ја видов на интернет.А ми изгледа како доста изводлива идеа и за дома. :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Изводлива ДА, но исплатлива и практична НЕ.
    Вакви креветчиња има во родилиштата обично, дека се мали ,не зафаќаат простор, а бебето е до мајката. Таму престојот е краток, така да нема потреба од нешто поголемо.
    Додека дома, обично бараме решение кое ќе ни потрае. Мене лично би ми било мачно сега да правам вакво креветче, а за 3месеци да размислувам за друго, поголемо.
    За вакви работи попрактични се лулките.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски


    убаво е, но не се исплати да се купуваат вакви креветчиња , бидејки може до 5-6 месеци бебето внатре да спие , а потоа пак друго креветче значи џабе фрлени пари истото мислење имам и за креветче-лулка :)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.