1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Тогаш сите да земаме кредити и да бегаме странство.:rock::party:
     
    На buba4e89 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  2. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ти пак не ми одговори на моето прашање дали се читаш што пишуваш? И каде си видела кривично гонење за кредити или пак работиш во некоја таква финансиска организација и плашиш народ со вакви глупости кои се неосновани и служат за заплашување .
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.505
    Допаѓања:
    3.341
    Пол:
    Женски
    Здраво... дали знае некој за станбен кредит дали може пример наеднаш да уплатам 5 рати? Или должам вкупно 20.000 евра наеднаш да уплатам 5000...? Или мора само целата сума ако ја имаш да ја вратиш наеднаш и да го затвориш? Конкретно за нлб банка
     
  4. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Можеш да платиш поголема сума од ратата, со тоа што треба порано да ги известиш, мислам се потпишува нешто и ти даваат нов амортизационен план.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.105
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да пишам не најдов таква тема, па ако може префрлете го мислењево.
    Свекрва ми година дена како е почината, но маж ми уште не отишол ниту да ја затвори сметката ниту да ги префрли парите на негова. Треба да вади оставинска и уште не почнал..
    Дали има врска што уште не сме ја затвориле сметката на починатата?
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Нема, освен што некои банки си наплаќаат одржување на сметка иако нема активност тој месец, а некои не наплаќаат..
    Така ми рекоа мене во една од банките, плус тоа и ми предложија да си остане таа сметка отворена додека не заврши оставинската бидејќи во таа банка има сеф и има траен налог за плаќање на истиот..
    Ваљда ме разбра:D

    Ама ние ја почнавме оставинската од други причини, ќе ја зарворам кај и да е и таа сметка..ако не се заколиме до тогаш:lol: :rofl:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми каже дали можам да земам кредит додека сум на породилно, конкретно станбен?
     
  8. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.505
    Допаѓања:
    3.341
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Зависи од банката. Кај НЛБ ако направиш така, нема да ти се скрати кредитот туку ќе ти се намали ратата. Некои други банки овозможуваат да си одбереш дали да ти се намали ратата или да ти се скрати рокот.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rosa123

    Rosa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    25
    Здраво феминки, дали имате искуство со банкиве за станбен кредит, која е најдобра банка која има најдобра понуда во моментов. Секоја информација добро би ми дошла.. И за колку време одприлика ги одобруваат кредитите
     
  11. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.505
    Допаѓања:
    3.341
    Пол:
    Женски
    Нлб и халк ти ги препорачувам , околу еден месец трае процесот
     
  12. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Халк одобрува и за недела две макс.
     
  13. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Гледам и јас моментално, мислам Халк се нај ок со каматна стапка за станбен.
     
    На NPN му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Ајде некој помош од искуство.Сакам да купам стан и да земам стамбен кредит конкретно КомерцијалнаБанка.Јас сум чиста немам долгови ,каснења итн.Сама ке го земам кредитот.Ме интересира дали сопругот би го проверувале каква кредитна историја има?Нема да биде вклучен во кредитот ама како сопруг,незнам ..Некој со вакво искуство?
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    И дали може да се земе стамбен додека си на продилно и зимам плата од фонд?
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Да, може.
     
  17. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Значи извинете ама не можам да разберам како вакви работи прашувате други луѓе. Сите имаме различни критериуми, за некој може најдобар кредит е на 100 години, за некој на 5, за некој со 10 години фиксна, за некој со 2 години фиксна каматкна стапка, за некој со осигурување, за некој без осигурување. Ќе земеш еден ден ќе си направиш список од сите банки во Македонија, на сите ќе им го најдеш сајтот, сите имаат кредитен калкулатор, ќе внесеш параметри кои се ЛИЧНО ТВОИ, ќе прочиташ документација за дополнителни трошоци и тоа е тоа.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Точно, но сепак да се информираме и меѓусебно не е лошо. Нормално дека во банка најпрецизно ќе ти објаснат, но ете пр. мој пријател вработен во стопанска може да ми направи каматна стапка од 3.3% првите десет години, иако на сајтот стои 3.7 или 3.5%.Така да, може и со препорака ќе си помогнеме.
     
    На Elen4e_sonce и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  19. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Едно прашање....Имаме куќа семејно наследство ...Куќата е голема на 2 спрата од кој едниот(горниот) е околу 150m2 и сакаме да го реновираме.... Треба да се сменат прозори врати...Куќата нема плоча значи треба и тоа со комплетно нов кров...И плус внатре комплетна реновација ...плочки купатило...парно соларно рушење некој зидови... Моја претпоставка за сето ова со сигурност ќе ни се потребни над 20000€...Каков кредит би ни било најдобро да земеме?Имал ли некој некое вакво искуство..?
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Јас кога би била, двајца би земале потрошувачки кредит.
    Друга опција ти е со хипотекарен залог..

    Никој не може да ти каже кој кредит е најдобар за да го земете кога не ви ја знае платежната моќ..
    Од тоа зависи дали можете да отплаќате поголеми рати на пократок период (потрошувачки) или помали рати на подолг период..
     
    На Кита и LadyC им се допаѓа ова.