1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Фала на информација. Премн ми значи ова❤️❤️
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Гледам во Комерцијална има различни услови за потрошувачки кредит со и без осигурување. За какво осигурување станува збор и дали тоа се вади од која било осигурителна компанија?

    За станбен кредит знам дека станот мора да се осигура од штети зашто практично е во сопственост на банката додека не се отплати и тоа ми држи вода, ама за потрошувачки кредит како може која било осигурителна компанија да понуди сигурност дека јас ќе го отплатам кредитот, и какво е воопшто тоа осигурување (а не е животно)?
     
  3. Јован333

    Јован333 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo sakam
    da prasam dali ima nekoj iskustvo kako mene. Vraboten sum na stalen odnos i zimam okolu 40 iladi denari plata, Na smetka zimam minimalno a drugoto kes. Imam okolu 6 brzi krediti vkupno 90 iljadi denari.Plakjam redovno i nemam kasneto so rati ili da me davat na izvrsitel.Sakam da zemam kredit vo Sparkase 10 iljadi evra so tie pari da gi pokrijam brzite krediti i drugiot del da mi ostane, Dali bi mi odobrile?
     
  4. Cyclop

    Cyclop Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    И да ти одобрат, тоа ќе биде врз онсова на тоа колку добиваш на сметка, никако врз основа на тоа што го добиваш на рака, освен, ако кешот не ти е со некој валиден договор па можеш да го приложиш и него. Мојс совет ти е стисни заби, стегни се (ама здраво) едно 5-6 месеци и затвори ги тие брзите, па после може и да не ти треба кредит од 10к.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Јован333

    Јован333 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ne mene ne mi e problem jas da gi zatvoram brzite za 2-3 meseci nego sega mi trebaat hitno pari pa zatoa sakav da zemam
     
  6. Cyclop

    Cyclop Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    Е тоа итно, по дефолт значи проблем.
    Можеш да се регистирираш на https://moj.mkb.mk/, да си извадиш сопствен извешатј за десетина минути. Таму ќе видиш кое е твоето месечно изложување. Истото го гледа и банката кога аплицираш, и врз основа на тоа изложување (задолжување) и примањата на сметка, може да одлучи да ти даде или не кредит.
     
  7. Јован333

    Јован333 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ti blagodaram nogu za informacijata. Da odam da kazam kako sto e vo sparkase dali bi mi kazale vednas dali ke mi bide odobren ili ke treba da se ceka nekolku nedeli?
     
  8. Cyclop

    Cyclop Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    Тоа нависитина не знам, веројатно нешто може веднаш да ти кажат, а за одлука дали ќе ти дадат или не, претпоставувам има некоја процедура, ваљда од неколку дена, појма немам.
     
  9. Јован333

    Јован333 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Vo red fala ti nogu i izvini vaka so ti odzemav malku vreme,poz
     
  10. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Kako odi prefrluvanjeto na hipoteka od eden imot na drug, konkretno od stan na moe ime, da se prefrli na nova kukja na ime na sestra mi koja beše kreditobaratelot ustvari. Da se trgne od mojot stan hipotekata, da bide sloboden. Što treba, koja procedura i kolku trae?
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Возможно е, само ако банката како доверител има волја за таква работа, прво треба вашата сестра да изјави на нотар дека го превзема вашиот долг, ама ова треба да биде истовремено во синхронизираност со банката, за да се направи анекс на договорот за кредит и да се бара под хипотека да се стави нова недвижност нсместо постојната, тоа се' се регулира во анексот, банката ќе направи процена на куќата и ако е идентична или над вредноста на станот тогаш веројатно банката ќе се согласи, но ако куќата се наоѓа во приградска населба а станое е во Центар, тогаш џабе куќата што вреди повеќе, локацијата е од пресуден фактор, ако куќата и станот се наоѓаат во иста општина или соседни општини со иста атракција во однос на недвижности тогаш нема проблеми, сепак разговарајте со правна служба во банката.
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Dolgot e vsušnost nejzin, ona go plakja od nejzina plata. Stanot e vo Centar, kukjata vo Sopište tri pati pogolema, nova, so bazen
     
    На ohlala и Forca им се допаѓа ова.
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Контактирајте со банката, само од нив зависи, ако имате познат некој во банката да ургира, ви го кажувам ова затоа што стан во Центар (од Лептокарија до Мичурин) и на Водно (долж Водњанска и Тодор Акександров и околу овие улици) се Топ 1 локација, затоа ќе ви треба и врска во банката да ургира :)
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Definitivno najlosi
     
  15. doleina

    doleina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Дали е битно во иста фирма да сме 6 месеци пријавени , или ќе може и на пр ако смениме фирма без прекин на стаж дали ќе важи за кредитот?
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мораш во иста фирма даси ина неопределено.
     
  17. rroni

    rroni Нов член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2023
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    zdr
    kmam 3 brzi krediti i docnam na site po 3 meseci i vekje imam losa kreditna istorija, vraboten sum i prijavencsega pred 2 meseci i zemav 2 plati, dali i
     
  18. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Сакам да прашам за рефинансирање на станбен кредит дали мора да се плаќа учество од ново? Малку сум тапа за овие работи и не знам како оди процедурата.
     
  19. Marjan966

    Marjan966 Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Добра вечер ми треба ваше мислење кредит во банка 4 години плаќан уште 3 години рата околу 12 и 250 кредитна 65000 клај извај месечно 1300 е сега имам и неколку брзи кредити сума сумаре околу 24 000 совет дали дел по дел да плаќам а 30 000 плата или да рефинансирам да затворам брзи кредит и кредитна и да плаќам уште 8 години околу една плата да ми остани плус на страма ратата би била 8000 денари да или не? Незнам брзиве еден мај други два до крај на октомври други два август и октомври 2025 би паднале а веќе и кредито во банка 2027 со тоа што до 2027 планирам да полнам кредитната дотогаш би се исполнила мислење???
     
  20. DijanaElVi

    DijanaElVi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали некој знае што значи обезбедување, каско осигурување(франшиза од минимум 500€). Дали ова е некој трошок што треба да го платиме кон банката при аплицирање за автомобилски кредит..