1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крема за околу очи

Дискусија во 'Лице' започната од Vega, 19 јануари 2010.

  1. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Женски и јас ја гледав оваа на Хаушка ама се предомислив бидејќи јас лично после 6 месеци од отварање на органски/природни креми, ако не ми се потрошени ги фрлам и купувам нови. Па не ми се исплаќа да давам толку пари, а знам дека се троши споро бидејќи сега користам на алверде frische крем за околу очи и сум задоволна. Ако може @Biodevojka да каже нешто за оваа моја практика да ги фрлам после 6 месеци кремиве. Може ли да тераат повеќе? Бидејќи од алверде за комбинирана кожа после некое време ми засмрде гадно и ја џитосав:D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас се чудам како може крем да го користиш 6 месеци, кај мене за два месеци е завршен :)
    Секако генерално правило е доколку еден производ смени мирис, боја или пак почне од него да излегува вода не е во ред (ова важи за било кој производ).
     
    На Annath, koritsaki, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka добар е кремот за околу очи? И дали има анти ејџ состојки во него? Ти благодарам.
    20180711_220613.jpg
    20180711_220307.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Девојки помагајте!:(
    Периодов сум преуморна плус стресови.И сега како резултат на тоа си добив гратис ситни брчки под очите.Не можам да се гледам таква.Користам крем на Алверде со камилица и алое вера екстракт за нормална кожа.Ама имам чуство како да не правам доволно за кожата околу очите.:(
    Гледав во ДМ некои креми сите содржат Q10 ило хијалуронска киселина , што мислам дека не е баш најпаметно да ги ставам, со оглед на тоа што сум во рани дваесетти, иако нема наведено старосна граница на кремите.
    Совет некој?
    Какви масла да ставам или витамини да пијам или пак предлог некоја друга крема, освен Алверде...
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.902
    Допаѓања:
    103.033
    Пол:
    Женски

    Би ја тагнала @Biodevojka би можела да ти помогне :) јас сега почнав да ја користам како превенција кремата со гоџи бобинки на Алверде со Q10 и не знам, се уште немам некое мислење. :) Претходно ја користев на Dr.Hauschka кремата во тубичка и ми беше добра ама сега се најдов во ДМ и реков ајде да и дадам шанса и на кремава на Алверде. Јас имам скоро 29 год и од овие 2 креми може таа на Др.Хаушка да биде ок за твојата возраст :wasntme:
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Како поевтина варијанта би ти го препорачала roll on-от на Балеа. Многу сум задоволна од него, втора тубичка веќе трошам. Не е масен, а убаво хидрира.
    Како поскапа варијанта, кремот на Dr. Hauschka.
    Двете креми немаат anti age состојки.
    5E2B724A-3C9D-4A35-A604-09479A1ED34B.jpeg
     
    На Harper, koritsaki, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Добро е што ме тагна, благодарам драга @koritsaki. @Salome сеуште си млада за креми со Q10 и хијалуронска, мислам дека Др. Хаушка е најдобриот избор за тебе, или пак пробај со шеа путер на пример. Одличен е за нега на кожата околу очите/ Пробај го оној на Институт Органика. Поздрав.
     
    На koritsaki и Salome им се допаѓа ова.
  9. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Немам толку пари за крема на др.Хаушка сега, може во Понеделник да идам до ДМ да го побарам рол-онот на Балеа, а шеа путерот, па другарка ми го користи наместо крема, може да побарам од неа малку за проба.
    Ви благодарам на помошта девојки, @koritsaki @Avery @Biodevojka .:)
     
    На Biodevojka, Avery и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Пиши како ќе ти се допадне :)
    Можеш шеата навечер, а рол-онот сабајле да го ставаш, затоа што не е многу масен.
    Инаку, мене подочниците ми се puffy кога ќе станам сабајле, па кремата си ја чувам во фрижидер. Металното топче од рол-онот убаво лади и ми го освежува делот под очите :)
     
    На Salome и sorbet им се допаѓа ова.
  11. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Во последно време очните капаци ми се многу суви и ако ги протријам како ронки кожичка имам. Треба да мачкам некоја крема или како?
     
  12. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Исто и јас бев, ставав два дена масло од кантарион и се среди.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дали ја имаш приметено кремата за околу очи на natura siberica? Погодна ли е за користење за 22годишна возраст?
    Доктор Хаушка моментално не можам да ја купам затоа што многу се потрошив периодов.
    images.jpg
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Женски искуство? Многу го фалат серумов за брчки први и за освежување на кожата?
    h.png
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Дали може декларацоја да ставиш во соодветна тема? Вака не можам ништо да ти кажам оти го немам користено. Поздрав
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Зошто темава не е активна? :tmi:

    Итно ми треба некоја крема за околу очи, користев пред некое време на Биодерма и Биотен но ги баталив бидејќи ме пецкаа и ми правеа црвенило, од очите буквално солзи ми течеа па бидејќи долго време не користев ништо веројатно поради тоа заприметив дека кожата околу очите ми стана многу тенка и нежна :(

    Гуглав малку и ја најдов оваа крема на La Roche содржи ретиноиди и е наменета баш за тенка кожа, дали некој ја користел до сега? Redemic R Eyes се вика.
    jg5evlps_201603082231486300.jpg
    Во главно не сум баш некој фан на овој бренд па не знам дали да ја земам или џабе ќе фрлам пари :?:
    Евентуално некоја друга крема за ваков проблем?
     
  17. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
  18. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Од сите креми што ги пробав, истото ми се случуваше. Пецкање, црвенило, солзење, очи уморни како цел ден до монитор да сум била, ужас! Престанав да користам креми наменети за околу очи, почнав прво со кокосово масло,а сега и маслото од дива роза на Алверде. Ептен ми одговара, ама само навечер го ставам, преку ден ставам од кремот за лице кој го користам. Иако не треба и пишува на кремот дека не треба, ама немам проблеми од него. Последнава недела на исчистено лице ставам прво од тонерот на Хада Лабо, вклучително околу очи, па после нанесувам дневен крем. Задоволна сум, подобро ми е вака, кожата ми е ок, брчки немам, освен кога се смеам.
     
    На sorbet, Sexybaby86 и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.