1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Bobby123

    Bobby123 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo na site! Nov sum na forumot i Imam edno prasanje do onie koi znaat poveke okulu uslovite za podiganje na kredit vo banka (ne sum podignal do sega kredit), Imeno vraboten sum na neopredeleno, a 4ti mesec nemam prekin na raboten odnos, a znaejki gi opstite uslovi na site banki treba 6 meseci neprekinat raboten odnos za podiganje na kredit, Prasanjeto mi e dali postoi moznost da mi bide odobren kredit do 7-8 iljadi evra bez 6 meseci neprekinat raboten odnos bidejki mi e hitno, dali vredi da probam i vo koja banka e najdobro, najlesno dokolku e toa vozmozno i moze da se aplicira? Vi blagodaram, Ubav vikend na site!
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Треба да си вработен 6 месеци.
     
    На Bobby123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој доколку касниш една, макс две рати со уплата, дали даваат на извршител?
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Колку што знам.. Можеш да доцниш со 3 исплати. Кај мене е така.
     
  5. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    прв пат доцнам бидејќи бев на патолошка, па сега на породилно и немам прилив на средства, сеуште не ми е пуштено породилното, а немам други финансии за да ги покријам ратите.. затоа ме интересира
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Колку време доцниш? Обично толерираат 15 дена, па после ѕвонат.
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    Ми пуштија маил со опомена, доцнам рата од 02.11, и денес 02.12.. кога ќе ми пуштат месецов ќе се покријат автоматски сами, ама мене ми е да не ме пуштат на извршител, не зна како одат тие работи, инаку редовно си ги плаќам ратите до пред оваа..
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Гледај да платиш до крај на месецов. Каматите се големи. Нема да те дадат на извршител.
     
  9. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    627
    Пол:
    Машки
    https://nlb.mk/Правни_лица/Понуда/С...ување_нефункционална_кредитна_изложеност.aspx
    Дали ова би значело дека доколку 3 месеци сум минус една плата на трансакциска банката би го сметала за нефункционална кредитна изложеност?
    И кои се последиците, после да не можеш кредит да подигнеш ако ти треба?
    Ми стигна сабајле ова известување и на смс порака.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Може да не одобрат. Ја проверуваат кредитната историја. Дали редовно плаќате, дали имате брзи кредити, во минатото дали редовно сте плаќале, дали имате работа со избршители... Се проверуваат.
     
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    3 месеци треба да си вработен
     
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    Може некој сега да ми каже какви се условите во стб ? Јас имав кредит порано таму исплатен е 1 и пол имаше доцнење на рати ама сега имам кредит во друга банка
     
  13. doleina

    doleina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Доколку аплицирам за станбен кредит ( со тоа што би го ставила самиот стан под хипотека, зошто немам имот ) и земам плата 49.000, дали ќе ми биде потребен жирант? или може и без жирант? Без учество и без лоша кредитна историја.
    И Ваши препораки во кои банки е најдобро?
     
  14. prolet2014

    prolet2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите.Не знам дали и некој друг се соочил со ваква ситуцаија досега и дали е исправно ова.Имено денес ја исплатив последната рата од потрошувачки кредит земен пред 5 год.и банката заедно со ратата ми наплатила и камата од 6200 ден . (ратата е околу 9000 ден),за одложување на кредитот од 6 месеци во време на корона кризата??/Дали и на некој друг ова му се случило,дали е во ред ова???
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Без учество ќе ти треба жирант. Зависи од сумата. Станот секако мора да оди под хипотека. Маж ми има станбен кредит и даде учество. Да немавме учество ќе требаше поголем кредит. И плус жирант. Малку е строго.

    Кога го одложи кредитот дали ти запираа од сметка? Нас ни запираа за каматата само. Ако не правеле така кај тебе, затоа ти ги имаат земено парите.
     
  16. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира дали некој знае за кредитиве во стб дали има и како оди процесот за млади дали има понуда некоја за купување плац/куќа како помош за млади?
     
  17. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Zdravo,
    Dali nekoj ima informacii okolu zemanje na stanben kredit i dali ima nekoi povolnosti za mladi? Koi se kriteriumite, kolkava suma mozhe da ti odobrat od shto zavisi i slichno
    Vi blagodaram
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Најмногу зависи од големината на платата. После тоа, дали имаш други кредити или брзи кредити. Уште поважно... Ако имаш, дали редовно ги плаќаш или си ги плаќал редовно (ова доколку ти се исплатени). Треба да имаш и учество. Ако немаш, можеш да земеш кредит без учество, ама ќе треба уште еден имот да ставиш под хипотека. Значи, освен станот што ќе го купиш, да ставиш уште еден стан/куќа. Мислам дека може и земјиште. За млади добра опција е Купи куќа, купи стан. Другар на маж ми на тој начин купи стан со сопругата. Само не знам дали уште ја има опција. Договорот за вработување да ти биде на неопределено. Ако е на определено, треба да е минимум 2 години без прекин на стаж.
     
  19. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Лелее ти благодарам.
    А дали знаеш како се пресметува/кај би можело да се пресмета на колкава сума на плата колкав кредит можеш да земеш?
    Иначе таа мерка од влада јас колку што истражував е прекината пред 2 години
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Тоа само во банка ќе ти кажат. На страните на банките може само рата да пресметаш. Зависно која сума сакаш да ја земеш. Имаат таму калкулатор. Оди во банка и се ќе ти објаснат. Маж ми има станбен кредит. Јас сум кокредитобарател. Мораше така затоа што он има и потрошувачки кредит. Инаку, немаше да му ја дадат таа сума. Он претходно прашуваше и во други банки. Секаде истото му го рекоа. Е сега.. Има разлика во каматата. На интернет можеш да видиш колкави се каматите и колку посто учество бараат.