Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

 1. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  778
  Девојки која крема за лице со спф 50 ја препорачувате од Еуцерин освен Oil control? Да биде погодна и како подлога за пудра. Јас се мислам за оваа ама не би било лошо да имам уште некој избор. Битно ми е да не го мрси лицето
   
 2. inception

  inception Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Ја пробал некој кремава? Дали одговара на комбинирана кожа?
  LBC-CDF_Bioderma-Photoderm-SPOT-AGE_600-x-600-px.jpg
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.217
  Допаѓања:
  69.797
  Пол:
  Женски
  Ја користам 3 дена по ред оваа крема на Еуцерин оил контрол 50 и добра е , не е мат ама не ми се масти толку лицето од неа.
  [​IMG]
  Нешто повеќе сепак ми се допаѓаат кремите на La roche posay поточно оваа
  [​IMG]
  i na Apivita

  [​IMG]
  Ми се допаѓа сепак оној `сув` допир на лицето летно време :)
   
 4. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Дали ја има кај нас и некоја што ја пробала?
  ziaja-med-matifying-and-protection-face-cream-spf-50-50ml.jpg
   
 5. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Не сум ја пробала лично, ама како што гледам многу лош состав има. Еден куп тригери на фунгални акни, силикони, парабени, алергени и комедогени супстанци... :|
   
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Ау ништо тогаш. А јас па гледав на cos dna и беше ок. :( Плус линијата мед мислев дека е подобра.
   
 7. beautys20

  beautys20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2018
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  3.735
  Пол:
  Женски
  Мене овој флуид ми е многу погоден за мојата комбинирана кожа, не ми создава акни и иритации , не остава бело , брзо се впива и одлична ми е за под пудра . За таа цена е солидна 8DC95FB2-2C0F-4035-864C-2427B11FAEBA.jpeg
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. inception

  inception Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Што се подразбира под флуид? Дека е за мрсна кожа?
   
 9. M_a_Y_a

  M_a_Y_a Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2019
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  So kakvi filtri e

  Dali nekoj ja ima koristeno kremava I iskustva
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена од модератор: 24 мај 2020
 10. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  13.976
  Пол:
  Женски
  Ја користев СПФ на Каротен подогло време, 50 фактор, ама воопшто не ми се допадна. Штити, но многу тешка ми доаѓа, лицето го чуствувам лепливо и мрсно, кожата како да не диша, кејк ефект.
  Можеби беше поради целата физичка активност, но сепак не би ја купила повторно. Да ја дотрошам и најверојатно ќе ја пробам кремата на Еуцерин следно.

  [​IMG]
   
 11. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Во кој ДМ го има флуидот Sun dance 50 што го има поназад?
   
 12. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.636
  Пол:
  Женски
  Да, за комбинирана е наменета. Скапа, мало паковање ама единствема против хиперпигментација.
   
  На inception му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.519
  Допаѓања:
  18.214
  Пол:
  Женски
   
 14. kostovaivana

  kostovaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Девојки, ве молам препорачајте ми минерална крема со заштитен фактор од минимун SPF 30, за комбинирана кожа која не остава мрсен сјај на лицето, што може да се купи кај нас во Македонија. Значи нешто со цинк оксид и титаниум диоксид како активни состојки. Колку што гледам кај нас сите креми со фактор се со хемиска заштита. Никаде не можам да најдам минерална. Фала ви многу.
   
 15. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Активен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Една недела ја користам кремата со заштитен фактор на Eucerin oli control 50% и сум задоволна, ако ја нанесам на сабјле крај 10-11 часот, попладнето знае малку да ми се измасти лицетон, но мислам дека е нормално. Воопшто не се познава дека имам фактор на мене, има многу лесна структура, најважно е дека е медицинска крема.
   
 16. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  2.262
  Пол:
  Женски
  Минерална освен еко козметикс друга нема да најдеш,ама таа има многу масла во неа незнам колку е добра за комбинирана/ масна кожа.
   
  На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Мене ме исфрли,не е за мрсно лице
   
  На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sexychica

  Sexychica Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  51
  Јас оваа ја користев минатата година и не сум задоволна,, имам нормално лице, по некогаш суво, но кремава има лош вештачки мирис некако и баш се осеќа на кожата... па плус кога ќе те лупне сонцено у јули у град.. ужасии невидени, и пудра и се ти се растопува од кремава што поти.. а најчудно од се е што при аплицирање се впива одлично.. потоа доаѓа маката

  Ве молам препорачајте некоја лесна со спф 50? Да е ок за под пудра и најбитно нели да не поти
   

  Прикачени фајлови:

 19. soffce

  soffce Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  доста ја фалат хелиокер и еуцерин оил контрол :)
   
  На Sexychica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.217
  Допаѓања:
  69.797
  Пол:
  Женски

  La roche posay anthelios xl spf 50
   
  На Sexychica му/ѝ се допаѓа ова.