1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крема за околу очи

Дискусија во 'Лице' започната од Vega, 19 јануари 2010.

  1. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    ^^
    Задоволна сум од кремот на Балеа, на кој иако пишува Augen creme-gel, смесата(хмм, не знаев како поубаво да се изразам:^)) внатре е како полесна хидратантна крема.Значи не е проѕирна како обично геловите што се, туку е бела, баш како крема.
    Инаку е од линијата Balea Aqua од која го користам и серумот за лице.Кремата за околу очи е добра за млада кожа, чисто онака да ти го освежи пределот околу очите, но не очекувај уау ефект дека ќе ти ги измазни ситните брчки, ако ги имаш нели нормално.Повеќе е наменета да обезбедува влажност околу очите, со редовно користење после одреден период може да се забележи ефект.Малку од малку и ги осветлува подочњаците и ги намалува, барем што сум забележала кај мене.:D
    Сепак мислам дека повеќе е наменета за нормална кожа во тој предел, отколку за дехидрирана и премногу темни подочњаци.Од мене има оцена 4/5.
     
    На Х а ј д и му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот :D јас имам многу сува кожа па планирам да ја земам таа на Нивеа.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Јас го користам гелот од Авон,за секоја возрасна група е.Добар е,се става навечер пред да си легнеш,морам да признаам дека не ставам редовно,пуста мрза,но кога ќе ставам осеќам затегнување околу очите.:)
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    @Shortie Ти благодарам на одговорот.Примамливо ми изгледаше морам да признаам, посебно дека е со црн кавијар некако ми изгледаше луксузно:DНо се плашев да не е за повозрасна таргет група и да не си направам некој проблем.Но бидејки ми даде зелено светло ќе ја пробам да не стои така.
     
  5. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Да да немај гајле слободно користи си го.
    Инаку и јас се залетувам прво по пакувањето,си викаш црн кавијар,па кога Боже ќе го има тоа на моите очи ако не сега хахахха:D
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    И Клиник имаат одлични креми ако случајно се предомислиш, ама да, доста се поскапи.

    Нивеата ја истиснaв само на прсти зашто многу ме интересираше каква е, не сум ја користела, но доколку ми се појави потреба и јас би почнала со неа - баш ми се допадна каква е.
    Многу лесна ми изгледаше формулата, не остава масни траги на кожата, брзо се впива и остава пријатно чувство. Не ми изгледаше како да затега, што било случај со некои креми, а нешто што најмногу ме нервира е затегната кожа околу очи која дава нелагодно чувство како да ќе распука во секој момент.
    Пријатна е, се надевам дека ќе имаш резултати ако се одлучиш за неа, јас се изначитав пофалби и се надевам дека не се бадијала.
     
    На Х а ј д и му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Кога сме веќе кај кремите од Клиник, која е подобра варијанта обичната All about eyes или серумот со рол-он од истата линија? За rich варијантата знам дека е погуста и потешко се впива, па не би ја земала, ама за овие другиве баш се двоумам.
    На овие мислам
    [​IMG] [​IMG]
     
    На Х а ј д и му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Fala Mishela. i jas citav pofalbi za Nivea za okolu oci. Najverojatno ke ja kupam. A za l'oreal kremata super mi reagira licevo eptem mi stana meko i vlaznicko milina lesnotija osekam ne e veke zategnato.

    Inaku Giovanna snoshti prvpat staviv okolu oci od testerceto od kremot. A prodavackata mi rece deka Rol on bil najdobar i epten mi go ispofali. I koga e serum plus - se razbira deka e mnogu poubav. I jas se mislev na istoto bash i citav mnogu za clinique pa koga ke mozam da si priushtam definitivno ke si go kupam serumot.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    А бе по логика е така, ама не секогаш се логични работиве :D Мислев да не ги користел некој случајно, па да знае да каже од лично искуство.
    Фала во секој случај, така и си мислев :)
     
    На Х а ј д и му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    За ролонот не знам, го немам користено, ама ако се прашувам јас, меѓу All Аbout Eyes обичната и Rich, моја препорака е дефинитивно Rich. Помрсна е, да, ама не до толку да не се впива. Мене многу подобро ми ја влажнеше областа околу очите и со неа забележав редуцирање на ситните линии, додека со обичната не забележав такво нешто, туку само ми ја измазни и освежи областа околу очите. Поготово па сега за овој временски период, мислам дека Rich ти е подобар избор, барем според мене, особено ако кожата ти е сува. Мојата е мрсна, и Rich ja користев пролет-лето па пак ми беше екстра супер. Баш последен пат кога ја земав обичната All Аbout Eyes, продавачката ми рече дека Rich e подобра, ама сакав да ја пробам и оваа, чисто од љубопитност.

    Серумов, како што реков, го немам пробано, ама ми делува како и тој да е со полесна структура. Ама па, од друга страна, серум е, што по некое правило би значело дека е поконцентриран. Не знам, искрено јас би одела со Rich, но сепак одлуката е твоја, се' зависи од тоа колку ти пречи малку помрсна крема, што пак ќе потврдам дека не е толку мрсна колку концентрирана. Некако, кога ќе ја нанесам знам дека делува, додека другава се упива инстант и како ништо да не си ставил. На почеток и јас бев скептик зошто ми се виде бајаги мрсна, ама како ја користиш ќе видиш дека всушност брзо се упива и дека навистина има ефект. И доволна ти е најмала количина на свет, така што ќе ти трае доста време.

    И ако купуваш Клиник, оди во Космо Зебра, таму се некако постручни и знаат подобро да ти препорачаат и да те насочат во изборот :)
     
    На mims-89, Giovanna и Waka-waka им се допаѓа ова.
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Истото го имам, добро е ама темните кругови не може засекогаш да ги исчезне. Сум барала други креми ама сите се за против брчки. Ова од Орифлејм најсоодветно за годините, ама па на што личи ова 20 години а темни кругови до нос ... :(
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Читајќи ги вашиве мислења и барајќи нешто не толку за темни кругови, повеќе за хидрираност, превенција од први брчки и измазнување на ситни генерално од мимики, ја земав кремата за околу очи на Нивеа со масло од семка од грозје бидејќи и онака веќе ги користам дневната и ноќната од таа колекција. Се надевам ќе биде ок :) не ми се допадна што не пишува колкав СПФ има...

    [​IMG]
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Која цена е ќе може ли да ми кажеш? Благодарам... :)
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Генерално имам проблем со кремите што се наменети за делот околу очите. Сите што сум ги пробала, поскапи, поевтини - сите ми прават проблеми, пецкање, солзење и брз замор на очите. Па не користам никаков крем или гел или серум за околу очи. Од кремите за лице се мачкам на делот околу очите, не ми прават никакви проблеми. Најчесто ставам помрсен крем, тој од невен што го ставам на цело лице или бебешко масло (ептен ретко), ама фала му на Бога, немам никакви изразени промени околу очите со оглед на годините. Не е дека немам брчки, имам, ама не се многу изразени. Сметам дека генетиката е заслужна за тоа. Кога бев во Yves Rocher да купувам нешто, ги видов и кремите за околу очи, ама пак не купив, оти смачено ми е од давање пари за нешто што не ми одговара, не ми се ризикува. Сега сакам да пробам од овие на Dr. Scheller... ама пак се двоумам...
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Колку се на Др Шелер? Ова ми фаќа око Dr. Sheller Bio-Hyaluron & Amla Oil
    First Wrinkles Reducing Eye Care.

    Инаку и јас пу пу немам сеуште никакви брчки, имам многу плитки линии од мимики, но искрено јас ептен внимавам и на тоа, па се тренирам веќе една година да не подигам чело, и да внимавам да не се кезам :) знам дека звучи смешно, но ова го добив како совет од една повозрасна жена која има навистина кристално лице. Инаку дома имам и арган масло, бадемово масло, а сакам да си земам и кокосово. Многу често додавам и од маслава над ноќна крема. И вит Ц ампули земав скоро, па знам по некоја капка да капнам на прст па на лице.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Немам поим колку се, ама затоа и се двоумам, оти не знам дали ќе ми се погоди.
    Убаво ме потсети, треба да си земам арганово масло, ќе ми се најде, другиве ги имам дома. Од која фирма користиш арганово масло? Знам дека имаше во ДМ, го гледав, ама не ми текнува од која фирма беше.
     
  17. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас имам аргабета масло на Диксон (првенствено за коса), но штом е арган масло, јас го ставам и на кожа, одлично ми е!

    [​IMG]

    Ако имаш препорака за некое друго добредојдена ми е :) Ова масло го купив првенствено за косата, ама чим го имам дома, решив и на лице да си ставам, мене ми е одлично...
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @girl1985 @Annath кремата од доктор Шелер е отприлика околу 780-850 денари. Барем околу таа цена ја имав купено во Космо, меѓутоа тоа беше пред околу година, можеби и повеќе.
    Само можам да ви кажам дека не дава некои толку wow ефекти, мислам дека има многу подобри креми од неа. Впрочем затоа и не ја купив по втор пат.

    @Salome кремата од Авон со кавијар не е за помлада кожа. Пишува во каталогот дека делува против стареењето на кожата. Јас не би ја користела да сум на твое место, кај мене мајка ми ја користи, јас до сега не сум се осудила да ја пробам.
     
    На mims-89, Salome, girl1985 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    @girl1985, кремите за очи обично не содржат СПФ, тие состојки ги надразнуваат очите.

    Инаку, ја користам оваа, и презадоволна сум.

    [​IMG]
    Не е против брчки, повеќе е хидрирачка и заштитувачка. Јас имам суви делови на капаците, плус многу ми отекуваат. Секоја крема што ќе ја ставев околу очи ми ја надразнуваше и вцрвенуваше кожата. Оваа супер ми се покажа, пренежна е и веќе не ја менувам. :)

    A од Балеа (плава тубичка) ми се појави најгадната реакција досега.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @LivingGlam која цена е оваа, претпоставувам 1000-1500 максимум?

    Јас гледам и едни француски органски креми, нови се во Зегин, еве оваа е за околу очи http://www.fleurancenature.com/eye-contour-care.html цената во актуелниот каталог е 999денари, претходниот месец чинам дека беше поевтина. Да не ја има пробано некоја од вас?[​IMG]
     
    На Annath и girl1985 им се допаѓа ова.