1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кремирање

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од the.one, 17 март 2014.

  1. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.397
    Пол:
    Машки
    Значи целата твоја дискусија се сведува на попови-лопови... Ништо друго. Секако дека и поповите се луѓе и ќе најдеш и меѓу нив секакви, ама Бог не е секаков... Него не можеме да Го излажеме. Попот можеби и ќе го поткупиме, ама Бога не!
    Уште само ова ќе ти кажам за земајта на прадедо ми, тоа беше аналогија со тоа дека се одзема многу (не)обработливо земјиште за да се шират гробиштата.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Madonna7

    Madonna7 Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Јас само ќе го кажам случајот со еден мој роднина.
    Значи човекот на свои 70 години беше кремиран (во Белград живееше и таму е кремиран)по сопствена волја и тестамент кој го имал одамна оставено.
    Значи,не чекавме(некој пиша предходно дека не се вклучувале печките за едно тело),(незнам како го замислува членот тоа дека не се кремира едно тело,групно да не?)кремирањето беше изведено утредента после умирањето.
    Е сега,кога почина човекот ,членовите на потесното семејство повикаа служба која се грижи за тоалетата(капење,бричење,облекување на умрениот)а потоа дојде и поп кој го опеа телото.
    После попот дојде друга служба која се занимава со транспорт на умрениот до капелата.Значи умрениот не беше оставен да ноќева во својот дом.
    Утредента,отидовме сите во капелата(напоменувам дека се беше организирано од страна на служби,од цвеќе,читуљи и сл)сандакот отворен,покојникот си лежи....неколку роднини-пријатели одржаа говор ,а потоа со стоење го испративме ковчегот со телото на кремирање.Толку беше.
    Урната со пепелта ја однесовме на гробишта(има како парцела со насадени цвеќиња специјално за расипување на пепелта од кремираниот),сива пепел и неколку како пез бонбони големина парчиња остатоци.Сопругата на починатиот ја расипа пепелта во цвеќето и толку....
     
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.397
    Пол:
    Машки
    Значи попот прочитал само трисагија, а не опело. Зашто можеби не ни знаел дека покојникот ќе биде кремиран... Инаку кремирањето во Белград најчесто е групно. Оти температурата за да изгори телото и коските мора да биде висока.
     
  4. Madonna7

    Madonna7 Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Не знам што читал попот,важно желбата на покојникот беше испочитувана.
     
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Индивидуално е кремирањето. Температурата на тие печки е висока и за едно и за не знам колку тела, за тоа се правени. Што се телава, дрва? Па стави повеќе да се згрее побрзо. |(
    Да, постои групно кремирање, за животни, но и за нив постојат крематориуми кои индивидуално кремираат. Јас моите миленици ги кремирам индивидуално. Групно кремираат за тие што не ја сакаат пепелта назад, со тоа и ова кремирање е поевтино, оти тоа спремање на пепелта, тука е скапиот и подолгиот процес откако изгори телото(кој го интересира нека дознава кој е процесот).
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Личен избор е на секој дали ќе биде погребан или кремиран.И во двата случаи телото исчезнува,а останува само духот.Јас сум против кремирање.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Јас сум против кремирање. Се ежам од самата помисла на тоа.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Јас сум за кремирање. И кога би бирала дали да ме кремираат или да ме стават 2 метри под земја би одбрала кремирање. Пред се бидејќи патам од тафофобија а друго нема да создавам непотребен трошок за погреби и слично.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Најубаво - балсамирање.
     
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Туршија.
     
    На Dayandnight му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    (y) за кремирање!:D
    Не би сакала да се затекнам во ваква ситуација.:( :rofl:
    [​IMG]
     
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    И јас сум за кремирање, не би сакала да гнијам под земја и да ме јадат црви.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dayandnight

    Dayandnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    Definitivno kremiranje,v zemja mi e uzasno:rofl:Ne deka ke znam kaj sum ama moj izbor poarno neka me rasfrlat nasekade otkolku bljak zemja
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Спрема учењето на мојата верска припадност, не сум за кремирање. Не ми е грижа за гробот во каква состојба ќе биде, само да имам обележано место.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.