1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредитни и дебитни картички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од VACA, 7 октомври 2011.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Бо ред, ќе те известам штом знам. :)
    Ти благдарам што ми одговори.
     
  2. rihanna-6

    rihanna-6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Некој има вадено интернет картичка. Ако може да ми објасните како оде процесот. И дали при купување на интернет земаат некаква провизија или ако не ја користиш плаќаш камата :)
     
  3. PINAR88

    PINAR88 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Девојки, Ве молам за помош. Денеска ми пуштија пари преку банка, меѓутоа службеничката што ја правела трансакцијата била нова, и го погрешила бројот на сметка, и наместо во ТТК банка ги префрлила парите во Тутунска банка, на лице со истото име и презиме како моето и од истиот град. Лицето што ми ги пушташе парите отиде во банката од каде што се правеше трансакцијата, и службеничката му кажала дека парите се префрлени на друго лице, дека не може ништо да направи, и советот кој го даде беше барајте го лицето низ град, ако сака да ви ги врати парите.Ќе ве молам доколку некој може даа ми помогне, да ме посоветува што да правам, бидејќи не се работи за малку пари! Ви благодарам однапред
     
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Не успеавме... На секое одење во банка по нешто ново ми активираат на картичката, демек заради тоа не можело тра-ла-ла , ама трансферот неможе да се изврши =/

    Незнам дали може да се префрлаат пари од ПејПал на другите oнлајн платежни сервиси?!?! Енибади?
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Како се вика таа картичка што е потребна за да се нарачува преку интернет?
    Нели таа што си ставаш пари на неа колку сакаш и купуваш.
    Имам прашано на друга тема ама пак не ми е јасно :$
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дебитна картичка која има и можност да се користи за плаќање на интернет или посебна картичка која служи за интернет плаќања.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Во план сум да си земам преносен конпјутер и нешто ситно но,доколку знае некоја повеќе како иде тоа на кредит без жиранти и се по ред да ми објасни.
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Бидејќи прв пат ќе вадам картица, малце да ме информирате. Сакам да извадам дебитна картичка од тутунска банка за да порачувам од алиекспрес (виза електрон мислам се вика таа). Дали се плаќа нешто и колку пари треба да ставам на неа кога ќе ја вадам? И потоа во банка да одам кога сакам да ја дополнам? Инаку студент сум и не работам, ако случајно прави разлика.
     
  9. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас имам мастер дебитна од Стопанска, може и во странство да се користи. Исто имам и интернет картичка од Стопанска, колку ти требаат ставаш-трошиш и чиста работа. Немаш ни мала грижа дали ќе ти ја провалат ( многу се плашат затоа што при интернет купување се впишува бројот на картичката и такви работи ) и чиста работа. Искрено и самата бев скептик за тие купувања преку интернет со дебитна а посебно со кредитна картичка, иако светот така функционира, и оваа интернет картичкава ми е одлична.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да, само дебитна. Трошиш толку колку што имаш на сметка.
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Првин требa дa си врaбoтенa и дa земaш плaтa сo некoјa бaнкa сo кoјa сaлoн имa склученo дoгoвoр. Пoтoa aплицирaш вo сaлoн,пoтпoлнувaш oбрaзец и тие прaвaт фoтoкoпијa oд твoјaтa личнa кaртa и дoкументите ги прaќaaт тие нa бaнкaтa, a тебе ти oстaнувa дa чекaш дa ти се јaвaт дa ти кaжaт дaли тие е oдoбрен или не. Акo ти е oдoбрен oдиш вo бaнкa и уплaќaш 1500денaри дoдaтни трoшoци(тoлку е вo тутунскa бaнкa,зa други незнaм) и пoтпишувaш дoкументи се дoгoвaрaте зa месечните рaти кoјa зaвиси oд сумaтa нa кредитoт зa кoј си aплицирaлa.
     
  12. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Ми треба помош во врска со Diners картичката. Не сум сигурна како пресметуваат камата, ако има некој поупатен да ми каже.
     
  13. wanderlust

    wanderlust Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    2.383
    За да ми префрлат пари од странство на картичка каква картичка треба да имам конкретно? како се вика таа?
     
  14. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Девизна сметка односно дебитна картичка :)
     
    На wanderlust му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wanderlust

    wanderlust Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    2.383
    Дали се плаќа нешто да се извадат или бесплатни се?
     
  16. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски

    Ништо не се плаќа, ќе си пополниш апликација и за неколку дена картичката ќе ти биде готова.
     
    На Boka98 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Незнам дали прашањето ми е за во оваа тема,но сепак тука ќе пишам.
    Вака:Ми излезе проблем на работа со апаратчето за картички.Пред некој ден едне клиент плаќаше со дебитна картица сума 10000 денари и трансацијата беше успешна и успешно затворена.Наредниот ден кога пристигнав на рабоота,гледам дека апаратиот пак извадил сметна на која пишува извештај за промет ,дебитни 10000 денари и внимание batch ot не е успешно затворен,обидете се повторно.Денес,истата случка извештај за промет дебитни дебитни 10000 денари и на крај batch ot е затворен.
    Некој економист,вработен во банка,волонтер и слично ако може да ми даде одговор...
     
  18. tami-mk

    tami-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво,пред две недели извадив Виза Класик на Тутунска...прашањето ми е доколку купам нешто што не е на рати, како банката на 15 ти ги повлекува парите,целата сума или повлекува минимален износ од смата околу 0,5 %
     
  19. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Пред скоро време почнав да работам онлајн. Па сега за исплаќање една од опциите е преку ПејПал, а ПејПал знам пред една година мислам беше кога стана достапен и во Македонија. Ме интересира дали било која картичка може да се поврзе со ПејПал или треба некоја одредена? Дали има некој на форумов што поседува картичка поврзана со ПејПал или има било какви информации околу ова. Однапред ви благодарам!
     
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Било која картичка која има чип можеш да ја поврзеш со ПејПал. Проблемот е, колку што мене ме држи меморијава, што ПејПал со наша картичка можеш да го користиш само за купување. Значи не може да ти плаќаат преку него.
    Мој совет ти е да си отвориш Пајонеер картичка. И јас работам онлајн и сите плаќања ми одат преку Пајонеер. Ако ти требаат подетални информации, кажи.