1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредитни и дебитни картички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од VACA, 7 октомври 2011.

  1. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Не стига порака.
     
  2. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    812
    Дали би било проблем да извадам втора дебитна картичка на иста банка?
    Имам една на Стопанска, е сега би сакала и друга (поврзана со друга трансакциска сметка). Има ли таква опција или треба да вадам во друга банка или да отварам штедна книшка и слично?
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Извади во друга банка.
     
  4. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    3.818
    Неколку пати си го згрешив пинот на банкомат, ми се блокираше мозокот и стискав грешен број цело време. После ми текна вистинскиот пин ама не сакаше банкоматот да ми извади пари, претпоставувам ми ја блокираше картичката. Иначе со допир пробував, не ја внесов картичката во банкомат да не ми ја лапне. Дали за одблокирање ќе мора да одам на шалтер?
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.600
    Допаѓања:
    6.383
    Откако ќе ти истече картичката, дали ти сам треба да поднесеш барање за нова или они сами ти прават нова и те бараат да си ја земеш? Дали може да поднесеш барање да ти ја изготват картичката во друга НЛБ банка за од таму да си ја подигнеш ако веќе не живееш на истото место од кај што си ја земал првично, или мора да е од истата банка земена?
     
  6. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    10.897
    Пол:
    Женски
    По автоматизам иде без да поднесеш барање. Инаку би требало и во друга експозитура да може, јави се или отиди таму. Ама во тој случај изглеа би ти наплатиле провизија.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Автоматски ја изготвуваат и ја праќаат во филијалата што ти е најблиску по адреса, сега подигнував нова картичка од НЛБ.
    Ако не ти одговара таа филијала, јави се на бројот од контакт центарот, 15600 мислам беше, да ти кажат каде да се јавиш за да ти ја пратат кај што сакаш ти да ја подигнеш.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    542
    Пол:
    Женски
    Хелоу, сакам да прашам како е постапката за вадење на кредитна картичка? Ми кажаа дека требало 6 месеци работен стаж. Е сега јас работев 5 месеци на едно место сега веќе 2 на друго, дали така се важи? Пишана сум на 27.000 плата, дали би ми дале? Ми треба да подигнам околу 500-600€ и потоа да ја затворам. Како оди потоа враќањето на пари? Месечно повлекуваат од плата или?
     
  9. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    627
    Пол:
    Машки
    Некој што се разбира во кредити (односно е банкарски службеник) нека ми пише во порака.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.513
    Допаѓања:
    34.311
    Пол:
    Женски
    Ќе ти дадат. Секој месец повлекуваат пари, со траен налог.
     
  11. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bal4

    Bal4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам дебитна картичка MasterCard Debit World од Комерцијална банка. Активиран ми е пакетот за млади без плата до 29 години. Дали може во секој момент да се деактивира пакетот и да не активирам воопшто никаков пакет туку да ми дадат од „најобичните“ дебитни картички а притоа да не се затвори трансакционата сметка т.е дали за оваа трансакциона можат да ми дадат друга картичка? Можеби е глупаво прашањето но не се разбирам од овие работи. :|