Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кременадли

Дискусија во 'Рецепти' започната од Vetruska, 14 март 2013.

 1. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Дали имате некој друг начин за спремање на кременадли?

  Јас на пример вака ги сакам:

  Ги мијам и посолувам со вегета, ги редам во тавче, помеѓу нив ставам ситно сецкан праз и го заливам сето тоа со томатело. На крај додавам многу бибер и ставам да се пече отприлика саат и нешто во рерна на 220. Неколку пати ги превртувам кременадлите за да се подзапечат од двете страни.
   
 2. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Можеш и да ги пржиш ама јас ги правам вака ( и многу се вкусни):
  Малку ќе ги издринстам и ќе гинаредам во тавче ќе ставам малку вода, малку зејтих, вегета и сол...додека се во рерна ќе направам сос за да има ставам одозгора: Малку павлака за готвење (а можеш и кисело млеко) и пречурки кога ќе бидат кремендалите при крај им го ставам сосот и ги оставам уште 10мин во рерна и ние ги обожаваме многу ни се вкусни ;)
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.835
  Пол:
  Женски
  Кременадлите прво ги чукам со чукче за да ги истенчам, ги премачкувам со сенф и вегета, отставам околу 15 мин.
  Во тава редам сецкани компири посолени со вегета и зејтин, убаво измешани.
  Ги редам кременадлите и одозгора пак ставам компири. Налевам бело вино и малку водичка, покривам со ал. фолија и на 250 степени печам еден час.
  Потоа ја вадам фолијата и печам додека се испечат комприте и месото, во меѓувреме и ги превртувам кременадлите од двете страни да се испечат убаво.

  Или редам само кременадли премачкани со сенф и вегета, налеани со вино и вода и пак истата постапка со ал. фолија.

  Има и на Маги во релна една кесичка за кременадли со компири и ако го брзам ручекот (готово е за 1 ч.) тогаш така ги спремам. :)
   
  На baby-star, Vetruska и danichap им се допаѓа ова.
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Убави идеи ми дадовте, обавезно ќе пробам следниот пат кога ќе правам :)