1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Ако немаш други кредити земено имаш право потрошувачки да земеш за учество да дадеш па после да аплицираш за станбениот.Али ако веќе ги имаш во кеш тие пари не се заглавувај дополнително.

    Бидејќи се работи за куќа зависно од инвеститорот колку пари бара за да ја изгради ако бара 40 000 толку треба да е станбениот кредит.Ако идеш за владата да ти исплаќа дел од рата ти да си го дадеш учеството од 8000 евра а за изградба треба 40 000 евра тогаш станбениот ќе ти биде 32 000 евра бидејќи си дала учество. За изградба на куќа и дел од рата 12 години ти помага владата воедно ако добиете и дете 13та година 30% ти плаќа од ратата.Најмалце е 20години отплата али после 12та година можеш да си гги уплатиш парите ако ги имаш али пред 12та ако ги уплатиш тогаш субвенцијата треба да ја вратиш :) Се надевам ти разјаснив колку толку
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Дали за 20 илјади евра банката бара учество?
     
  3. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    За станбен кредит мора да имаш учество, можеш да се договориш во банката учеството да го земеш како потрошувачки, остатокот станбен.
     
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Не мие станбен, туку ми треба за реновирање.
    За станбен ми беше во план стан под хипотека да дадам ама се сменија работите, мие во мисла да се преселиме кај мајка ми, она е сама во 70 кв.
    Станот скроз да го реновирам од корен.
     
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Жирант да бидеш на сопругот?
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    за 20 000 потрошачки ти треба кокредитобарател и животно.
    рата ќе ти е околу 220 еу на 10 год
     
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Тоа мислам дека ќе мие најдобар избор ама пак ќе се распрашам.
    Халк банка дава толкав потрошувачки?
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    најпогодни услови има во тутунска, од сите.
     
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Подобра опција е вие да земете потрошувачки кредит од 10 000 евра, и вашиот сопруг исто да земе потрошувачки кредит од 10 000 евра, затоа што нема да ви требаат жиранти и каматата ќе ви биде помала за разлика ако еден од вас земе 20 000 евра, башка месечната рата ќе ви биде помала заради помалата камата, единствена разлика е што и двајцата ќе бидете задолжени, а не само едниот ама тоа не е толку битно, кога битно е да биде каматата помала. :)
     
  11. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Неможам да ти пишам порака..
     
  12. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    Здраво, провери по банките, пребафај на google, се мислам дека сум видела дека има баш кредити за реновирање.
     
  13. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Добар ден. Имам едно прашање па ако може некој да ми одговори . Имам земено кредит преку брзиве кредити . Кредитот ми е 25000 денари . Пола е исплатен. Моментално немам толку пари да го исплатам целосно а заминувам за странство , не планирам да се враќам назад во Мк подолго време . Прашањето ми е , пошто мојата трансакциска сметка ќе биде затворена , нема да можат откаде да наплатат и сигурно ќе ме дадат на извршител , па на суд..дали ќе имам нешто проблем со законот ако сакам да се вратам во Мк после неколку години ? Да напоменам немам имот ниту нешто вредно на мое име
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Ќе си праќаш пари од таму и ќе си плаќаш. Ако не сакаш кривично да те гонат.
     
  15. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав да прашам , дали можат и кривично да те гонат за неисплатен кредит .
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Секако можат.
     
    На LegallyBlonde00 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не знам каде ќе одиш,не е ни битно. Не ја затворај сметката, во странство можеш да отвориш Револут акаунт и да го поврзеш со твојата сметка. Редовно да ставаш пари на твојата сметка во Мкд за кредитот со многу симболична провизија.
     
    На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.544
    Ќе те гонат сигурно. Не се многу пари, така да подобро да не треба да ги плаќаш во иднина уште 50 пати повеќе.

    Направи си траен налог тука во банка за кредитот или можеш да уплаќаш директно од сметка - како сакаш, и направи си ebanking. Од странство ќе си уплаќаш пари на твоја сметка тука, и ќе си го плаќаш кредитот.
     
  19. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Може ли помош и насока од некој кок веќе земал станбен кредит и купил стан, секако во банка најубаво ќе ми објаснат, но сакам и искуства да слушнам. Со што се почнува прво, дали прво бирате стан, па се договара со градежната фирма, постои ли можност без учество, само станот што ќе се купи да биде под хипотека? Ако мора учество, дали зимате потрошувачки за истиот, па посебно станбен, колку ви е рата и сл?! Има ли некој искуство со зградите во Влае, позади бензинската? Убив со прашања ☺️
     
  20. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Се читаш ли ти што пишуваш? Каде се видело за некаков долг за кредит да гонат кривично кажи ми жити се?
    Можат да бараат присилна наплата на долг преку извршител што не верувам и тоа да го направат бидејќи овие со БРЗИ КРЕДИТИ СЕ ВО СИВА ЗОНА НА ЗАКОНОТ и нивните договори се премногу рушливи и не тужат ќе го пишат лоша инвестиција и готово.
     
    На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.