1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креветче за бебе - совет?

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 26 ноември 2010.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Snow такви беа креветчињата во болница , стварно се убави ама па и премногу скапи а нема да се искористени :(
    Вака бебето си спие блиску до мајката , ама и е сигурно заштитено
    Многу сакав јас вакво , ама се одлучивме за обично креветче :)
     
  2. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Практично не е воопшто, со оглед на неговата големина, а исто и оние малецки (иста големина како на сликата од Сноу погоре) лулашки ама ич не ми фаќаат око, а не пак џеб. Е ова веќе е далеку ем поефтино ем попрактично. Ама за некоја како мене што си сака многу да си се врти и растегнува, а и мм исто, страв ве фаќа искрено. Ама па добар аспек е нема каде да бега и паѓа, а за ноќно доење е рај, дека нема потреба да станувате.
     

    Прикачени фајлови:

    • 7283BEA4.jpg
      7283BEA4.jpg
      Големина на фајлот:
      7,7 KB
      Прегледи:
      424
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас се размислувам како ќе биде ова со ноќно доење и станување :?:
    Среќа што земавме поголем(поширок) кревет од стандардните, па се мислам дали би ми било по практично цела корпа во кревет да ја ставам , во неа да си спие, или ич да не ја гњавам , да си спие слободно... никако не ми сечи паметот. Ај здравје, се надевам има уште време па ќе решаваме на лице место.
     
  4. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ноел ако ја/го доиш бебушот легната ,тогаш ова воопшто нема да ти брка работа .А да ја/го заспиваш ,па префрлаш е малку опасно :D да не се разбуди.Ова би било идеално за бебе кое е на вештачко млеко или пак за голем спанко :D па ни топ не го буди.Исто така би бркало работа и за да можеш да го оставиш бебчето за да збркаш некоја работа по дома.
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас вчера цел ден гледав креветчиња во сити мол и има голем избор од 8000 до 12000 денари.
    Сестра ми ми препорача дека рамката не креветот воопшто не е ни битна, битен е душекот каде што бебето ќе поминува по 18 саати, да биде квалитететен, антиалергенски, анатомски, да може горниот слој редовно да се вади и да се пере, без да остануваат флеки и остатоци од урина и слично.Она купила најобичен кревет од икеа на 2 нивоа за 60 евра, ама душекот го купила од мадеркер со бабмбус влакна за 200 евра.
    А јас вчера скроз обратно, гледав креветчиња по 200 евра, а душечиња по 50 евра :( :$
    Какви душечиња одбравте вие? препорака дормео?бернарда? некоја посебна марка?
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    и да ти кажам сестрати во право е ! Душечето е битно ... ние исто го купивме скапо ама барем знам дека удобно си спие бебушка во него .
    а креветче немора да е многу скапо . гледај да е добро изработено :)
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Ние си го искористивме креветчето во кое сопругот кога бил бебе спиел. Нас тоа ни беше голем мерак и не сакавме воопшто да купуваме ново креветче. Ова е дрвено, преубаво а ние го реставриравме и сега има бисерно бела боја. Мене ми е премногу по ќеиф, особено кога ќе помислам дека некојпат сопругот спиел во него. Инаку за душече, бидејќи и ние користиме душек од Симпо, кога дојде ред за душек за бебе си отидовме во Симпо и купивме од таму Јуниор душече. Искрено, не знам колку вреди да се даде 200е за бебешки душек од бамбусови и не знам какви влакна. Зарем мислите дека толку огромна разлика ќе направи, сериозно..? Да, треба да се купи ново и од проверен производител, ама искрено мислам дека 200е па и нешто помалку од тоа е многу, а не пак повеќе... Јас воопшто не бев за доремо, многу се извикани плус бебешкото душече им е многу ниско. Бернарда прави убави душеци но мислам дека е неисплатлива инвестиција, подобро кога ќе потпорасне и ќе спие во свој кревет да купите толку скап душек ако веќе сте наумиле нешто такво. Кога е бебе ќе спие секаде, во раце, до вас на спална, во креветче, во количка, во релаксатор ... Колку вреди и е искористено, навистина не знам.
     
    На Bozica1980, simonice и eli25 им се допаѓа ова.
  8. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    http://www.encimenci.com.mk/proizvod.as ... t=4&sn2=31
    Еве од овој тип мислев, дали имате да препорачате некое душече?
    Проверив и во нашиот мадеркер, цените се различни, тој што се интересирав јас беше 14.000 :worried:
    Очигледно е дека има душеци и душеци! :^)
     
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Некако не би се сложила дека бебе може да спие било каде и дека не е добра инвестиција :o
    Напротив првите месеци тоа повеќе поминува во кревет отколку на друго место, за правилен развој на рбетот и се останато. Плус нема душечиња за бебиња до 1 година, сите се големина како за спиење до 3-4 години, битно е да биде добро за одржување, сите знаеме оние обичните душеци какви бактерии собираат со текот на времето, кои живеат внатре во душекот.
    И јас мислам дека е многу 200 евра, затоа сакам да прашам какви душечиња користите, што избор имаме кај нас и што треба да се гледа како приоритет при избор на душек, бидејќи јас до сега не сум купувала душек.
     
  10. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Па јас не реков било каде да спие нели :) И не дека не е добра инвестиција, лошо ме разбра. Јас секако не би дозволила моето дете да нема ново убаво душече, но попрво ќе и купам од мемори пена, или со бамбусови влакна и слично кога ќе купуваме стандарден душек отколку сега. Мислам дека е претерано купувањето на "специјални душеци" и верувај дека нема само во креветче да спие, колку пати ќе спие во раце, со тебе на спална, во количка и слично. За мене е нелогично давањето на големи суми. Стандардните душечиња на познати производители мислам дека се супер избор. Ние имаме на Симпо и јас лично сум супер задоволна.

    http://www.simpo.rs/product/view/429

    [​IMG]

    Visina: 16 cm
    Jezgro: Bonnell opruge, filc 800 gr/m2, poliesterska vlakna 400 gr/m2-SIM term. Presvlaka: pamuk 65%, poliestersla vlakna 35%,Simflin - sintetička vata 150, folija od pene, netkani tekstil.
    Pruža mekoću i elastičnost
    Obezbeđuje propustljivost i cirkulaciju vazduha
    Dimenzije:
    117 x 56 x 16 cm
    120 x 60 x 16 cm / 120 x 68 x 16 cm
    140 x 70 x 16 cm
    131 x 69 x 16 cm / 135 x 65 x 16 cm

    Инаку, не знам колку се постигнува ако е антиалергиско. Јас моето душече редовно го тресам со Реинбоу тресалка и излегува од него цела прашина и се што е нечисто.
     
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Симпо имаат квалитетни душеци, така да не се сомневам во квалитетот на детските душечиња. Кога го купивме креветчето немаше од таа димензија што требаше и бидејќи не ми се чекаше зедовме на Дормео и сум задоволна, а уште повеќе оти има навлака се вади и се пере, а внатре е двослоен сунѓер кој не впива, од едната страна поцврст за до годинка, а од другата помек за после и сега за сега сум задоволна, а цената му е околу 5000 ден.
     

    Прикачени фајлови:

    На Micika80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ние 2003 година купивме монтажно креветче на baby hope стартно тогаш испаднаа во мода беше 6000 денари имаше дел за пресоблекување 2 нивоа перденце за инсекти син ми спиеше до 4 години во него па дојде на свет сестричката и и го даде на неа она има сега 5 години и уште си спие во него значи вкупно 10 година го користиме значи секоја нок една вечер не било празно ако иам некој што волку користи креветче нека ми се јави
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Френди бевме во дормео и ние истото ќе го земеме, од сите душечиња што ги видов, ова најмногу ме бендиса, ќе ми остане само содветно креветче на 2 нивоа да одберам, ако одиме во икеа наредната недела, ќе му земам од таму. ;)
     
    На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Ех иако е сеусте ранко :!: само се загледувам по бебешки креветчинја, едвај чекам да го дозаам полот на моево срценце и да бирам што боичка ќе е. Тие монтажните ми се преслатки особено оние со мало завесче ахх :inlove: :inlove: :inlove:
     
  15. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    За првото дете сопругот ми купи монтажно креветче (тргнав по умот на старите, не се купувало додека не се родило бебето и што ќе ми донесеа тоа имав) но, синчето не сакаше да спие и го искористивме како градинка. Сега за второто уште додека бев бремена си изнакупив се, и дрвено креветче (монтажните се попрактични) и количка и облека, на раат шо се вика да си одбереш.
     
    На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Мислам дека дефинитивно ќе земеме монтажно,ни кажаа девојче е така да сега мислам може веќе да бираме па и да си купиме :rofl:
     
  17. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Ние имаме на Бертони, оние травел варијанта, по препорака од золва ми, искрено, супер се за бебе над 10 месеци и деца до 4-5 години, ама не се практични за доење... Значи ќерка ми е пресреќна со него, спие во него и ќе продолжи, скока, игра, колку пати се удрила од нестабилност или од скокање, но без повреди, башка сама се качува и симнува - од таа страна е супер, само кога беше помала и кога ми одговараше да ја подојам и да ја оставам до мене, а во креветче, тоа не беше можно (знаете, како во породилниот оддел во болница, со страница што се спушта, па залепено за вашиот лежај) Непрактично за првите месеци (бар за мене), ама затоа следните 3-5 години маст му се вади и вреди за парите, башка што не е скапо
     
  18. Savannah

    Savannah Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    14
    ставете налепници(зависи какво е машко или женско) вака ми е многу едноставно инаку убаво е
     
  19. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Ние сме во план дрвено креветче да си земиме и некој убав душек.
     
  20. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Бебешка соба :)

    Се мислам од каде да си купам креветче на бебчето. Знам дека има голем избор, но сакам квалитет а воедно и пристапна цена. Што би ми препорачале?