1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крема за околу очи

Дискусија во 'Лице' започната од Vega, 19 јануари 2010.

  1. Carpisa

    Carpisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! :) Јас сум нова на форумот :$ И веќе сум опседната :rofl: Неможам да се доначитам со денови...
    Инаку имам 23 години и досега не сум користела кремови за лифтинг и против брчки, но како што се ближи мојот 24ти роденден почнав да размислувам за да се почастам со нешто такво, иако сеуште немам некои брчки околу очите, само некои фини линии, онака превентивно :D Го купив Евелине кремчето за околу очи ама не сум нешто фасцинирана... го омекнува пределот како секој друг крем и тоа е тоа... сум користела и од Орифлејм гелче за околу очите ама тоа е само за хидратација а мислам дека сега ми треба и нешто повеќе....

    Имате да ми препорачате нешто како за мојата возраст? :) Цена до 1000 денари...

    Ви благодарам што постоите и мнооогу ве поздравувам :*
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Би сакала некое кремче за очи да ми препорачате само да не е со астрономска цена, ама да си врши работа пошто се повеќе и повеќе ми се познаваат брчките околу очите, па би ви била благодарна ако имате нешто да ми понудите како предлог.
    Имам 25 години и моментално користам крем за околу очи Eco Beauty од Oriflame, и единствена разлика што приметувам откако го користам е што делот околу очите ми е малку од малку посвеж, а брчките си стојат воопшто не помага во тој поглед...
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ја користел некој? Почнаа уште сега на 21г, да ми се забележуваат брчки околу очите, па сакам некоја крема што ќе ја користам само за тој предел.
     
  4. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Јас го користам. Првично ме привлече цената, го користам првото пакување и задоволна сум. Убаво ми го тонира и навлажнува пределот околу очите. Гуглав и на интернет, состојките ми се чинат ок за цената и има доста задоволни корисници.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    Дали ќе може некој да ми препорача крема за околу очи која ја хидрира таа област, но истовремено делува и против подуеноста и темните подочњаци. Јас немам некои страшни подочњаци, но некогаш многу ме нервираат. Повеќе ми се големи (површински) отколку темни, ако ме сфаќате :) Долго време размислувам и читам за креми наменети за оваа работа, но никако неможам да се одлучам. Исто така буџетот не ми е нешто преголем, до кај 300-400 денари ако се наоѓа некоја солидна крема ќе бидам задоволна.
     
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Јас немам подочнјаци или темни кругови, така да не можам со сигурност да ти кажам, ама имам крем гел за околу очи од Орифлејм. Розево мало паковање е и на него пишува Pure nature. Го користам бидејќи преку ден, постојано имам маскара, моливче, туш и сенка. Навечер знаат очите да ме болат и кога го ставам гелот одма чувствувам освежување. Околу 120 денари е.
     
    На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    ^^ искрено не би нарачувала од орифлејм или од авон, бидејќи конкретно од орифлејм немам од кого да нарачам, а и не ми се чека нешто премногу. Фала инаку за одговорот, ќе го имам на ум и овој крем.
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    На Балеа или Алверде многу ја фалеа на форумов, неможам да се сетам точно за која крема стануваше збор зошто лично ја немам користено. Цената сигурно и е околу 300 денари. Разлистај ја темава сигурно пишува. :)
     
    На cocopuff му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    На Алверде не би ти препорачала.За кратко врмеме и се смени составот.Буквално како да се оддели вода од кремата и доби некој чуден мирис.Датумот на траење беше во ред.
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    @lunicka затоа што е природна козметика затоа се случува тоа. Мене ми се случува тоа скоро со сите креми од органско потекло, се менува структурата и мирисот станува малку лош, бидејќи немаат парабени (конзерванси), немај гајле можеш да си ја користиш штом датумот е во ред. Пробај промучкај ја тубичката пред да нанесеш за да се соединат смесите. :)
     
  11. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Да?Ама мојата заврши во канта.:headbang:
     
  12. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    По неколку месеци користење имам само пофални зборови. На почетокот не приметував разлика но со текот на времето кожата станува тонирана и мазна. Дефинитивно повторно би ја купила.
     
    На senza.parole, Giovanna, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Од каде ја зема и колку пари?
    И за што е за измазнување ситни брчки? ... или само помага за хидратација и освежување?
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ја има ли кремава кај нас ?! Јас ја немам приметено.
     
  15. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    @rainbowec и @Mishela Ја купив на акција од Zegin по препорака на апотекарката, а ја има и во поголемите маркети. Ја имам видено во маркетот TUS и е некаде околу 250-300 ден.
    Наменета е за почетна нега на кожата околу очите, значи не за кожа на која веќе има забележителни бори. Хидратизира и кожата станува гипка и тонирана. Дури и малите линии при смеење не ми се забележителни како порано.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Ги прочитав сите разговори во темава и решив и јас да пишам.
    Имам 25 години и имам сува кожа поготово кај очите, и поради тоа ми се појавуваат брчки и барут сув е тој дел секогаш.
    Не сум користела ништо посебно до пред една недела. По препорака на другарка си купив кокосово масло. Читав, а и гледав на youtube се за кокосовото масло дека е за против брчки за против акни за сува кожа било преубаво, за коса... Совршенство!!!
    Кога ставам околу очите, имам реакција на очите - чувство како да ми се сушат, малку како матно да гледам, и не ми солзат... незнам многу чудно... Дали тоа значи дека не е добро да се става маслото околу очи дали може да ми ги оштети очите? Но баш читав дека го ставаат особено на очите против брчки. Збунета сум...
    И уште едно прашање... :)
    Што користите околу очите пред да ставите пудра? Обичен крем за лице или од овие што се посебни само за околу очите?
    Збрка сум искрено ве молам пишете ми :)
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Кај кремите за лице обично си пишува на декларацијата да се избегнува пределот околу очите, па јас во таа област си ставам по малку од кремата за околу очи пред да нанесам коректор и пудра. Меѓутоа, користам крема која само ја освежува околуочната област, се` уште кај мене не гледам потреба од некоја против брчки.

    Мој совет ти е да си најдеш некоја добра навлажнувачка крема против брчки и да нанесуваш од неа, штом ти се појавува таква реакција од кокосовото масло - батали го или барем избегнувај да го користиш како околуочна крема.
    Поевтини креми за околу очи се оние на Балеа, но навистина не знам колку би биле ефикасни за сувата кожа.
    Јас би ти ја препорачала кремата за таа област на Нивеа, мислам дека е околу 350 денари и баш е наменета за почетни брчки и интензивна хидратација. Мислам дека постои голема можност да ти одговара, навистина има убава структура, барем колку што приметив.
     
    На Х а ј д и му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    caviar.jpg
    Дали овој гел за околу очи е и за помлада кожа?:)
    Ме интересира затоа што го порачав на акција кога беше намален за НГ, но не сум ставала од него до сега затоа што не знаев за која возраст е наменет, иако во каталогот не пишува па малку ме буни.
    Инаку јас сега користам еден од Балеа
    bild-balea-aqua-augen-creme-gel-data.png
     
  19. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мишела фала најмногу за советот. Сега баш се вратив од COSMO. Ги гледав тие од Clinique за околу очи и за против брчки бидејќи ги фалеа многу,ми даде продавачката тестер ќе пробам ако ми одговара. Ама би сакала да почнам со поефтино.

    Ќе те послушам и ќе си ја земам таа на Нивеа. Само да те прашам дали е тешка крема? Неможам да поднесам тешки креми на лице и околу очи, чувство како да не ми дише кожата, катастрофа.

    Инаку си ја зедов дневната крема од L'oreal Triple Action, и се намачкав баш сега првпат и како струганици ми се прават на лицето кога ќе поминам со прстот. А претходно супер го исчистив лицето.

    Што е причинава дали некој знае да ми каже? Не ми одговара кремата или што е? А баш е за сува и осетлива кожа ептен ја фалат.
     
  20. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Саломе дали си задоволна од гелот од Балеа?
    И што е разликата помеѓу гел и крем за околу очи?
    :)