1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Ако имаш непрекинат стаж од две години, не би требало да имаш проблем. Во Комерцијална банка нема шанси да ти дадат кредит ако си на определено. Членка погоре пишала дека и во Тутунска не даваат. Прашај во останатите банки.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. merry.blues

    merry.blues Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Здраво! Со маж ми се размислувавме да купиме куќа. Најдовме една многу убава но доста стара куќа и бара сериозно реновирање што ќе не чини минимум 40 000 евра. Исто така и за куќата ќе ни треба кредит, имаме пари само за учество 15% и уште 5-6 000 евра на страна. Дали е можно да се земе заеднички кредит за куќата и реновирањето или тие ќе одат посебно?
    Aко е посебно кредитот за реновирање, дали ќе биде потрошувачки или станбен?
    Дали е возможно воопшто да се земе кредит за реновирање ако реновирањето го планираш на своја рака а не преку проект од архитектонско студио? - маж ми е водоводџија и има многу познанства со мајстори, а мајка ми е дипломиран архитект па по таа линија мислевме самостојно да изреновираме.
     
    Последна измена: 21 јуни 2024
  3. Fraerce4

    Fraerce4 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2024
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    68
    Паметно размислувате, старите куќи ретко кој сака да ги купи зошто бараат доста пари за да се реновираат. Ако мајкати е Архитект а сопругот водоинсталатор без големи улагања за кратко време ќе ја средите.
    Гледајте да ја купите да ја прилагодите да може да се вселите, мажоти за 1 година ќе ја направи како нова потоа.
    УБаво размислувате, но не мора се одеднаш тип топ да сакате да направите, стрпете се 1 година 4 пати поевтино ќе ви излезе реновирањето!
    Чекор по черко! Среќно!
     
  4. vasaig

    vasaig Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2022
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има инфо дали НЛБ кредитираат државјани на Македонија што работат во странство ?
     
  5. Didi87

    Didi87 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Dali bi mi odobrile potrosuvacki kredit na plata od 50000 den , so zemen brz kredit 20000den i potrosuvacki od istata banka od 6 000e? Navreme plakano sekoj mesec...sto mislite?
     
  6. Ekvador

    Ekvador Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Да
     
  7. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae koj e ulovot za refundacija na kredit,i zemanje na pogolem kredit od postoeckiot.
    Da napokenam redovno se plakjani ratite,a platata mi e mnogu povisoka vonodnos na platata na koj mi go odobrija kreditot
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Условите се истите. Треба да ги дадеш истите документи кои си ги дала кога си го поднела барањето за моменталниот кредит. Најдобро е да отидеш во банка и ќе ти кажат колку максимум би можела да земеш.
     
  9. Eli bebedz

    Eli bebedz Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    zdravo na site.. na mm od strana na stopanka banka mu e odobren kredit so notar. vo meguvreme gi nosi dokumentite kaj notar i mi se javi za moja licna karta da pratam .. od tamu dokumentite ke gi prakala na advokat.. prasanje mi e.. kreditot ne e so zirant za da bidam i nemozam da mu bidam bidejki imam tuzen kredit i brz kredit .. e sega dali ke me proveriva advokatot mene ili nema vrska .. bidejki mu e odobren od strana na banka
     
  10. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.366
    Допаѓања:
    7.827
    Пол:
    Женски
    За поголеми кредити што бараат нотарска солемнизација, а кредитобарателот е женет/мажена, обавезно двајцата сопружници одат на нотар. Тоа не значи дека си жирант.
     
    На KuklickaSk и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2.040
    Допаѓања:
    14.319
    Да. Ова се потребните документи за доставување на барање:
    Messenger_creation_298141396226695.jpeg
     
  12. ZoranMafija

    ZoranMafija Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дечки, дали би ми дале кредит од банка ако имам кредит од 78 000мкд во Иуте и 12 000мкд во Тиго. Имам 22 години, вработен во добра фирма плата 40 000 мкд.
    Ве молам искуства со рефинансирање на брзи кредити преку банка. Ви благодарам однапред!
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека ќе ти дадат кредит. Од банките проверуваат дали имаш брзи кредити.
     
  14. SunnyBunny2016

    SunnyBunny2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Здраво дали имате искуство со хипотекарен кредит, поточно дали под хипотека може да се стави дуќан, с не куќа, стан или земјиште. Фала
     
  15. Eli bebedz

    Eli bebedz Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    mozno e da ti dadat so uslov da gi zatvoris brzite i ostatokot zatebe zavisi od iznos na kredit
     
  16. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Stopanska da
     
  17. ZoranMafija

    ZoranMafija Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Да сакам со кредитот од банка да ги затворам брзите , а потоа да си земам и за мене нешто
     
  18. Hilari899

    Hilari899 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам, сакам да ја префрлам платата од стопанска во комерцијална но меѓувреме имсм отворена кредитна картичка во стопанска и станбен кредит кој е одобрен на име на сопругот и од неговата сметка ги повлекуваат средствата. Дали е возможно да направат некаков проблем или прво мора да ја затворам кредитната па потоа да можам да префрлам. И станбениот кое е на име на двајцата е пречка за префрлање?? Ве молам за инфо :)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Не мораш да ја затвориш кредитната картичка. Ако станбениот кредит е на име на сопругот, ти немаш ништо со тоа. Ќе префрлаш пари на сметката на стопанска. Ова ако имаш уште рати за кредитната картичка.
     
  20. Hilari899

    Hilari899 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Да да, таму ќе си ставам секој месец за да ми повлекува со траен за кредитната и да немам други обврски. Значи не треба да пријавувам ништо во стопанска, само да отидам во комерцијална и да потполнам формулари што треба за префрлање на плата и тоа е тоа така?