1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ohridska do skoro imase dobra promocija. Neznam dali uste trae-
    .
     
  2. zelenooo

    zelenooo Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Ние од секогаш со стопанска соработуваме и немаат многу ускови. Во овие другите хипотекарен кредит па одозгора и 2 жиранти на државни јасли. Ем куќа заложуваш ем жирант бараш. Па и плата минимум 1 година да зимаш во нивна банка.
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Моментално колку што гледам на Комерцијална е најниска, 4,85% за првите 5 години и 6,65% за понатаму. Детали немам гледано повеќе, ова од реклами што видов.
     
  4. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Mene sajtovite na bankive i nivnite objasnuvanja okolu kamatata i plakjanjata mi se vo fazon " zbuni go neprijatelot" ama od ova sto go vidov centralna kooperativna banka mi lici za najpovolna
    4,5% im e za prvite tri godini, a potoa 6,1% dokolku zimas plata kaj niv
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Дали некој има земено кредити преку Штедилница Фулм?
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Девојки жени, кажете ми до колку години ги дваат поголемите кредити, зборам пример за купување на стан, и колку месечно Ви е одприлика ратата за плаќање?
     
  7. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Зависи од износ на кредит, рок на отплата и камата. Онака грубо за 40.000 евра со рок на отплата од 20 години и камата 4% месечната рата за првите 3 години би била 240 евра. За 30.000 евра 180 евра месечна рата.
    Скоро гледав дека Стопанска имаат 2,9 % каматна стапка за станбени кредити.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Nemoj gjaolot da te lazi od tamu kredit da zemas,moja drugarka imase zemeno studenski kredit mislam,neznam poradi koja pricina ne e ni vazno,kaj barale zirat kamatite mn.bile visoki doplo skoro go vrati so 300sta maki ako malku si zadocnel za ratata odma se javuvale pustale opomeni neznam sto,ednas na doverba mi kaza sto kako dusata mu izleze na cupeto duri da go vrati,znaci ovie stedilnicite se lopovi pa i bankite drugo nisto...
    Falamu na boga moite nikogas ne se zanimavale so krediti neznam iskreno ni kako odat kamatite ni procedurite, njadobro e sto veli tatkomi da si gi pustis nozete kolku ti e dolga cergata,osven ete ne daj boze za bolest ili nekoja najhitna rabota da ti treba pogolema suma na pari pa da se vpustis vo takvo nesto poinaku jas ne bi nikogas...
     
    На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Позади секоја добра понуда се крие нешто сомнително.
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Pa neznam jas kolku bese dobra ponudata bidejki i zirant mu barale i kamatata kako sto kaza preglema i sto ima dobro vo ovaja ponuda jas neznam...Jas voopsto neznam kako i na koj princip rabotata tie stedilnicite i koja e nivnata uloga najiskreno za mene tie se ziva glupost,i koga bi zemala nesto sigurna podobra opcija e bankata ...
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
  12. My.Way

    My.Way Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Дали може да се одобри станбен кредит доколку договорот за работа е на определено време? Доколку има некој со претходно искуство нека пише.
     
  13. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Може, не е важно дали е на определено или на неопределено време, пример во Стопанска банка гледаат последните три месеци да имаш редовни примања, а ако земаш плата преку Стопанска банка не ни мора да бараш документ од работа, гледаат директно од нивниот систем. Претпоставувам и во другите банки е исто.
     
    На My.Way му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Убаво е да си завршиш некоја работа со кредит, но има да ти обеле косата додека го вратиш. Јас одобрувам кредит само за крупна работа, за која реално кеш не можеш да собереш, на пр. стан или кола, или реновирање спрат од куќа што чини 15 000 евра најмалку да речеме, за ништо друго. Каматите се големи, и само се лажат луѓето со кредитите, на пример не можам да замислам кредит за на одмор, за купување облека или за телевизор да си купиш на пример, а има цена од 20 000 денари на пример кои може да се соберат за три месеци (заштедат ) по 6-7000 денари месечно и кеш да си го купиш, наместо да го преплатиш со ненормални камати со некој кредит од 5 години. А нешто што исто така не ми е јасно е тоа што неколку луѓе што ги познавам си земаат кредит чисто онака без причина (да си имале пари) и го враќаат 5 години и ако ги прашаш не знаат кај ги потрошиле парите :). И бидејќи тие си се така скроени кога ќе им заврши тој кредит, без причина земаат одма друг пак онака..... Ги жалам тие луѓе, не се свесни што им се случува :)
     
    На kikin и poenta им се допаѓа ова.
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Вчера со дечко ми бевме во неколку банки да се распрашаме за потрошувачки кредит, кој ни е потребен за реновирање на станот. Со оглед на тоа колкави ни се платите кои ни минуваат на сметка, и дека немаме никаква кредитна историја, и двајцата сме млади по 25 години, се изненадив кога ни кажаа дека има шанси да ни одобрат кредит од 10000е, сумата која ја бараме.
    Нормално, условите секаде се различни, и во однос на камати, и жиранти/солидарни должници, и манипулативни трошоци итн.

    Прашавме скоро секаде, ни останаа уште Алфа Банка, Уни Банка и Охридска, тие не работат во сабота.

    Сакам да ве прашам, дали некоја од вас има земено ваков кредит и од која банка?
    Ако има некоја поупатена да ми каже каде се најповолни условите?
     
  16. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    https://www.bankometar.mk/krediti/potroshuvachki-krediti-mkd/ види тука, може да ти биде од помош :)
     
    На sanjaeva и happygirl им се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ние живееме во заедница но сакаме да си направиме своја куќа. Е сега прашањето ми е ако земеме хипотекарен кредит што куќата кај што живееме сега би ја ставиле под хипотека колку би можеле да земеме и која би била пониска месечна рата?
     
  18. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски

    Па пониска ќе биде месечната рата ако земеш на повеќе години, но така многу губиш. Пример: Ако земеш 20000 евра на 10 години, ке вратиш 25-26000 сума сумарум. Истите 20000 евра ако ги земеш на 20 години, ке вратиш вкупно 37-38000(скоро дупло), а за на 30 години тотално е неизплатливо, рачунај х3. Имаш информативен калкулатор (информативна пресметка) на веб страниците на секоја банка и може да си видиш на колку пари, колку ке вратиш за толку години за колку што сакаш и ти пресметува колкава рата ке имаш.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да земам 30000 на 20 години за помала да е месечната рата
     
  20. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Секој различно си размислува. Ако ме прашаш мене, јас би зела на што пократко време, со што поголема рата, за побрзо да заврши, а и заради она што го кажав претходно, загуба има дупло помала. Зошто да и дадам на банката еден стан гратис :)
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.