Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

 1. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  694
  Eucerin oil control кај нас во Зегин ја нема, каде можам да ја најдам, ама со попуст?
   
 2. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.911
  Допаѓања:
  17.899
  Пол:
  Женски
  ^^
  Провери во некој друг Зегин, таму каде што си барала веројатно се потрошила моментално.
  Сигурно ја има и во Виола и Еурофарм, ама дали имаат попуст, тоа не знам.
   
  На Animali и Amelia им се допаѓа ова.
 3. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  694
  Ја купив конечно biderma akn mat, кој знае како ќе се покаже колку е во зегин јас ја купив од друга аптека на акција 790 од 950, а во зегин можеби и поефтина да е
   
 4. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.403
  antiliaki-krema-prosopou-matlook-spf30-huge.jpg
  Го користела ли некоја ? Добар е за комбинирана кожа?
   
 5. whiskyginger

  whiskyginger Нов член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Јас лани ја користев оваа крема ама воопшто не одговараше на мојата комбинирана кожа. Во периодот кога ја користев ми изгегоа многу акни, па претпоставувам дека е од неа. За мене е многу мрсна и тешка, повеќе сум за полесни гел-креми какви што впрочем и користам.
   
 6. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  10.521
  Пол:
  Женски
  Имам комбинирана кожа,дали би ми била океј ако ептен малку нанесам од неа на лицето? Да не затнува пори и прави акни? плис пиши ми подетално дали се исплати да си ја купам,благодарам :)
   
 7. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  8.481
  Пол:
  Женски
  Па за комбинирана може, ама за мрсна не. Секако малце ставаш од кремата, така да не би требало да е проблем иако е мрсна. Мене не ми прави акни, акни може да прават само тие што се на база на силикони како биодерма или еуцерин, оваа крема е најпогодна за дечиња ама може и за возрасни.
  Не знам дали ќе се исплати да ја купиш, за да видиш како ќе ти е на кожа - земи тестер. Малку е специфична, има некаков благ мирис и е многу течна, ако си научена на поинаков тип креми со спф чудна ќе ти е многу, еве и јас уште не можам да се навикнам ама ми легнува на кожа. :)
  Многу е мрсна ама упива во кожа ако ја ставиш 30минути или еден час пред да излезеш, ако ставаш шминка - камена пудра(секако мораш, од сонцево повеќе нѝ се мрси лицево).
   
 8. Smiley96

  Smiley96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Сакам да се надовржам на мислењето над мене - не треба да се става малку крема со фактор, ја губи моќноста. Кога ставате, ставајте доволна количина за убаво да го покриете лицето, само така ќе сте заштитени. Ако "штедите" на кремата, џабе ја ставате бидејќи многу и е намалена ефективноста.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  2.834
  Многу е погрешно ако некоја крема е бебешка да ја сметате за ок да ја шлапнете на лице. Без разлика колку и да е ок за бебешката кожа ние одмна сме ја надминале таа фаза, особено на лицето кожата лесно се запушува, така да мрсна бебешка крема, плус шминка плус пот е хорор.
  Купете си квалитетен крем со СПФ, ставајте доволна количина или кријте се максимално од сонцето.
  Една од причините зошто во азијските земји жените на 50год имаат совршена и зачувана млада кожа е бидејќи од крема до пудра до камена сите им се со 50фактор.
  Мојот избор останува Eucerin Oil Control 50 spf.
  Еве линк со анализа на состојките. http://www.cosdna.com/eng/cosmetic_eb8e439826.html
   
  На sorbet, anggell, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Јас веќе неколку дена користам Eucerin Oil Control 50 spf, ме интересира дали пред да ја нанесеш ставаш хидратантен крем?
   
 11. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.695
  Допаѓања:
  59.786
  Овој не, ама го зедов вчера овој од Тинекс
  Screenshot_20190619-132812.png
  Сабајлево ставив прв пат. Не е масен, не остава бели траги, многу лесно се размачкува на лице. Имам комбинирана кожа. Дури би бил супер и како подлога за пудра.
  За 285 ден ми се чини е одличен.
   
 12. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  1.261
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам оваа крема и сега за сега сум задоволна. Имам сува кожа и ми одговара зошто е помрсна :) 7843c195e2293d0b474cb406a6591a4a.jpeg
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  2.834
  Наутро ставам хидратантен тоник, серум па еуцерин. Не е над крема ама не е на "голо".
  По него прајмер па пудра.
   
  На Филотеа и senza.parole им се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.719
  Допаѓања:
  72.248
  Пол:
  Женски
  Супер се овие, за цената што ја имаат се екстра.
  Јас го имам тој за осетлива кожа, со ЗФ50. Си го користам без проблем како подлога за пудра и не ми се замастува Т-зоната воопшто.

  Добра е и мат верзијата, ама не сум веќе за такви креми па ги одбегнувам. Но, кој има масна кожа, вреди да проба.
   
  На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  2.766
  Јас не ставам ништо, директно еуцеринот потоа течна или камена пудра за преку ден. За вечерна шминка ставам и прајмер пред пудрата (ако не заборавам:))
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  8.481
  Пол:
  Женски
  Не е само за бебешка кожа, ми одговара и на мојата, не знам во која фаза си, ама ги немам јас 20+.
  А, и да сум во таа фаза ќе гледам да избегнувам парабени и силикони, пошо ако не видам ништо лошо, нема ни арно да видам.
  Кремата е мрсна ама се впива како што кажав, и со сетирање ама ич немам проблем, не ми избива мрснотија на површината.
  Значи за тие 800 или 900 денари што ќе ги платам за евтини состојки на биодерма е супер. Барем знам дека не ставам ништо лошо.
  Ама секој си одлучува што ќе си користи, зар не? :)
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.911
  Допаѓања:
  17.899
  Пол:
  Женски
  Зошто хидратантен крем, кога самиот Еуцерин претставува крема со спф 50+?!
   
  На Филотеа и koritsaki им се допаѓа ова.
 18. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.403
  Бидејќи и јас имам комбинирана кожа и се двоумам која да ја земам дали за сензитивна кожа или таа матот, дали е масна таа за осетлива, дали остава бели траги?
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.719
  Допаѓања:
  72.248
  Пол:
  Женски
  Не остава бели траги, но не сум сигурна дали би одговарала на некој кој има баш масна кожа.
  Јас имам само масна Т-зона, остатокот од лицето ми е нормален и многу ми одговара оваа крема, не приметив дека дополнително ми се замастува носот или челото. Ама во принцип, формулата делува малко тешко така на прв допир а брзо се впива и добро ја хидрира кожата.

  Не би знаела што да те советувам, но со оглед на тоа што не е воопшто скапа, не е страшно и во случај ако не ти се погоди. Барем нема да ти биде криво за парите.
   
  На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.624
  Допаѓања:
  20.419
  Пол:
  Женски
  Еуцерин, дефинитивно.
   
  На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.