1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    Која од Логона е со СПФ? Пушти слика, или линк...
     
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Повели 4ACA6455-E416-47EF-A428-8E450A5BF328.png 4C43BFD7-7C83-40C8-AEB1-371B6FA0CC1F.png
     
    На Ketchup и senza.parole им се допаѓа ова.
  3. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Колку ја зема Биодерма, и мене ми ја препорачаа ама се мислам, ова е како обична крема така не е тонирана. Која е подобра Биодерма или URIAGE?
     
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Годинава го купув серумот на Sun dance.
    2540A737-5DD6-473D-88ED-0CB9BE77A293.jpeg

    Цената беше под 300 ден, мислам 265 ден. Го користам секојдневно под пудра и задоволна сум. Можеби не е целосно мат, ама за разлика од други креми со ЗФ не остава масна трага и тежина на лицето. Не ми предизвикува дополнително мастење на т- зоната. Се на се, задоволна сум.
    Е сега, нема природен состав, туку е од традиционалната козметика, доколку му значи на некој.
    BB5DDA8B-4617-4FD2-AB3C-FF7FE6D5084A.jpeg
     
  5. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Го имам Еуцерин Мат 30ка, и истиот Sun Dance што го постирала горе @Avery.

    Еуцеринот го користам од време на време, го имам долго, ама имам осетлива кожа и знае апла да ме пресуши, и плус заради мат ефектот, си ја чувствувам кожата затната, а многу лесно се потам летно време, забележав со кремава потењето ми е сведено на минимум, што бар мене лично ми е негатива, сакам кожата да ми дише слободно, и не поднесувам вака, ич не ми е природно.
    Ама мат ефект има да, ефективен, на кој му е тоа важно, јас не би ја земала повторно. Позитивно е што не ме исфрла, а имам многу реактивна кожа.

    А Sun Dance-от, дефинитивно го вбројувам во производи што никако не би ги ставила пак на лице. Прво никако не ми се впиваше, изгледав по нанесување како да имам многу масна кожа, а немам, ме светна за сите пари, и ако го допрев лицето, можев да ја соберам кремата, се лепеше. Ајде тоа ќе го преживеев, ама второ, ме исфрли за сите пари, по две нанесувања. :| Ама да се разбереме, не сум некој репер, не знам кој ѓавол ме натера да експериментирам со производи за лице, кога знам колку ми е осетливо. И мајка ми ја имаше истата реакција инаку, така што ако имате реактивна кожа, истестирајте ја прво, или најубаво земете некоја со поприроден состав.

    Моментално користам ова: 59739153_2832140107010152_4790336179536920576_n.jpg

    Одамна се токмам да напишам рецензија за брендов во продукти на месецот, а не на месец, откритие на годината ми се, добив цел пакет продукти на подарок, и не памтам толку да сум била задоволна од се' што пробав (не ме плаќаат, жими мене :wasntme:).

    Состав: *Theobroma cacao (Cacao) seed butter, *Cocos nucifera (Coconut) oil, *Simmondsia chinensis (Jojoba) seed oil, *Persea gratissima (Avocado) oil, *Olea europaea (Olive) fruit oil, *Calendula officinalis (Marigold) extract, *Cera alba (Beeswax), Zinc oxide, *Daucus carota sativa (Carrot) oil, *Lavandula angustifolia (Lavender) oil.

    Нема никакви хемиски филтри, само цинк, што е одлично. Се плашев кокосот да не ме исфрли, ама за сега не сум имала никаков проблем. И цената му е и повеќе од супер за тој состав, 7 евра. Го користам секаде, не само на лице, и кожата е препремека и свиленкаста. Инаку ги има производите во Бугарија, ако ве интересира природна козметика и ве носи патот натака, обавезно пробајте, јас на странава ги манијачам "од далеку": https://www.zoya.bg/en/Sunny-Cream-SPF30-60g.10491?currency=EUR

    Ако знаете други креми со физички филтер, please shoot. :)
    @Biodevojka maybe? :wasntme:
     
    На Pocahontas9, Sexybaby86, angela.kostova и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Ова не е крем од Логона, ова е од Еко Козметикс, исто добар. Само што на истиот штанд се продаваат, ист е застапникот за двете фирми, па затоа е споделена сликава од нивниот профил.

    Не користам никакви посебни креми со СПФ фактор, не бегам од сонцето. Си ги користам регуларните креми за лице на Балеа, имаат мал заштитен фактор, ама искрено, не ми игра улога тоа. Само на море/езеро користам понекогаш, ама ептен ретко и тоа.
     
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.806
    Пол:
    Женски
    Јас лани ја користев таа на Еко Козметикс, имам пишувано веќе но и тука да кажам збор два.
    За на одмор ми беше прекрасна. Ја користев на лице и на деколте, ми смируваше црвенило, многу убав природен сјај даваше на кожата. Од друга страна е малку тешка, не знам со масна кожа како би било. Мојата е нормална/комбинирана летно време.
    Ја ставав и за шетање до ваму до таму, кога сум по сонце, и врз неа само матирам малку со пудра во прав и така ги преживувам летните денови.:D
    Мојата ја добив на подарок од една драга членка :)hug:), но би ја купила дефинитивно.
    Јас ја имав со 50 фактор, а ме интересира дали таа со 30 е нешто полесна. Ако да, тогаш би ја земала и таа.
     
  9. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Каква кожа имаш? Дали мислиш би било таман за комбинирана и осетлива кожа?
     
  10. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Сензитивна, друг збор немам. :D Порано мислев имам многу сува кожа, дур не сфатив колку ја утнувам грижата. Од кога симплифицирав потполно што користам, супер е, нормална и чиста, ама сеуште многу бурно реагира на 95% од козметика и препарати, или се исфрла, или се перути и пресушува, или и двете.

    Си користела ли масла на лице, како ти одговараат? Дали ќе ти е таман не сакам да ти кажам, за да не те излажам, ми требаа 20 години за да најдам мене што ми е таман, и тоа едвај. :D Ама ако споредиш состав со други креми полни хемикалии, сметам дека на секој подобро би му одговарала.
    За осетлива, маслата се супер, посебно авокадо и јојоба, само кокосот е покомедоген од останатите, ако тоа ти игра улога. Кокосово чисто не ми одговара, ама на кремава фала богу не реагирам. И да додадам цинкот остава бели траги, ма да маслата го неутрализираат. Е сега јас сум многу бела па не ми се познава скоро ич, па не знам како би било на потемна кожа. И уште ова, земи во предвид дека остава некој dewy look, не е мат, што мене ми се допаѓа:
    [​IMG]
    Вака нешто.

    Крај краева, и да не ти се погоди на лице, можеш за тело да ја користиш, не ти ни треба лосион, стварно кожата ја прави како на бебе. :)
     
  11. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Колку пари се кремиве?
     
  12. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    И мојата реагира бурно на доста работи што на другите им работи хаха
    фала како и да е, ќе видам, некако ми е скептично така само од масла и цинкот ама па и имам читано дека некои масла имаат колку толку зф така да вреди да се проба.
     
  13. NESKAFE25

    NESKAFE25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Jas lani go koristiv Frezyderm sprejot za telo so spf50 i zadovolna bev, samo sto ostavase blagi fleki na kupaci(se cistea lesno :)) inaku za osetliva, custvitelna koza e dobar. Kazete mi nekoj drug bez razlika na cena, samo da bide dobar, za telo.... I dali ima od Eco cosmetics sprajovi ili kremi za telo so spf 50?
     
  14. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Мислам дека ја платив околу 500-600 денари таа од Биодерма. Да, ова е обична крема, постојано барам обична бидејќи тонираните се претежно многу темни за мене. Сеуште не сум ја пробала таа на Биодерма,
    некако времево се расипа, сонце не не видело воопшто
    Инаку, видов дека Биодерма имаа и тонирана крема, а за Uriage не се сеќавам добро дали имаа и тонирана.


    Биодерма околу 500-600 денари и Uriage околу 450 мислам, само што јас ги купувам во странство, незнам како се цените во Македонија.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ја купив во зегин, на попуст од 660 на 440 или 60, пред сѐ поради добриот состав, а и не ми треба нешто појако, немам проблематична кожа.
    Ја немам подетално пробано ради времево ама мислам дека ќе ја биде.
    Малце е мрсна и ако ставаш шминка, стварно треба да се сетира со камена пудра.
    Нема никаков мирис што многу ми се допаѓа, не остава бело иако е доста течна крема. :) lait_solaire_100ml_tube.jpg
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не е лош,лани користев. Практично пакувањето.
    На Дебора сум користела и еуцерин.
    Годинава се уште се гребам од ланското :)
    Веќе оддамна ставам. И на тело кога ми сњ откриени рацете,вратот. Не сакам да ме "фаќа" сонце ,нити да фатам боја :)
     
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас сакам оваа година да земам серум од сан денс ќе погледнам какви има
     
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    D1EF218B-CD21-481E-A451-20A3DB5E4E40.jpeg
    Годинава го купив овој на Кларинс.Го користам околу 2 недели и до сега сум презадоволна.
    Прва крема за лице со ЗФ да ми легне исто како обичните хидрадантни.Обично ми пречат,имам чувство ко да ми ги затвараат порите,тешки ми се и едвај чекам да измијам лице.
    Овој ми е совршена подлога за пудра,има средно кремаста-мрсна структура и брзо се впива.
    Ке видам со крај на летово резултат,до сега од секое сончање си добивам бемка гратис,а и реално нема како да го скријам лицето.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.847
    Пол:
    Женски
    IMG_20190605_033846.jpg Веќе два - три месеци ја користам оваа крема и сум задоволна, кожата ја прави мека и не ја масти дополнително.
     
    На mermaid8989 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мила колку пари ја зема кремата на Биодерма и дали си задоволна?