1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Eucerin oil control кај нас во Зегин ја нема, каде можам да ја најдам, ама со попуст?
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.405
    Допаѓања:
    22.587
    Пол:
    Женски
    ^^
    Провери во некој друг Зегин, таму каде што си барала веројатно се потрошила моментално.
    Сигурно ја има и во Виола и Еурофарм, ама дали имаат попуст, тоа не знам.
     
    На Animali и Amelia им се допаѓа ова.
  3. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Ја купив конечно biderma akn mat, кој знае како ќе се покаже колку е во зегин јас ја купив од друга аптека на акција 790 од 950, а во зегин можеби и поефтина да е
     
  4. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    antiliaki-krema-prosopou-matlook-spf30-huge.jpg
    Го користела ли некоја ? Добар е за комбинирана кожа?
     
  5. whiskyginger

    whiskyginger Нов член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас лани ја користев оваа крема ама воопшто не одговараше на мојата комбинирана кожа. Во периодот кога ја користев ми изгегоа многу акни, па претпоставувам дека е од неа. За мене е многу мрсна и тешка, повеќе сум за полесни гел-креми какви што впрочем и користам.
     
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Имам комбинирана кожа,дали би ми била океј ако ептен малку нанесам од неа на лицето? Да не затнува пори и прави акни? плис пиши ми подетално дали се исплати да си ја купам,благодарам :)
     
  7. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Па за комбинирана може, ама за мрсна не. Секако малце ставаш од кремата, така да не би требало да е проблем иако е мрсна. Мене не ми прави акни, акни може да прават само тие што се на база на силикони како биодерма или еуцерин, оваа крема е најпогодна за дечиња ама може и за возрасни.
    Не знам дали ќе се исплати да ја купиш, за да видиш како ќе ти е на кожа - земи тестер. Малку е специфична, има некаков благ мирис и е многу течна, ако си научена на поинаков тип креми со спф чудна ќе ти е многу, еве и јас уште не можам да се навикнам ама ми легнува на кожа. :)
    Многу е мрсна ама упива во кожа ако ја ставиш 30минути или еден час пред да излезеш, ако ставаш шминка - камена пудра(секако мораш, од сонцево повеќе нѝ се мрси лицево).
     
  8. Smiley96

    Smiley96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Сакам да се надовржам на мислењето над мене - не треба да се става малку крема со фактор, ја губи моќноста. Кога ставате, ставајте доволна количина за убаво да го покриете лицето, само така ќе сте заштитени. Ако "штедите" на кремата, џабе ја ставате бидејќи многу и е намалена ефективноста.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Многу е погрешно ако некоја крема е бебешка да ја сметате за ок да ја шлапнете на лице. Без разлика колку и да е ок за бебешката кожа ние одмна сме ја надминале таа фаза, особено на лицето кожата лесно се запушува, така да мрсна бебешка крема, плус шминка плус пот е хорор.
    Купете си квалитетен крем со СПФ, ставајте доволна количина или кријте се максимално од сонцето.
    Една од причините зошто во азијските земји жените на 50год имаат совршена и зачувана млада кожа е бидејќи од крема до пудра до камена сите им се со 50фактор.
    Мојот избор останува Eucerin Oil Control 50 spf.
    Еве линк со анализа на состојките. http://www.cosdna.com/eng/cosmetic_eb8e439826.html
     
    На sorbet, anggell, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Јас веќе неколку дена користам Eucerin Oil Control 50 spf, ме интересира дали пред да ја нанесеш ставаш хидратантен крем?
     
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Овој не, ама го зедов вчера овој од Тинекс
    Screenshot_20190619-132812.png
    Сабајлево ставив прв пат. Не е масен, не остава бели траги, многу лесно се размачкува на лице. Имам комбинирана кожа. Дури би бил супер и како подлога за пудра.
    За 285 ден ми се чини е одличен.
     
  12. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа крема и сега за сега сум задоволна. Имам сува кожа и ми одговара зошто е помрсна :) 7843c195e2293d0b474cb406a6591a4a.jpeg
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Наутро ставам хидратантен тоник, серум па еуцерин. Не е над крема ама не е на "голо".
    По него прајмер па пудра.
     
    На Филотеа и senza.parole им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Супер се овие, за цената што ја имаат се екстра.
    Јас го имам тој за осетлива кожа, со ЗФ50. Си го користам без проблем како подлога за пудра и не ми се замастува Т-зоната воопшто.

    Добра е и мат верзијата, ама не сум веќе за такви креми па ги одбегнувам. Но, кој има масна кожа, вреди да проба.
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Јас не ставам ништо, директно еуцеринот потоа течна или камена пудра за преку ден. За вечерна шминка ставам и прајмер пред пудрата (ако не заборавам:))
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Не е само за бебешка кожа, ми одговара и на мојата, не знам во која фаза си, ама ги немам јас 20+.
    А, и да сум во таа фаза ќе гледам да избегнувам парабени и силикони, пошо ако не видам ништо лошо, нема ни арно да видам.
    Кремата е мрсна ама се впива како што кажав, и со сетирање ама ич немам проблем, не ми избива мрснотија на површината.
    Значи за тие 800 или 900 денари што ќе ги платам за евтини состојки на биодерма е супер. Барем знам дека не ставам ништо лошо.
    Ама секој си одлучува што ќе си користи, зар не? :)
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.405
    Допаѓања:
    22.587
    Пол:
    Женски
    Зошто хидратантен крем, кога самиот Еуцерин претставува крема со спф 50+?!
     
    На Филотеа и koritsaki им се допаѓа ова.
  18. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Бидејќи и јас имам комбинирана кожа и се двоумам која да ја земам дали за сензитивна кожа или таа матот, дали е масна таа за осетлива, дали остава бели траги?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Не остава бели траги, но не сум сигурна дали би одговарала на некој кој има баш масна кожа.
    Јас имам само масна Т-зона, остатокот од лицето ми е нормален и многу ми одговара оваа крема, не приметив дека дополнително ми се замастува носот или челото. Ама во принцип, формулата делува малко тешко така на прв допир а брзо се впива и добро ја хидрира кожата.

    Не би знаела што да те советувам, но со оглед на тоа што не е воопшто скапа, не е страшно и во случај ако не ти се погоди. Барем нема да ти биде криво за парите.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Еуцерин, дефинитивно.
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.