1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредитни и дебитни картички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од VACA, 7 октомври 2011.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Ако не знае никој тука, најбрз одговор ќе добиеш од банката.
     
    На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    скоро во секоја банка има месечна провизија за одржување на с-ка во зависност од тарифникот на банката.
    Секоја сума повлечена од кредитна катичка од банкомат или пост терминал безразлка дали се работи за банкомат на банката подлежи на провизија пр.2еур+2%провизија од износот кој го повлекуваш-зборувам за кредитна. Не важи за дебитна ако е од пост терминал или банокомат на банката.

    Ако ви недостигаат некои с-ва барајте детален извод од банката.Банките понекогаш даваат само промет на сметка за период, ако се сомневате за некоја трансакција на определен датум можете за тој ден да си побарате детален извод од с-ка.Ова важи и за Кредитната картичка.Некои банки имаат посебни с-ки за кредитната и за трансакциската односно онаа на која ви се води платата и тие бараат од вас вие да нагласите да се префрлат тие пари на кредитната или на определен датум да имате пари затоа што тие само на тој датум ви ги префрлаат парите.
     
  3. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    357
    Средувам некои документи за моите дома и сега треба да доставам копија од трансакциска сметка на име на баба ми, за колко време ќе можам да ја отворам и да ги доставам потребните документи дали постапката во банка оди брзо или треба да се чека некое време ?? Дали знае некој да ми објасни?
    Или во лп или тука итно ми е. До 4 најкасно 5 треба сите работи да ги доставам .
     
  4. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ми е во соодветна тема прашањево :) вака, сакам да си отворам картичка кај што ке можам да ставам пари, заштедата, бидејќи кога имам дома при рака побрзо ги трошам. Немам картичка од ниедна банка, сега за сега не сум осигурана каде што работам. Па ми треба совет дали можам да си отворам сметка и како оди тоа.
     
  5. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Во било која банка можеш да си отвориш трансакциска сметка и да си ставиш пари. Јас имам на Стопанска банка, некако наједноставна и најсигурна ми е :)
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RainDrop

    RainDrop Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    20
    Како од една (интернет картица за купување) да префрлам пари на друга сметка (двете од стопанска банка) ??
    Имам инсталирано ЦД ама немам уште сфатено како се префрлаат пари. Ги прашав во банка ми рекое може и на шалтер ама тој изгледа беше глуп, пошто фраер се правеше и ми се смееше у фаца.Денес идам на шалтер ми рекоа само преку е-банкинг се префрлаат.

    Ако знае некоја од вас како нека ми објасни, тие упаствата само за инсталација се.
    :)
     
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Одиш до банката, поднесуваш барање за дебитна картичка, ќе пополниш неколку документи за нив, ќе ти дадат и тебе, ќе си ги прочиташ условите, и ќе си ја земеш коа ќе ти речат со пинот и уште некој договор. Ќе ја активираш на банкомат и толку е.

    Јас имам 2 од комерцијална маестро и стопанска мастер, на комерцијална прва година не тече провизија ако е тоа уште така, а потоа да, од стопанска нема провизија барем не на мастер.

    Виза не сакам, само во Македонија ограничува нема простор за отварање девизна сметка.

    А иначе може да се отвори само трансакциска, а картичка да не извадиш. Разликата е во вадењето на парите.
     
  8. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Ако се работи за на две различни сметки во С.Б. најверојатно преку е-банкинг треба да пуштиш налог пп30. Би требало да може и во банка кај тој/таа што работи безготовински плаќања или на шалтер, само со провизија. Доколку префрлаш електронски немаш провизија, бар овде така пишува http://www.stb.com.mk/terminski-plan-tr ... vizii.nspx
     
  9. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    А де да прашам нешто, ако си извадам дебитна карти4ка од комерцијална виза електрон, во маркети се плаќа ли без провизија како оди тоа, знам дека нели ако вадиш пари на банкомат од кб не ти зема провизија, ама за маркетите не ми е јасно.... и друго гледав таму имаше нешто демек карти4ки визеа електрон за студенти и постдипломци тоа како оди?
     
  10. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Обично во маркети и продавници не земаат провизија за плаќање со дебитни картиЧки, без разлика за која банка се работи.
     
  11. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    За колку време ти ја даваат картичката, откако ќе аплицираш?
     
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ако ти е одобрена и све во ред за 10 до 14 дена зависи од која банка е кај некој оди побавно кај некој побрзо ама горе долу тоа е времето
     
  13. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Во Стопанска банка картичката ти ја праќаат на домашна адреса, а пинот ти го даваат во банка откако ќе ти стигне картичката. За другите банки не знам.
     
  14. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Во комерцијална се чека 7 работни денови .
     
  15. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Малце ќе забегам од темата ама не знам кај да прашам..
    Картички за вршење на нарачки од интернет од која банка можам да извадам и дали воопшто можи?
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Важно е да имаш девизна с-ка отворено во дотичната банка и тогаш би требало да можеш да нарачуваш од интеренет.
     
  17. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Сакам да прашам.... Сношти ми пуштија пари на картичка од надвор. Сега..проблемот е што јас незнам дали правилниот број за трансфер го дадов.
    Најдов модел картичка на нет за да покажам...
    Значи во средина на картичката (НЛБ Тутунска имам- дебитна) има број повеќецифрен со набрекнати бројќи испечатен. (јас го дадов тој)[/b (на сликата е маркиран со црвена линија)

    Е сега долу на дното, има уште еден повеќецифрен број (сината линија) и под него пишува Acc No (Account Number) што ме буни... да не случајно тој број требало да го пратам за трансакција на пари.

    Се надевам ќе се најде некој кој ќе може да ми помогне.
     

    Прикачени фајлови:

  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    ^
    За приход од странство се дава бројот на трансакциска сметка т.е тој Acc No што пишува. Тоа погоре се користи кога се плаќа со картичка. Плус мислам дека ќе ти треба уште нешто од Тутунска, свифт, ибан и сл.
    Вака отприлика би требало да изгледа:

    Име Презиме
    Адреса

    IBAN Code: MK000000000000000 - бројот на твојата трансакциска сметка
    Bank name: NLB TUTUNSKA BANKA A.D. SKOPJE
    Bank adress: Vodnjanska br.1
    Country: Makedonija
    SWIFT: TUTNMK22

    И ова се на латиница, нормално.

    Јас секогаш на овој начин примам пари од странство и не сум имала до сега никаков проблем.
    Со тоа што, ако парите ти се од правно лице т.е фирма ќе мора да пополниш една изјава во банка.
    Откако парите ќе ти стасаат на сметка, не можеш да ги видиш на картичката т.е не можеш да ги користиш туку треба да одиш во банка па да им кажеш дека сакаш парите да ти бидат на картичка.
    Ова се е за Тутунска, за другите не знам како е.
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513


    ;(

    Вака, парите ми се пратени од приватно лице од нејзиниот PayPall префрлени на моја картица.
    Значи само трансфер е направен. Сношти јас и ги дадов двата броја, но и таа незнаеше точно, проба и виде дека и на двата броја може да префрли пари па по-логично ни беше на двете да ги пушти на првиот.
    Значи парите се пратени, и доколку не би стигнале кај мене утре незнам каде би отишле, постои ли шанса да се повлечат и слично :doh:
     
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    Уффф... Навистина не знам.
    Претпоставувам дека ако за неколку дена не ги добиеш парите на сметка, личноста што ти ги праќа може да си ги врати назад :worried:
    Иако, се сомневам дека вака ќе успеете. За да ти праќа некој од paypal би требало и ти да имаш paypal account. Ама... те молам ако успеете вака да ги префрлите парите, да ме известиш. Јас мака мачам со ова веќе долго време.