1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mm bese zirant za stanot na brat mu oni platija ucestvo za toj stan vo gotovo 17000 evra I 12 iljadi evra zemaa kredit I go zalozija stanot pod hipoteka e sega stanbeniot kredit deverot i jatrvata i svekorot i svekrvata im pomagaa da go isplatat kreditot porano I bide no na mm ne mu kazaa oti kreditot e isplaten nitu pak od bankata go informiraa oti kreditot na koj mm bese zirant e isplaten e sega prasanjeto mi e dali bankata kako banka e dolzna da go informira I zirantot oti kreditot e isplaten
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не е должна. Маж ти воопшто не е засегнат освен ако брат му касни со рати па тогаш го бараат.
     
  3. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Во сметководатвото на фирмата стигнува ли нешто колку кредит имаш земено или нешто во врска со кредитот ? Фала
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.839
    Пол:
    Женски
    Кога вадев кредит бараа некои потврди од работа, така да ќе знаат од работа дека аплицираш за кредит. А после тоа ако ти одобрат, само ти ќе си знаеш дали си земала или колку. Освен ако не плаќаш рати па ти ја замрзнат платата, мислам дека само во тој случај информираат во сметководство.
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нема да знаат колку кредит си земала. Ќе имаш проблем доколку не го исплаќаш кредитот на време. Во фирма ќе стигаат писма со опомени.
     
  6. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали некој знае за силк роад банката и како е со кредитите кај нив,имаше на интернет добри понуди и затоа ме интересира..
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Маж ми кога отиде да се распрашува беше задоволен од понудата. Ама подоцна најде подобра понуда. Да провериш колку време треба да земаш плата од кај нив. Има банки што те условуваат да земаш, на пример, 1 година плата кај нив. Ич не ми текнува за кои банки се работи. Разгледај на интернет. На секој сајт имаш калкулатор и ќе знаеш отприлика колку треба да враќаш.
     
  8. Адрија

    Адрија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2016
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Здрво имам земено кредит 2000 евра сега исплатив 3та рата ме интересира дали можам да рефинансирам или да почекам во државна фирма сум вработена со решение
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Чим само 3 рати си платила тоа не е рефинансирање.
    Ама можеш да го зголемиш кредитот секако.
     
  10. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    А дали мора да запираат рата на платата или може и да внесуваш со уплатница бидејќи повеќе од 1\3 неможе да запираат доколку е поголема ратата?
     
  11. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае , дали 60годишна жена со плата од 15500 ден може да земи потрошувачки кредит, поради годините и до која сума би и дале?
     
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    НЛБ (Тутунска) условува да примаш плата кај нив, ако сакаш да отвориш штедна книшка за одредени депозити, последно знам дека бараа за виолетов депозит, имаа таква понуда. Е сега штом бараат за депозит, сигурно и за кредит.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Некој да се јави у лп што се разбира во подигање кредит за изградба на куќа? Ме интересира како оди тој процес..
     
  14. livethemoment

    livethemoment Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да земам кредит од стопанска банка 1300 евра ми требаат вработена сум една и пол година па ме интересира колкава ќе биде каматата и за колку време ќе ми го одобрат кредитот
     
  15. Lenna1

    Lenna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Здраво, јас и сестра ми сакаме да земеме станбен кредит.
    Е сега сакаме да го исплаќаме пропорционално, 60% јас, 40% она.
    Дали има ваква можност во некоја од банките ?

    Исто што мислите дека е попаметно:
    Aко земеме 2 посебни кредити
    Пример:
    Јас да земам 30 000 евра кредит на 5 години ~ 550 евра ануитет (камата отприлика 2,600 евра)
    Сестра ми да земе 20 000 евра кредит на 10 години ~ 200 евра ануитет (камата отприлика 4,600 евра)

    Или еден кредит:
    Пример:
    Сестра ми се вклучува како кокредитобарател во кредитоспособнoста
    50 000 евра кредит на 6 години ~ 760 евра ануитет (камата отприлика 5.600 евра)
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Wow kamatite se ubivacki.Zosto ne si zemite stan vo izgradba so ucestvo,i ostatokot ke si go otplakate mesecno na smetkata na gradeznata firma direkno.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас само една таква фирма у цело ск сретнав. Кој друг дава такви опции знаеш?
     
    На Dust и melnicanecot им се допаѓа ова.
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Dokolku se rasprasas sigurna sum deka vo Skopje ke najdis poveke od edna firma koja nudi takvi uslovi,vo denesno vreme retko koj mozi da plati stan vo gotovo ili pak gi ispolnuva site uslovi za kredit,jas sum od Bitola pa nemozam da ti dadam takva informacija za Skopje.
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Реткост е
    И тие сакаат станбен зашо не им одговара 30 год да те чекаат коа може вака одма да земат кеш
     
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Лили ќе ми кажеш која е формата? Во последниве 5 год у најтесна фамилија испазаривме три нови стана. Ги роваревме инвеститорите и градбите у тек уздуж и попреку, јас таква форма не сретнав. Кој те чека бе 20 год за пари. Ова за Скопје зборам.