1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Побарај ја во аптеки во Мкд,би требало да ја има.
     
  3. lttlbtch

    lttlbtch Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Каде можам да ја најдам кремава?
     
  4. Бисерка-С

    Бисерка-С Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
  5. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Двата брендови сум ги видела во Зегин.
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Најјак фактор е 50 или има и појак? Сретнав овде во темата мислам и фактор 90 дека имало.
     
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    За тело сум видела дека има и фактор 100 (од Doctor's), а за лице и јас тука видов првпат фактор 90.

    Се надевам дека нема да ти смета што ќе го напишам ова, ама се сеќавам дека праша еднаш дали навистина кожата ќе е поубава по долготрајна употреба на СПФ крема, па претпоставувам бараш највисок фактор поради таа причина.

    Би ти го рекла следново:

    СПФ е мерка за тоа колкав процент од UVB сончевите зраци ги блокира кремата, односно колку те штити кремата од горење на кожата. Кога се работи за стареење на кожата, тебе ти е важно дали кремата дополнително штити од UVA зраците.

    Мислам дека штом секаде се препорачува минимум фактор 30, доволно заштита ѝ дава на кожата (од UVB зраците). Според мене, СПФ 50 е сосема доволно ако сакаш максимум заштита, и така и овие креми се поретки во споредба од оние со СПФ 30, а камоли кремите над СПФ 50. Разликата меѓу СПФ 50 и СПФ > 50 е многу мала. Поважно е количински колку ставаш на лицето и колку често го нанесуваш (пример, ако се потиш многу или подолго време си изложена на сонце тој ден, треба почесто да ја нанесуваш кремата, не само еднаш во денот).

    Еве ти еден графикон за тоа колкав процент од сончевите зраци ги блокира секој СПФ:
    image[1].jpg
    Го нема на графикон, ама СПФ 100 блокира 99% од UVB сончевите зраци.
    Еве ти ако сакаш да прочиташ и нешто повеќе околу повисоките фактори.

    Јас имам едно прашање: дали знаете дали кај нас (т.е. на европските креми) има мерка за тоа колку штитат од UVA зраците (како на пример во Азија што го имаат PA+ системот)?
    Би ги тагнала тука @Noemi, @Avery, @Mishela, @koritsaki, ве знам вас како поупатени, па можеби знаете нешто околу ова :).
     
    На kostovaivana, Noemi и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    @pdb123
    Во Европа добро формулираните креми со СПФ кои штитат од UVA и UVB се препознаваат по broad spectrum назнаката.
    PA го сметаат како подкатегорија на СПФ факторот зашто не е конкретен.
    Односно PA не специфицира колку време тој продукт ја штити кожата од нанесувањето.
    Затоа не сметам дека ќе го воведат во Европа наскоро.
    Дури и на азискиот пазар сретнав доста креми без PA назнаки (ама затоа со еден куп избелувачки фактори :D
    )
    За понезапознатите, UVA зраците се присутни насекаде, 365 дена и на облачно време. Пенетрираат преку стакло и не ја горат кожата туку ја потемнуваат (сончеви дамки) создаваат брчки и се причина за рак на кожата.
    Односно и ако седите дома и работите до прозор ви треба спф :nod:

    На темата за висината на факторот, за нашето поднебје спф 50 си е таман и за најсветлите тенови.
    Имам користено спф 60 не забележав разлика најискрено, а сум доста бела.
     
    На Avery, duffi, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Smiley96

    Smiley96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Се доплаќаат тестерите од аптеките? Може да земам повеќе од еден? Искрено, не ни знаев дека даваат тестери кај нас.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас не знам дали даваат тестери, не се купуваат бесплатни се. Во странство сум.
     
  11. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    @Noemi, значи всушност во светот нема мерило колку штитат кремите од UVA зраци, туку само дека штитат... некоја количина што не знаеме колкава е и колку време трае таа заштита. Супер, по години ќе испадне не било тоа доволно, како што не беше пред 10 години доволно СПФ 15 на пример, ама дури сега (овие години) се препорачува минимум СПФ 30. Мислам делумно ова е веројатно заради климатски промени, ама сепак :rofl:.
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    394
    Пол:
    Женски
    Јас го имам флуидот, добар е, се впива, остава природен сјај на лицето. Немам контра ефекти и имам комбинирана кожа и задоволна сум. 890 денари од еурофарм го земав.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    @pdb123 Според мене кога се модернизиравме малце како нација увидоа многумина од што им се флеките по лице и како може да се спречат брчките.
    Па се информираа околу вистинскиот спф кој им е потребен. Да не зборувам дека пред само 10 години пазарот на спф беше неконкурентен па така најефтиниот убав спф за лице беше околу 1000денари.
    Сега имаме далеку подостапни креми.
    Не е само до факторот туку и до редовно реаплицирање и физичката заштита, капа, чадор итн.
    Доволно е да почнеме спф 50 да ставаме редовно за почеток, па после да побараме креми со PA+++.
     
    На kostovaivana, Tanjamm и pdb123 им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Добро, а капа, шеир, колку тоа штити? Читав на српски сајт дека кога носиш шешир како да имаш нанесено фактор 15.
     
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Фактор 50 плус физичка заштита со капа, шешир, чадор и слично.
    Т. е. ставаш фактор ама плус избегнуваш да се изложуваш директно на сонце.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @Noemi
    Предлог добра крема со спф 50? Да не е нешто скапа, ама да е ефикасна. Би ти била многу благодарна. Баш сум во потрага по добра дневна крема со спф.
     
  17. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Морам да ја пофалам кремата на Пурито. Знам дека е достапна само онлајн ама од толку испробани креми оваа е најдобрата затоа што буквално има текстура како лосион. Не лепи ниту најмалку и супер изгледа и под шминка. Пре пре пре задоволна сум. Ја имам верзијата без парфем.
     
    На Ana-Marija24, Noemi, grungy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Не знам за каква кожа ти е ама има многу предлози во темава, заврти неколку страници.
    Мој фаворит е Eucerin Oil Control 50spf за нормална и комбинирана кожа, не ме исфрла и има мат финиш. Поскап е ама трае многу долго.
     
    На senza.parole, duffi и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  19. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518

    [​IMG]
    Гледам дека оваа многу ја фалат, мене ми е во план да ја купам. 200 денари е
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    За парите изгледа супер, дури и повеќе од супер!! Денска е, за под пудра и можи само кремата, така ???
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.