1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Цените во Анни фарм далеку поскапи од Зегин.
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ivvvvvv

    Ivvvvvv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да прашам за препорака на СПФ крема за лице, до сега не сум користела, знам дека ми е голем недостаток. Не знам дали има врска, но имам масна кожа, па ако може некоја препорака, би била благодарна. Читав од претходните страни и имаше и позитивни и негативни коментари во врска со исти производи. Ви благодарам однапред.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски
    La roche posay anthelios xl. Може да се најде во аптеките Зегин(во Сити мол, Гтц) , Анни фарм :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Некој искуство со кремата☺️?
     

    Прикачени фајлови:

  5. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Во потрага сум на крема, заштитен фактор + против брчки, значи барам 2во 1 :)
    Се мислам меѓу Еуцерин и виши, и двете се против брчки, со фактор 30 и имаат иста цена.
    Некој ако користел да ми даде совет. @Ano задоволна си од виши?

    До сега користев кремови на природна база за брчки, кога излегував на сонце ставав крема со фактор 50 за сончање ама не редовно.
    Гледам почнаа флеки да ми се појавуваат :^)
     
  6. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.793
    Финтата е што оштетувањето од сонцето е кумулативно. Тоа што ти сега ставаш СПФ крема (нередовно), не го анулира сето она претходно време кога не ставаш и тоа може да се покаже потаму. И тоа што сега го пропушташ се „надградува" на веќе направената штета, само може моментално да не е видливо, туку да се покаже по години. Затоа е и тешко да ги убедиш луѓето да ставаат СПФ крема секој ден, затоа што освен ако не изгорат, не ја гледаат инстантно штетата и подоцна се прашуваат како „наеднаш" се направила штетата.

    Друго, може и да не ставаш доволно. Потребна е пола лажичка за цело лице + врат, или два цели прсти крема (подебели линии, не тенки). Ако користиш на пример крема со фактор 50 и ставиш пола од количината што треба, рачунај исто како да си се намачкала со фактор 25.

    Трето, флеките, брчките итн се добиваат од изложеност на УВА зраци, а тие се присутни секој ден, без разлика дали има сонце или не. Кога има сонце имаш плус УВБ од кои гориш. Така што, ако приоритет ти е да ја намалиш оваа штета, треба да ставаш секој ден, и тоа во доволна количина за да го постигнеш факторот и да имаш подобра заштита.

    Четврто, доколку поминуваш доста време надвор, треба да се реаплицира кремата на секои 2 часа, не е доволно само еднаш наутро и толку за цел ден. Тоа е така затоа што со потење, триење, бришење со раце отстрануваш дел од кремата, а и некои од филтрите се разградуваат со текот на времето, па ти се намалува заштитата. Особено во сончеви денови, препорачливо е да избегнуваш директна изложеност на сонце. Да напоменам и дека УВА зраците предизвикуваат рак на кожата, не само горењето на кожата, т.е. УВБ зраците, па затоа е важна заштитата и од нив. Не се чувствуваат никако, но ги има.

    Инаку, за анти-ејџ во крема која има фактор би ти помогнале антиоксидансите, кои би дале дополнителна заштита на СПФ кремата (но не ја заменуваат). А ако сакаш уште поефикасен анти-ејџ, ќе го постигнеш со користење на ретиноиди (retinol, retinal(dehyde)), но колку што знам, не се комбинираат со СПФ, поточно не се наоѓаат во креми со заштитен фактор. Дел од ретиноидите се разградуваат на сонце (но не сите), па претежно се препорачува нивна употреба навечер (како дел од крема или серум).
     
    Последна измена: 8 април 2021
    На Ketchup, Marija_Magdalena, sia.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.533
    Ова е поефтина варијанта, некои 250 ден, а јас сум презадоволна. Ептен го препорачувам, не остава бели траги, супер легнува и се размачкува и не светнува лицето.
    Сега додека не е уште топло, јас ставам и хидратантна крема под него, но за лето ќе биде сосема доволно само флуидов.

    Screenshot_20210408_155034.jpg
     
    На Katie90, Sky-butterfly, beautys20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Незнам каква кожа имаш. Јас имам комбинирана со масна т зона и ми одговараше. Ја користев обичната 30 фактор, а сега ја земав таа 3 во 1 беше на попуст прилично зошто и истекува рокот за 3 месеци иста конзистенција има како обичната. Ама да знаеш содржи алкохол незнам дали ќе ти прија. Инаку добра беше и за под шминка.

    Убаво ти објаснила @pdb123 се за негата. А за флеките ако можеш да вметнеш ниацинамид мислам ќе ти помогне. Јас немав таков проблем, ама мајка ми имаше на раце (додуша кај неа старечки) и го користеше и имаше убави резултати.

    Инаку се обидов јас со природните ( алверде, екокозметикс) ама воопшто не ми пријаа. Многу масни, а и шминка многу тешко се аплицира врз нив. Сега ја купив и таа на моса, ама уште тестирам, ќе пишам за некое време.

    Инаку од искуства тука ако можеш и тие на ла роше да ги набавиш викаат убави се. Верувам кај вас се подостапни, може веќе ги има и новите со физички филтри имаат убави рецензии. Кај нас за жал уште ништо од тоа нема.
     
    На koritsaki и Monella им се допаѓа ова.
  9. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Се решив да ја купам, гледам ја препорачувате. Ја нема во ниеден Зегин, не знам дали не ја донеле или општо не ја држат. Ја има во Еурофарм, ама и тоа е знак прашалник, не во секој, треба да вртиш по аптеки, за да дознаеш, бидејќи ги мрзи да проверат дали воопшто ја има во друга. Барем во Зегин, беа доблесни да побараат, ама штета нема.
     
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.945
    Допаѓања:
    8.615
    Пол:
    Женски
    Бекутан спф 50.. :inlove:
     
  11. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Добра замена е Eucerin SPF 50 - oil control dry touch :)
    Нема да згрешиш, по цена се слични
     
    На Aschenputtel, Arjanit2021 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски

    Провери во Ани фарм , треба и таму да ја има :)
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Ми требаше хитно, a денес не работи, видов на нет. Земав на Vichy, 50ка, 3 во 1, искрено топ е. Не масти, лесно се нанесува и за прв пат во животот не изгорев. Ако ти треба некогаш алтернатива, да знаеш дека е супер.:)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски

    Фала ти :)
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MyQis

    MyQis Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo mi treba preporaka za spf krem shto nema masla i nema da predizvika akni. Site shto sum gi probala mi pravat akni
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски
    На La roche posay xl anthelios го имаш пробано?
     
  17. MyQis

    MyQis Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    ne, ne sum ja probala, bash sega ja razgleduvav taa i na bioderma photoderm max, da probam nekoja i od niv
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Јас моментално ја користам Биодерма хидробио линијата 30 спф и задоволен сум, не ми предизвикува акни. Но, пред спф ставам хидратантна, затоа што ако ставам само спф знае да ми го исуши лицето и да се појави некоја акна.
     
    На MyQis му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Што мислите за флуидов за лице? Го земав денес од Дм на попуст,99 денари. image.jpg
     
  20. day

    day Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    По некое време сподели импресии со нас :D