1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредитни и дебитни картички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од VACA, 7 октомври 2011.

 1. Nixe

  Nixe Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  Имам едно глупаво прашање. Имам дебитна картичка на Тутунска, и ме интересира кога некој сака да ми префрли пари, кој број треба да му го дадам, тој што го пишува на картичкава или некој друг?
   
 2. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  479
  Бројот на трансакциска с-ка тој доле под името и презимето што ти почнува на 210........ :)
   
 3. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  479
  А јас да си прашам:Ја има некоја од вас дебитната маестро картичка за купување на рати.
  Кои услови треба да ги исполнуваме за да ја извадам картичава(треба да сум вработена или сл.)
   
 4. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.563
  Допаѓања:
  8.171
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Да ве прашам нешто, од која банка е најдобро да си извадам картичка за да можам да правам порачки од интернет?
  Има некои нели што не ги прифакаат сајтовите, па сакам да знам каква е најдобро да си извадам?
   
 5. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.798
  Општи прашања

  ако конкретно мислиш на ибеј, освен пејпал како што знам и некои финти што ги прават со постари картички на Visa, не би рекла дека е можно. А од македонските сајтови што бараат на пример број од картичка мислам сите се прифатливи.
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.214
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Со картичка од Шпаркасе со сигурност можеш да купуваш :) Јас имам дебитна и со таа си купувам од интернет без никаков проблем. Мислам дека повеќето сајтови прифаќаат и картичка од НЛБ Тутунска Банка, ама Шпаркасе ти е најсигурна, секаде ја прифаќа :)

  Само нагласи во банка дека ти е за онлајн купување. Картичката треба да ти биде Виза Електрон и треба да има 16 бројки напред и три од позади. Ако ги нема тие три позади, нема да можеш да купуваш :)

  Едит: Можеш да си направиш PAYPAL акаунт, само треба да ти го направи некој што знае, има една финта да ставиш дека си од друга држава, зошто нели Македонија не може, ама околу тоа за жал не знам подетално да ти објаснам :)
   
  На Chimera и simoncelicius им се допаѓа ова.
 7. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  1.468
  Општи прашања

  ^ A ако мислиш за нарачки преку интернет но од страна, најлесно можат да се прават со PayPal, а може да направиш во Тутунска Банка. Разгледај си по интернетов. Има повеќе објаснето и на официјалната страна на НЛБ ТБ :)
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Ве молам хитен ми е одговор од некој што се разбира добро во работење со банкарски картички да го прашам нешто ако има таков кој може да помогне го замолувам да ми пише лична порака плс :(
   
 9. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.798
  Општи прашања

  Дали за отварање на трансакциона сметка се наплаќа и доколку да колку?
   
 10. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Јас имам на тутунска и не се наплаќа, мислам и дека во друготе банки не се наплаќа.
   
  На Chimera му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  380
  Општи прашања

  Не се плаќа ништо, јас во комерцијална и стопанска имам.
   
  На Chimera му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  117
  ќе ве замолам за помош... на дечко ми платата му стасала на картичка и сега му ја нема само една 1000ка ..... некој поискусен што треба да се прави да каже посекако утре ке оди до банка
   
 13. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  дали може да извадам интернет картичка од стопанска банка ако сум невработена и дали треба претходно да имам денарска сметка во банката? ако знае некој нека ме оправи :tmi:
   
  На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски

  Не мора да си вработена, баш прееска го ставив линков во друга тема :)

  http://www.stb.com.mk/visa-internet-.nspx
   
 15. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  го знам ова го гледав, но писува само дека треба барање и лична карта, не бара никаков друг документ, затоа мислев дека ке може, фала за одговорот
   
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Ако му стигнала платата неможи да му ја нема може во моментот кога тој проверил таја сеуште не била искнижена и не му била префрлена а 1000 имал од претходната плата тоа ти е една варијанта,друга да не има недподмирен долг некаде па му ја имаат блокирао сметката?или многу плаати да не ве во минус па само тие пари можи да ги извади?тој си знај убо прашајго како има вадено што има правено од ништо неможи да му ја снема платата како и да е на банка најубо ќе му објаснат требало уште истиот момент да оди кога видел колку пари има само на сметка |(
   
 17. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  сдк... да прашам дали некој знае за процедурата за тие кредитните картички што ги нудат комерцијална банка. мајка ми и нејзините колеги имаат и мајка ми извади 12000. е сега таа наместо да уплаќа секој месец на шалтер таа оставаше на картичката за плата што и е. секогаш оставаше над 1000 ден од секоја плата. е сега на крајниот извештај и пишува дека е во минус,а тие 12000 се вратени.ама таа има оставено мн повеќе од колку што треба
  сега прашањето ми е дали е можно парите што и се вишок да и стојат на кредитната картичка. ако некој има сл искуство ќе бидам благодарна ако ми каже :)
   
 18. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  прашав и во општи прашања, никој не ми одговори па ајде и тука.итно ми е
   
 19. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  за кредитна картичка не се уплака секој месец на шалтер туку рата што треба да подмири мајкати му повлекват афтоматски од дебитната картица т.е од картицата која што зема плата тие двете сметки афтоматски си се поврзани да кажам,на мајкати мора прво дома известај да му стигни колку рата треба да подмири сега пример ако ратата е 1200 мајкати мора да остави толку пари а не од памет да остава помалку или повеќе сигурно кога ја земала картицата и кажале дека рата за кредитната картица повлекват од дебитната картица,но како што кажав по претходно стигнат извештеј дома да види колку пари треба да остави за тој месец или и биле повлечени,парите се вракааат со камата се разбира неможи да му пиши дека е во минус ако ги има вратено сите пари,а во кој извештај е минус во кредитната картица или во картицата од платата?изјаснисе убаво а и да е минус сигурно ја пишува сумата колку е минус....
   
 20. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  160
  Сакам да прашам, имам кредитна картица од стопанска банка мастеркард. Дали ако вадам пари од банкомат на стопанска банка ќе имам провизија ? зборувам за сума поголема, значи околу 20 000 денари ? И како ќе ми стаса извештајот, да вратам 5 % од повлечената сума или на рати да го враќам долгот? досега не ми е користена затоа прашувам. очекувам брз одговор :$