Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

 1. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.013
  Абе не користеле порано спф затоа сите се со флеки по лицето, некои и со маргарин се мачкаа за да се исончаат па пораснавме сфативме дека е погрешно.
  Пред една недела искочив да пешачам, се намачкав спф 50 на лицето и вратот ама не сум ставила убаво околу маицата на градниот кош. Еве ме сега со "огрлица" исончана.
  Ако не ви е јасно колку е јако и штетно сонцето, подобро да се спречи отколку да се лечи.

  Можеби е тренд или просто ни станаа подостапни кремите за лице со солиден спф фактор.
   
  На dayla, princess5, Elena69221 и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.065
  Допаѓања:
  8.708
  Пол:
  Женски
  Планирам да земам еуцерин/биодерма, да инвестирам појако годинава... претходната година мустела користев, иако се согласувам дека добро е дури и во зима да користам и да ми е навика ама ете.
  Предлог некоја?
   
 3. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  9.085
  Пол:
  Женски
  20200515_104048.jpg
  Го купив овој, на кожата брзо и лесно се размачкува и веднаш се впива а на допир се чувствува леплив слој на лицето. Имам сува/нормална кожа и никогаш не ми се случило лицето да ми изгледа мрсно и да ми свети а при користење на овој spf баш такво искуство имам. Претходно не сум користела друга крема, малце нова сум во овие skincare рутини па не би можела да споредам. Не знам дали така "треба" да светнува лицето од овие креми?
   
  На Unicornus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.221
  Допаѓања:
  69.853
  Пол:
  Женски
  До сега ја користев кремата за лице со спф на Apivita suncare spf 50 и ми беше одлична , сега ме заинтересира оваа на Eucerin што ја спомнувате погоре , па баш ја порачав , чекам да ми стигне да ја пробам :)
   
 5. Lovelynne

  Lovelynne Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2020
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  И јас го имам sundance флуидот (зелениот) и не го ставам на лице веќе пошто премногу ми ја мрсеше кожата и лицето никогаш толку не ми светело. За да не заврши во канта ќе го мачкам по телото барем.
  Мислам дека не треба да светнува така лицето. Пробај некоја друга крема па види што ќе ти одговара повеќе.
   
  На dayla и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
 6. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.767
  Пол:
  Женски
  Ја земав и јас кремава, ме привлече тоа што пишува дека е за оние алергични од сонце. Мене алегија најмногу ми се манифестира на долниот дел на вратот и рацете. На почеток вака, во пролет кога првично сум изложена на сонце, не можам да излезам од дома без да сум скроз покриена на тие делови и плус со СПФ 50. Вчера и завчера ја тестирав кремава, излезена по кратки, секако со премачкување на саат ипол повторно и супер ми се покажа. Нема црвенила, нема чешање - топ. (y)

  Е сега за на лице не знам како е, за тоа ги користам наизменично Bioderma Photodrem SPF 50+ со dry touch и тонираната крема на Heliocare со 90 фактор. Биодерма ми е веќе проверена неколку лета уназад, супер е што не остава мрсничок финиш и многу лесна конзистенција има, буквално како водичка. Оваа од хелио пред месец ја земав, најмногу ме привлече тоа дека е со 90 фактор, нешто што немам досега сретнато. Сега за сега не сум забележала да ме исфрли, иако е доста помрсничка.
   
  На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lovelynne

  Lovelynne Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2020
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Дали некој ја користел кремава? На акција е во зегин.
  6.jpg
   
  На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  5.941
  И јас се мислев. Ама со мојата комбинирана и чувствителна кожа, подобро не. Штом тебе ти е мрсен со сува кожа и светнуваш.
  Што мислите за Eucerin Face Sun Fluid 50? Пишува за нормална кожа и дека матира. Има добри коментари.
   
  На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 9. scorpias

  scorpias Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2014
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  3.345
  Пол:
  Женски
  Ја користев на frezyderm sun screen velvet 50ка, ама многу брзо ми светнуваше, ми го мрсеше лицето. Сега ја земав eucerin oil control 50ка, лесно се впива и што ми е најважно не ме мрси дополнително, имам комбинирана кожа и супер ми се покажа кремата за сега. Наредна сакам bioderma hydrabio perfecteur да ја пробам :)
   
  На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.065
  Допаѓања:
  8.708
  Пол:
  Женски
  Eucerin oil control 50ка ја земав, добра е, не мрси дополнително. Ќе видиме навака.
  Инаку денес е прежешко и излегов без фактор за да купам крема, а кожата ми се направи црвена ептен. Носете креми за да не шетате како домати. :lol:
   
  На Tanjamm и koritsaki им се допаѓа ова.
 11. Unicornus

  Unicornus Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2019
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  1.007
  Пол:
  Женски
  20200515_120534.jpg
  И јас го купив овој, дефинитвно најлошо нешто што сум ставила на лице. Кога го мачкав не ми изгледаше толку мрсно, дури имаше интензивен мирис на алкохол, но потоа стана ужасно лепливо и мрсно. Лицето ми светеше како да сум се мачкала со зејтин, со таа разлика што зејтинот немаше да лепи така. Ќе го искористам за на одмор за нозе, ако не ќе заврши во канта (facepalm)
   
  На dayla, beautys20, Hellobeautiful и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  9.085
  Пол:
  Женски
  Сува кожа имаш? Имаш користено друга крема? Јас сакам нова да купам затоа што со оваа не планирам пак да излезам надвор.
   
  На Unicornus му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Unicornus

  Unicornus Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2019
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  1.007
  Пол:
  Женски
  Имам комбинирана кожа во зима, но во лето ми е мрсна. Овој го земав по препораки тука на форумот и на инстаграм, но планирам да го купам тој на Eucerin затоа што почнав со третмани со киселини. Не искачам многу преку ден, посебно сега со ситуацијава скоро ич, ама морам да набавам квалитетна крема, некоја што се впива, не лепи и ќе можам да ја толерирам на лице.
   
  На Glossy-girl и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
 14. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  19.127
  Пол:
  Женски
  Јас го купив денес ама за на деколте и за на раце. Искористи го така.
   
 15. Unicornus

  Unicornus Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2019
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  1.007
  Пол:
  Женски
  Ми се прават акни кога ќе ставам мрсна крема на деколте, воопшто не ми одговара на мој тип кожа.
   
 16. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  19.127
  Пол:
  Женски
  Тогаш на нозе само.
  Инаку баш ме интересираше мене каков ќе ми е на лице, го пробав сега и не ми остана ништо мрсно на лицето, ниту лепливо. Ама јас имам нормална накај сува кожа, најверојатно на твојот тип не одговара.
   
  На Unicornus му/ѝ се допаѓа ова.
 17. beautys20

  beautys20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2018
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  3.735
  Пол:
  Женски
  И мене многу ми ја мрси кожата , јас мислев дека е до мојата кожа бидејќи е комбинирана кон масна ..
   
  На Unicornus му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PoisonIvyFatale

  PoisonIvyFatale Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки
  Може да ми препорачале добра спф 50 крема за лице , но да е до 300-400 денари? ❤
   
 19. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  5.941
  Денес ја земав на Eucerin oil control 50, ќе видиме како ќе се покаже. И на попуст ја начекав, 797 денари.
  Се мислев, читав, Heliocare ја немаат во Еурофарм во Штип.
  Аптекарката ми ја предложи и на Frezyderm, сепак оваа.
   
 20. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Sundance Sensitive, 199 денари :)
  Ако те интересира повеќе, денес направив пост на инстаграм за него. @skin.aficionado :)
   
  На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.