1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Почитувани, сакаам да земам кредит около 6000 евра, сакам некој кој е повече запознаен да ми објасни околу камати што како се пресметува ? дали тие што се наведени се на месечно ниво ? Ве молам препорака за банка каде има најповолни услови ? Не сум много упатена во ова па Ве молам за помош ?
    Поздрав
     
  2. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Одговорено Ви е во приватна порака.
     
  3. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Ќе одвоиш еден ден и ќе одиш во секоја банка и ќе ги прашаш сите посебно. Сега веќе има банки што нудат фиксни камати 10 години, секако нијанса повисоки, но јас мислам сепак се поповолни од останатите кои не нудат фиксна камата. Затоа најубаво сама да одиш, нека ти направат план точно колку ќе треба да плаќаш месечно и до кога.
     
    На marchi-cool и Mama993 им се допаѓа ова.
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Зошто не може да се земе кредит од било која банка ако имаш друг кредит и сакаш него да го затвориш?
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Можеш. Они ти го затвараат кредитот рестото пари на сметка ти легнуваат.
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Во охридска банка ми рекоа не ...
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    2013 го направив тоа во охридска. Ама не ми се допаѓа како банка па за 1 год зедов кредит од друга банка го затворив тој и расчистив со нив.
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Јас не знам кој им е проблемот
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Оди во халк
     
  10. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Може да се рефинансира кредит и други кредитни продукти пример кред картички ,дозволено пречекорување..треба само да е редовно плаќаноо,да не е со лоша кредитна историја кредитобатателот..потрошувачки кредити предвремено се затвораат без провизија, кај станбени има делумни провизии ако се затвораат со средства од друга банка..од сопствени и кај нив нема провизија..
    Значи буквално се може да се рефинансира..секаков кредит..
    Сем овие од проективе купи куќа купи стан..или купи куќа за млади..друго се може
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А колкава улога игра договорот на неопределено време?
     
  12. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Во принцип барателот треба да е на неопределено време..меѓутоа некои банки веќе кредитираат и на определено време под малку изменети критериуми..пример услов 36 месеци да е кај ист работодавач ,да е вработен во друштво што сорабптува со банката,кредиот да е со рок на отплата колку договорот итн...
    Кај припадниците на арм мислам дека само иако се на договор аите банки ги третираат како на неопределено, бидеќи имаат некоја ставка во законот каде после активно работење војник после 45 гос мислам беше, државата треба да те вработи на друга позиција .не сум сигурна точно..
     
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Sakame da kupime stan nov vo izgradba, toj kosta 60 000. Nie imame 30 000 da dademe u kesh e sega za uste 30 000 treba kredit...gi nemame prosetano site banki za toa koja kolkava kamata nudi u sl. no odprilika imame nekoja predstava. E sega od nlb ni ponudija proekt kupi kuka kupi stan za mlad bracen par. Spored vas toa e podobra opcija ili obicen stanben kredit. Nez zas ama proektot mi e nekako sumljiv sa recam. Baska so sum ko zajak isplasena za toj kredit od 30 000 evra... cel ostatok od zivot ke ho plakam ama toa e .
     
  14. Biljana86

    Biljana86 Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, ke ve zamolam da mi odgovorite na prasanjeto, mnogu mi e vazno: Sakam (moram) da zemam stan garsonjera, i istiot da go dadam pod hipoteka so otplakanje na kreditot do 30 god, plata imam 24.000 denari, vrabotena veke 15 godini na neopredeleno, nemam drug imot koj bi go stavila pod hipoteka i nemam pari za ucestvo...plus momentot sto veke imam potrosuvacki kredit koj go isplakam veke 2 godini, a ima uste 5 do otplakanje! Prasanjata mi se: 1. dali bi mozela da podnesam za stanben kredit so toa sto stanot koj bi go kupila bi go stavila pod hipoteka bez ucestvo :/ ili da zemam plus potrosuvacki kredit za da imam pari za ucestvo! Dali bi mi odobrile stanben kredit ako veke otplakam potrosuvacki. 2. Dali so stanbeniot kredit postoi moznost na pr. kako vo mojov slucaj ako imam potrosuvacki da go refinansiraat i toj i stanbeniot na edno mesto da se plakaat?! Ili tie sto imaat iskustva i znaenje so sigurnost vo vrska so situacijava ke ve molam da mi odgovorite....i koja banka nudi najpovolni stanbeni krediti! Vi blagodaram odnapred :*
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Пред некој месец земавме станбен кредит, за купуавње на стан. Лошо е што 30 години треба да го отплаќаме. Ама немавме друг избор.

    За станбен кредит мора да имате учество. Да имате стабилна работа, односно да сте пријавени на неопределено. Банкиве се многу ригорозни околу ваквите кредити. И да имате потрошувачки кредит може да земете станбен, ама ќе треба да земете помалку. Ратата на кредитот треба да изнесува најмногу половина од платата. Така што, таа рата и ратата од потрошувачкиот треба да бидат вкупно колку половина.
     
    На BrainDamage и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Ако немаш учество 2 хипотеки бараат.
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Баш ме чуди. На нас такво нешто не ни спомнаа.
     
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.587
    Пол:
    Женски
    Нас ни кажаа станот што ќе го купиме и уште еден стан од родителите под хипотека за да не дадеме учество.
    А
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.258
    Јас ни денар немав учество, 3 хипотеки иам
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Нас повеќе ни одговараше да дадеме учество. Станот го ставивме под хипотека.